Bugün Aklıma Koyduğum Her Şeyi Yapacağım

Bugün Aklıma Koyduğum Her Şeyi Yapacağım

Son Güncelleme: 06 Mart, 2017

O gün, işte bugündür. Bugün, adım adım, hedeflerime ulaşacağım. Bugün, en sonunda, hayalimdeki geleceğe doğru bir adım atma cesareti gösterip, o hayali bir gerçeğe dönüştüreceğim.

Hedeflerime ulaştığım o anın kokusunu alabiliyorum. Kalbimdeki heyecanı hissedebiliyor, gözlerimden akan mutluluk yaşlarını görebiliyor ve hedeflerime ulaştığım zaman insanların bana nasıl gıpta ile baktıklarının hayalini kurabiliyorum.

Cesur olacağım

Korku bir engel değildir, beni korkutan her ne varsa, onlarla savaşmak için içimdeki cesareti ortaya çıkaracağım. Başarısızlık korkusuyla, başkalarının ne düşündüğü korkusuyla ve değişim korkusuyla yüzleşmekten korkmayacağım.

En sonunda, başarısızlık diye bir şey olmadığını, sadece öğrenme arzusu diye bir şey olduğunu anladım. Başkalarının ne düşündüğü bazen onların korkularının temsilidir ve böyle anlarda değişim büyük bir fırsat olabilir.

“Cesur olmak, korkusuz olmak değil; sizi çalışmaktan uzak tutmayacak şekilde hareket etme halidir. Heyecanınızın size değil, sizin ona hükmetmenizdir.”

– Walter Riso

Öğreneceğim

Geçmişime bakmadan, ancak ve ancak şu an içerisinde yaşayan ve sürekli olarak geleceğe bakan biri olacağım. Hayatın bana verdiği derslerden yola çıkarak asla pes etmeyeceğim. Eğer bir şeyi merak edersem, onu kullanabileceğim zamanın ne zaman geleceğini bilemediğimden, merak ettiğim şeyi öğreneceğim. 

Sevdiğim şeyleri yaparak, en iyi olduğum becerilerimin üzerine düşerek kendimi geliştireceğim. Öğrenmeyi asla bırakmayacağım, yeni şeylere karşı sürekli bir merak içerisinde olacağım, okuyacağım, çalışacağım ve keşfedeceğim. Artık öğrendiğim her şey bir işe yarayacak, hayatıma bir anlam katacak, kullandığım bir şey olacak ve bu benim sebat etmemi sağlayacaktır.

Şu anın içinde yaşayacağım

Endişenin gölgesi yanıma yaklaşamayacak çünkü bundan sonra, hayatımdaki tüm iyi şeyleri, sevdiğim tüm insanları düşünecek ve burada ve şu an içinde bulunduğumuz anda yaşayacağım, her bir sarılmanın sıcaklığını, her türlü nazik sözcüğü, bana sevgisini bir öpücük ile ileten her bir insanı takdir edeceğim.

“Bir insanın şu an içinde bulunduğu anı hissederek yaşaması gerekir. Eğer bugün sen kim olduğunu biliyorsan, geçen hafta ne olduğunu kim umursar ki?”

– Paul Auster

Hedeflerimi belirleyeceğim ve onlara ulaşmak için savaşacağım

Bugün ne istediğimi ve onu nasıl elde edeceğimi biliyorum. Hedeflerimi, her gün görebileceğim bir yere yazıp, rüyalarıma giden yolu kendime hep hatırlatacağım. Hayallerim ile aramda duran her türlü zorluk ile savaşacağım.

Kendimi seveceğim

Herkes gibi, benim de hatalarım var, ve bu hatalar da oldukça fazla. Fakat her geçen gün, bütün hatalarımın üstesinden gelmek ve onları kabul etmek için uğraşıyorum. Ve ayrıca, beni eşsiz kılan, beni ben yapan erdemlerim de var. Bugün kendime değer vermeyi, bendeki tüm iyi şeyleri görmeyi ve gerçekten sevdiğim ve hoşlandığım şeyleri yapmayı öğrendim.

Tahammül edeceğim

Hiçbir şey beni durduramaz çünkü ben kendime güveniyorum, kendime inanıyorum, bu sayede tahammül etmeyi, vazgeçmemeyi ve adım adım hedeflerime ulaşmayı öğrendim. Tahammül edebilmek, gün boyu benimle beraber olacak, bana savaşmayı seven bir insan olduğumu hatırlatacak ve sevincimi ve heyecanımı başkaları ile paylaşmamı sağlayacak.

Bugün kendim olacağım

Bugün gizlenmeyip, kendimi olduğum gibi göstereceğim. Ne söylemem gerekirse onu söyleyeceğim, gerektiğinde “hayır” demeyi de öğreneceğim, iletişim kurmayı ve başkalarıyla nasıl konuşulması gerektiğini de öğreneceğim. Kendimi olumsuz düşüncelerin girdabına bırakmayacağım.

Bugün kendim olacağım. Cesur olup, hayal etme cesareti göstereceğim. Hayallerim için savaşacak, bugünün tadını çıkaracağım ve olduğum kişi için minnettar olacağım, bugün aklıma koyduğum her şeyi yapacağım.

“Saçları güzel bir şekilde taranmış, düzgün kusursuz bir kadın olmak, bana ilk etapta cazip gelebilir. Bu dünyanın kuralları, iyi görünmeyi, saçınızı taramayı, güzel güzel giyinmeyi, alışveriş yapmayı, koşmayı, kilo vermeyi, sağlıklı beslenmeyi, düzgün yürümeyi, ciddi olmayı gerektiriyor… Ve belki de bu kurallara uymak gerekiyor, ancak böyle yaşarsam ne zaman mutlu olacağım ki? Belki de güzel görünmek için, güzel hissetmek zorunda olduğumun farkına varamadılar… Olabilecek en güzel insan!”

– Quino (Mafalda)


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.