Bu Hikâye Dünyadaki Her Çocuğa Anlatılmalı

Temmuz 13, 2018

Başaran Çocuk, dünyadaki her çocuğa anlatmamız gereken bir hikaye olabilir. Gerçekten güçlü bir ders içerdiği için söyledik bunu: Kişisel hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak için savaşmanız ve ilhamınızı öldürmeye çalışan tüm seslere kulağınızı tıkamanız gerek.

İspanyol yazar Eloy Moreno, dünyadaki her çocuğa anlatılması gerektiğini düşündüğümüz bu halk hikayesini uyarladı. Başaran Çocuk hikâyesi, bize güç ve ilham veren bir öykü. Hayallerimizi nasıl gerçekleştirdiğimizi ve hayatlarımızı nasıl inşa ettiğimizi gösterir.

Ayrıca “aklına koyduğun her şeyi yapabilirsin” şeklindeki sinir bozucu derecede iyimser düşünceden de uzak. Gerçek şu ki bir şeyi yapmak istemek ve yapabilmek her zaman aynı şey değildir. Bu, çocukluktan başlayarak anlamamız gereken bir şeydir, böylece kendimizden çok şey isteme tuzağına düşmeyiz.

Potansiyelinize gerçekçi bir şekilde bakabilmek, sağlıklı benlik saygısı geliştirmenizin yoludur. İşte bu yüzden, “yapabilirim” demek ve o büyücü aşma arzusunun sizi ilerletmesine izin vermek çok önemlidir.

Çocukların mükemmel olmasını istemeyiz, çünkü kibri cesaretlendirmek istemeyiz. Bizim istediğimiz, çocukların kendilerini sevmeleri, kendilerine güvenmeleri ve potansiyellerine inanmalarıdır. Kendileri olduklarında ellerinden gelenin en iyisi olduklarını bilmelerini istiyoruz.

teller içindeki çocuk heykelleri
Hikaye: Başaran Çocuk

İki çocuk bütün sabahı donmuş bir göl üzerinde kayarak geçirdi. Ama sonra aniden buz kırıldı ve çocuklardan biri suya düştü. Akım onu birkaç metre uzağa çekti, çocuk bir buz tabakasının altında kalmıştı. Onu kurtarmanın tek yolu, o buz tabakasını kırmaktı.

Arkadaşı yardım istemek için bağırmaya başladı. Kimsenin gelmediğini görünce hızlıca bir kaya aradı ve olabildiğince sert bir şekilde buza vurmaya başladı.

Bir delik açana kadar tekrar tekrar vurdu, sonra kolunu suya soktu, arkadaşını tutup dışarı çekti. Birkaç dakika sonra, çocuğun bağırışlarını duyan komşular sayesinde itfaiyeciler geldi. Çocuk olanları anlatınca, küçücük bir çocuğun böylesi kalın bir buz tabakasını kırabilmesine şaştılar.

“Küçücük elleriyle buzu kırmasının imkânı yok. Bu imkansız, gücü yetmez. Bunu nasıl yaptı?” diye sordular birbirlerine.

Yakınlarda yaşlı bir adam, konuştuklarını duyunca itfaiyecilerin yanına geldi.

Yaşlı adam, “Çocuğun bunu nasıl yaptığını biliyorum” dedi.

“Nasıl?” diye sordular şaşırarak.

“Ona yapamayacağını söyleyecek kimse yoktu yanında.”

balondaki çocuklar
Çocuklar, hayaller ve onların benlik saygısını geliştirmelerine yardımcı olmadaki rolümüz

Gelişmek ve yoldan çıkmış şeyleri aşma becerimize izin vermek için yaslandığımız iki büyük sütun var. Başka bir deyişle, küçükken başka insanların bize söylediği şey, sadece bir engel ya da ilham kaynağından ibaret değildir. Bu aynı zamanda kimliğimizi ve kendimize dair imajımızı şekillendiren şeydir.

Yetişkinler olarak, çocukların benlik saygısını geliştirmeye gelince çok büyük ve önemli bir rol oynarız. Onlar, hayat hakkında onlara verdiğimiz mesajlar da dahil olmak üzere etraflarındaki her şeyi emen süngerler gibidir. Bütün çocuklar kırılgan, masum, narin, rüya gibi ve şaşırtıcı bir malzemeden yapılmıştır. Oyunlarını yaratmak ve gerçekleştirmek istedikleri hayallere dönüştüren ışıltılı zihinlere sahipler.

Ne zaman etrafınızda çocuklar olursa, şunu hatırlamak zorundasınız: bizler onların antrenörleri gibiyiz. Onların hayallerinden, yaşama arzusundan, benlik saygısından ve özellikle de kimliklerinden sorumluyuz.

Hepimizin bildiği gibi hikayeler çocuklara mesaj iletmenin en iyi yollarından biridir. Çocukların kendilerini anlamalarına yardımcı olmak, dünyayı dolaşmak, değerler öğretmek ve yeni deneyimler kazanmak için kullanabilirsiniz. Bu hikaye, kesinlikle gerekli bir yaşam becerisini geliştirmenin ne kadar önemli olduğuna dair bir mesaj veriyor: esneklik.

Direnç dediğimizde, sertlik, zorluklar karşısında süreklilik ve kendinizle temas halinde olmaktır kast ettiğimiz. Bir çocuğun bu hikayeyi dinlemesi ve iç kaleleri için sağlam bir temel oluşturmayı öğrenmesinin ne kadar önemli olabileceğini düşünün.

Bu hikayedeki gibi mesajlar, kendi özel, iyi düşünülmüş kanatlarını yaratmalarına yardımcı olacaktır. Bu tür mesajlar, yeteneklerini ve ilgi alanlarını deneyimlemelerine yardımcı olur. Ancak en önemlisi, çocukların kendi kendine yönetim için stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar.