Logo image
Logo image

Boş Vermeyi Bilmek Esenliğin Sırrıdır

3 dakika
Esenliğinizin bir bölümünün boşvermeyi bilmeye bağlı olduğunu söylediğimizde abartmıyoruz. Bazı şeyleri başarmak için başka şeyleri bırakmayı öğrenmeniz gerek. 
Boş Vermeyi Bilmek Esenliğin Sırrıdır
Son Güncelleme: 19 Nisan, 2019

Gerektiğinde boş vermeyi bilmek, esenliğin sırrıdır. Bununla birlikte, bir şeyleri bırakma fikri birçok insanı rahatsız eder. Bunun iyi bir sebebi var. Bizi daima bir şeyler alıp elimizde tutmaya ve bırakmamaya teşvik eden bir toplumda yaşıyoruz.

Psikologların muayenehaneleri gerçeklikleri konusunda kendilerini rahat hissetmeyen insanlarla doludur. Birçoğu, yaşamdan istediklerinin çoğunu elde ettikleri için şaşırıyorlar. İyi bir iş, belirli konforlar veya istikrarlı bir ilişki olabilir bu. Burada birçok olası hedef var. Bir noktada istediklerini elde etmelerine rağmen, sonunda kendilerini iyi hissetmiyorlar.

Belki de asıl sır bir şeyi elde etmek değildir. Bu ebedi memnuniyetsizliğin çözümü, boş vermeyi bilmek olabilir. Başka bir deyişle, istediğinizi elde etme hevesi ile sahip olduğunuz şeyler için şükran arasında bir denge olmalıdır.

Kötü hissetmek

Tüm insanlar iyi hissetmek ister. Ve kendimizi iyi hissettiğimizde bu hissin daha da güçlü olmasını isteriz. Bu, nihayetinde bilginin, bilimin ve medeniyetin gelişimine izin veren bir tür olumlu memnuniyetsizliktir. Daha iyi olabilmek için gerçekliğimizin yarattığı sorunları çözmek istiyoruz.

Bununla birlikte, bugünlerde “almak” ve “olmak” pratik olarak eş anlamlı hale gelmiştir. Ne olduğun, ne alabileceğine bağlı. “Biri olmak”, tanınma, para, prestij veya şöhret sahibi olmak anlamına geliyor. Bu maddi şeyler insanları “önemli” kılıyor. Sizi başkalarının üstünde tutan bir şeyiniz yoksa hiç kimse olamazsınız.

Some figure

Günümüzde, adeta bir mutsuzluk salgını var. Psikolojik hastalık oranlarının son yıllarda artması tesadüf değildir. Ayrıca hiç olmadığı kadar çok insanın hayatlarından şikayetçi olması da şaşırtıcı değildir.

Ne zaman ve nasıl boş vereceğinizi bilmek

İstesek de istemesek de, yaşam bizi çoğu zaman boş vermeye zorluyor. Bu hemen hemen her gün olur. Bir şey yaparsanız, bir başka şeyi bırakmalısınız. Seçim yapmalısınız. Eğer büyük ve muhteşem bir ev istiyorsanız, muhtemelen kendinizi daha çok çalışmaya adamak için ailenizle geçirdiğiniz zamandan fedakarlık etmeniz gerekecek. Eğer istikrarlı bir ilişki istiyorsanız, yolunuzun kesiştiği diğer kadınlardan veya erkeklerden vazgeçmelisiniz.

Bu, birçok insanın anlamadığı veya belki de kabul etmek istemediği şey. İstedikleri her şeye aynı anda sahip oldukları takdirde kendilerini iyi hissedeceklerini varsayıyorlar. Boş vermeyi umursamıyorlar. İstedikleri şey, her şeyi nasıl elde edeceklerini ve biriktireceklerini bilmek.

Some figure

Bununla birlikte, hayatta aldığınız tüm kararlar başka bir şeyden vazgeçmenizi gerektirir. Her başarının bir bedeli vardır. Her şeye sahip olmak imkansızdır. İşte bu yüzden boş vermeyi bilmek çok önemlidir.

Mutluluk içimizdedir

İnsanlar bir şeyi alıp başka bir şeyi ellerinde tuttukları takdirde daha mutlu olacaklarını düşünmek için kendilerini kandırmaya meyillidirler. Her şeyi istiyoruz ve bunu elde edemediğimiz zaman mutsuz hissediyoruz. Fedakarlık ettiğimiz şey sayesinde şuan sahip olduklarımızdan zevk almak yerine vazgeçtiklerimizi istiyoruz. Her zaman bir seçim yapıyoruz. Ve çoğu zaman bunun farkında bile değiliz.

Belki de tanımlayamadığınız o ideal “varlık” olamadığınız için kendinize kızgınsınız. Böylece, kendinizden giderek daha fazlasını talep ediyor, hatta kendinize hakaret ediyorsunuz. Daha iyi bir iş, daha iyi bir statü, ilişkilerinizde tam uyum, dergi kapaklarına çıkmaya layık çocuklar ve diğer birçok şey istiyorsunuz. Sahip olmadıklarımızın peşinde koşarken hayatımızı cehenneme çeviriyoruz.

Some figure

Doğru zaman ve şekilde boş vermeyi bilmek bir kelebeğin uçup gitmesine izin vermek gibidir. Kesin olan bir şey var: ya sahip olduklarınızla mutlu olacaksınız ya da hiç mutlu olamayacaksınız. Gerçekten iç dengeye sahip olduğunuzda, daha fazlasına sahip olmak ya da daha fazlası olmak şeklindeki açgözlülük dolu o kaygı hissi de kaybolacaktır. Bu dengeye ulaşmak, ancak boş verme yeteneğini edinirseniz mümkün olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.