Logo image
Logo image

Bırakmayı ve Daha Fazla Güçle Dönmeyi Öğrenmek

4 dakika
Bırakmayı ve Daha Fazla Güçle Dönmeyi Öğrenmek
Son Güncelleme: 23 Aralık, 2017

Zor bir durumla karşılaştığınızda doğru zamanda geri çekilmek, olanları düşünüp aklınızda tartmak, nasıl hissettiğinizi anlamak ve geri dönüp gücünüzü geri kazandığınızda tekrar denemek, cesaret ister.

Bir ilişkiden, bir başka kişiyle tartışmaktan ya da sizi memnun etmeyen bir işten çekilmek, güçlü bir iradeye sahip olmayı ve sonuçlara dair korkularınızdan kurtulmayı gerektirir. Kimi zaman bizi yıpratan durumlar yaşarız ve gücümüzü tekrar kazanmak için bu durumları bırakmayı beceremeyiz.

Mutluluk arayışı

Bazı durumlarda, yeniden güç kazanmak için kendi kişisel mutluluğunuzu düşünmeniz ve iç huzuru bulmanız gereklidir. Bu gibi durumlarda düşündüklerinizin, hissettiklerinizin, söylediklerinizin ve yaptıklarınızın tutarlı olması çok önemlidir.

“Mutluluk içeridedir, dışarıda değil. Bu yüzden sahip olduklarımıza değil ne olduğumuza bağlıdır.”

– Pablo Neruda

Mutluluk ütopik gözüken bir terimdir ve bu duyguya göndermede bulunurken geçmişe dönme eğiliminde oluruz. Mesela, “2000 senesi yaz mevsiminde mutluydum,” deriz. Pozitif psikoloji alanındaki araştırmacılar, mutluluk kavramının üç unsura bağlı olduğu konusunda hemfikir:

  • Pozitif etkiye sahip sık tecrübeler (neşe, zevk, şefkat)
  • Negatif etkiye sahip sık yaşanmayan deneyimler (üzüntü, endişe, stres, korku ve acı)
  • Hayattan memnun olma seviyesinin yüksek olması
Some figure

Yani mutlu biri, pek çok pozitif duygular ile az negatif duygu ve hayatında tatmin duygusunu yaşayan kişidir. Ne var ki objektif mutluluk diye bir şey olmadığını unutmayalım. Asında her birimizde öznel bir mutluluk durumu vardır.  

Bu öznel mutluluk arayışı, bizi rahatsız ya da mutsuz eden durumlardan kendimizi kurtarmamıza teşvik eden ve böyleye gereken enerjiyi topladıktan sonra dönmemize yardımcı olan şeydir. 

Duygusal zeka ve gücümüzü yeniden kazanmada önemi

İnsan mutluluğu belli duygu ve ruh hallerine doğrudan bağlıdır. İşte bu noktada duygusal zeka işin içine girer. Ayrıca duygularınızı ve başkalarının duygularını anlama becerisi de söz konusu olur.

“Bir an durup ilk dürtüde hareket etmeme becerisi, modern yaşamlarda önemli bir duygusal beceri halini aldı.”

– Daniel Goleman

Duygular söz konusu olduğunda onları tamamen kontrol edebileceğinizi düşünen uzmanlar ile onları kontrol etmek için elinizden gelen hiçbir şey olmadığına inananlar da vardır. Ne var ki duygularınızı yorumlama şeklinizin, onları yaşama şeklinizi değiştirebileceğini gösteren çalışmalar da vardır. 

Some figure

Mesela, topluluk karşısında konuşmaktan korkuyorsanız, o sinirleri negatif bir şey olarak algılayacaksınız ama onları başarılı olma arzusu şeklinde yorumlarsanız başarıya ulaşma ihtimaliniz daha yüksektir. Tek yapmanız gereken şey, nasıl hissettiğinizi anlamak ve o duyguları kendi lehinize olacak şekilde yönetmektir.

Kaçmıyorsunuz, daha güçlü bir şekilde dönmek için düşünüyorsunuz

Yalnızlık çoğu zaman kendiniz hakkında yeni şeyler öğrenmek ve hayatınız üzerinde düşünmek için size zaman verir. Bu size güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek için alan ve yer verir ve böylece iyileştirebileceğiniz şeyler üzerinde çalışabilirsiniz.  

“Yalnızlıkla barışın. Yalnızlık, kendinizi daha iyi tanımanıza, kendinizle yüz yüze olmanıza yardım eder. Tek başına, sizi rahatsız edecek kimse olmaksızın.”

– Walter Riso

Bu nedenle, yalnızlığı negatif bir şey olarak görmemelisiniz. Tam tersine kendinizi tanıma sürecinde sizinle iş birliği yapan bir şey olarak algılamalısınız. Varlığınızın çeşitli anlarında yalnız kalmaya ihtiyacınız olacak. Bazen gücünüzü ve enerjinizi yeniden kazanmanız, kendi kökünüze dönmeniz gerekir. Huzur ve yalnızlık size bunu başarmada yardımcı olacaktır.

Duygularınızı yönetip enerjinizi geri almak

Duygusal zekanın kullanımı, duygu ve ruh hâllerinizi belirlemekle ilgilidir. Mesela, ne zaman sinirlendiğinizi, gergin hissettiğinizi ya da üzüldüğünüzü anlayarak duygunun kendisi temelinde hareket edebilirsiniz. Aşağıda negatif duygularınızı yönetmek için kullanabileceğiniz bazı araçları veriyoruz. T

Erdemlerinizi düşünün zayıflıklarınızı değil

Bir dakika için durup negatif şeyler yaşadığınızda kendinize söylediğiniz şeyleri bir düşünürseniz, bu duyguyu besleyip giderek büyümesine yol açanın yine kendiniz olduğunu fark edersiniz. İlk başta yönetmesi kolay olsa bile büyüdüğünde çok ciddi bir güçlük olarak karşımıza çıkabilir bu durum.

Some figure

İşte bir hata yaparsanız kendinize işkence etmenize gerek yoktur. Sadece bu hatadan ders çıkarın ve cesaretsizliğin büyümesine izin vermeyin. Her şeyi doğru yaptığınız bütün o zamanları düşünün. Böylece negatif duygularınızı yönetebilir ve iç huzurunuza dönebilirsiniz.

“Mantık soğuktur ama berrak bir görüşe sahiptir. Duygu, sıcaklık vermelidir ama o berraklığı yitirmeksizin.”

– J. Balmes

Dikkatinizi bir başka yere çevirin

Bir küçük çocuk ağladığında dikkatini dağıtmak için ona oyuncak gösterirsiniz ya işte negatif bir duygu açığa çıkıp sizi işgale başladığında da dikkatinizi dağıtıp iç huzur hâline dönmeniz için başka bir işe odaklanmalısınız. Dikkat kontrolü, kendi kendini besleyen negatif duygu dairelerini durdurmada doğrudan bir rol oynar.

Meditasyonu deneyin

Farklı bilimsel çalışmalar, meditasyonun negatif duygu ve düşünceleri engellemede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Meditasyon yapmak, korkularınızı yönetmenize ve endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilir çünkü nefes alma ve konsantrasyona yoğunlaşmaktadır.

Sessiz bir yer bulun, yavaşça nefes alıp verin ve havanın nazikçe ciğerlerinize girdiğini, zihninizin ve kaslarınızın ise rahatladığını hissedin. Her gün meditasyon yapın ve yavaş yavaş iyi sonuçlar elde edeceğinizi göreceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.