Bikram Yoga: Özellikleri ve Faydaları

Bikram Yoga ile yeni bir egzersiz türü deneyin. Bundan hem vücudunuz hem de zihniniz yararlanacak.
Bikram Yoga: Özellikleri ve Faydaları
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

Dünya çapında milyonlarca insan yoga yapıyor. Bunu yapmanın bir sürü farklı yolu vardır. Bikram Yoga, bazı ilginç özellikleri ve faydaları ile 40°C olan bir alanda yapılan bir yoga türüdür.

Bu tür bir yoga, hem rahatlamak hem de egzersiz yapmak için en iyilerinden biridir. Isı vücudunuzu daha esnek hale getirir, böylece hareketleri yapmak kolaylaşır. Ayrıca belli pozları yaparken oluşan ağrıları azaltır.

Bu yoga birçok Batı ülkesinde popüler olmaya başladı. Bunu söylemişken eklemek isteriz; yeni başlayanlar için en iyi yoga türü değildir çünkü bazı pozları oldukça zordur.

Bikram Yoga’nın kökeni

Bikram Choudhury, Bikram Yoga’nın kurucusudur. Vücudu ile daha büyük bir bağlantı kurma arzusu bir kaza ile başladı. Bu kaza ona, yüksek sıcaklık ortamında egzersiz yapmanın bedensel iletişimi kolaylaştırdığını fark ettirdi.

Kendini tamamen rehabilite etmeyi ve egzersizin bu yolla yarattığı ağrıyı azaltmayı başardı. Bundan sonra, etrafındaki birçok kişi aynı sonuçları elde etmek istedi. Bunu uyguladıkları zaman, onun yöntemi ve fikirleri için mükemmel bir reklam oldular.

bikram yoga asanası

Bikram Choudhury, Doğu ve Batı bilgilerini kombine eden yeni bir yoga formu yarattı. Seanslar 90 dakika sürer, burada 26 asana (yoga pozu) yapmanız gerekir. Aynı zamanda, çok yüksek bir sıcaklıkta ayarlanan bir odada nefes egzersizleri yapmayı içerir.

Her poz vücudun farklı bir kısmını tedavi etek içindir. Tüm pozlar, bir mat üzerinde denge kurmayı, nefes almayı ve esnemeyi içerir. Tam anlamıyla zor olmayabilirler, ama her pozu mükemmel şekilde yapmak için kol ve bacak gücü gerekir.

Bikram Yoga yaparken hafif ve bol giysiler giymek gerekir. Bu şekilde, rahat olursunuz ve yüksek sıcaklıklarla başa çıkabilirsiniz.

Bikram Yoga’nın Faydaları

Toksin salınımı

Bikram Yoga’nın en büyük avantajlarından biri, toksinleri serbest bırakmanıza yardımcı olmasıdır. Yüksek sıcaklık vücudunuzun onları daha hızlı atmasını sağlar çünkü çok fazla terlersiniz.

Environment International dergisinde yayınlanan bir çalışma, vücudunuzun ter yoluyla toksinlerden kurtulduğunu anlatıyor. Bikram Yoga, seans başına dörtte bir galon ter atmanızı sağlıyor. Böylece, her sınıftan önce su içmeniz ve yanınıza bir şişe su almanız en iyisidir.

Aşırı rahatlama

Yüksek sıcaklıklar ayrıca kas gevşemesine yol açıyor. Vücudunuzun kasları çok daha gevşek olacak ve daha fazla oksijen alacak; böylece çok daha esnek hale gelecekler. Eğer herhangi bir kas yaralanması yaşadıysanız, bu ısı ağrınızı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Eğitim gerektirmez

Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yogiler Bikram Yoga’yı yapabilir, ama her zaman kademeli olarak başlamak en iyisidir. Sıcaklık, daha önce hiç yoga yapmamış insanları sıkıntıya sokabilir, bu da hareketleri yapmalarını zorlaştırır.

bikram yoga yapan kişiler

Bazı uyarılar

Bikram Yoga’nın bazı şaşırtıcı faydaları olmasına rağmen, buna başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler de vardır. Bu yoga hamile kadınlar ya da dolaşım problemleri olan insanlar için iyi değildir. Unutmayın, sıcaklık damarlarınızı genişletir ve bu da düşük tansiyona neden olabilir.

Yaşlandıkça, kendinizi yüksek sıcaklıklara maruz bırakma konusunda daha dikkatli olmalısınız. Yine de, 60 yaşın üzerindeki insanlar da bunu yapabilir.

Son olarak, soğuk algınlığınız ya da ateşiniz varsa, Bikram Yoga yapmamalısınız.

Bu durumlardan herhangi birini yaşamıyorsanız, Bikram Yoga gerginliği azaltmak ve zihninizi dengelemek gibi bazı harika faydalar sağlayabilir.

İlginizi çekebilir ...
Sırt Ağrısını Dindirmek İçin 6 Yoga Duruşu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sırt Ağrısını Dindirmek İçin 6 Yoga Duruşu

Kötü bir şekilde yatmak, uygun olmayan koltuk ya da yürüyüş şeklimiz sırt ağrısı olarak karşımıza çıkabilir. Sırt ağrısını azaltan yoga duruşları v...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hewett, Z. L., Ransdell, L. B., Gao, Y., Petlichkoff, L. M., & Lucas, S. (2011). An Examination of the Effectiveness of an 8-week Bikram Yoga Program on Mindfulness, Perceived Stress, and Physical Fitness. Journal of Exercise Science and Fitness. https://doi.org/10.1016/S1728-869X(12)60003-3
  • Hewett, Z. L., Cheema, B. S., Pumpa, K. L., & Smith, C. A. (2015). The Effects of Bikram Yoga on Health: Critical Review and Clinical Trial Recommendations. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2015/428427

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.