Besleyici İnsanların Yedi Özelliği

Besleyici insanlar nasıldır? Kendimizi onlarla çevrelemek neden bu kadar olumlu? Onları bu kadar özel yapan şey ne? Bu yazıda onlardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz.
Besleyici İnsanların Yedi Özelliği

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2022

Toksik insanlar ve onlardan nasıl kaçınılacağı hakkında çok fazla bilgi var. Bunlar, hayatınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan ve dikkatinizi tekeline alma eğiliminde olan insanlardır. Ancak, onlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için o kadar çok zaman harcayabilirsiniz ki, size huzur ve mutluluk getirenlere de dikkat etmeniz gerektiğini unutabilirsiniz. Bunlar besleyici insanlar. Toksik ve duygusal vampirlerin tam tersidirler ve onları da tanımlamayı öğrenmeniz gerekir.

Bu makalede, her zaman varlıklarını aramanız gereken besleyici insanların en önemli özelliklerini bulacaksınız. Bu ilişkiler gelişime değer.

Besleyici insanlar

Toksik insanların enerjiyi emmesi gibi, besleyici insanlar da onu yeniden şarj eder. Onlar, gününüzde iyi hisler, neşe ve motivasyon izi bırakan türden bireylerdir.

Besleyici insanlar başkalarını parlatabilir ve daha iyi hissettirebilir. Bu tutumu yalnızca eğlence ve boş zaman etkinliklerinde uygulamazlar, aynı zamanda her durumda iyi bir arkadaştırlar. Gerçekten de, kötü bir zaman geçirseniz de, kafanıza göre gülseniz de, besleyici insanlar enerjinizi yeniden şarj eder.

mutlu arkadaşlar
Besleyici insanlar nasıl dinleneceklerini ve kendilerini başkalarının yerine nasıl koyacaklarını bilirler.

Besleyici insanların özellikleri

Besleyici insanların değerleri, tutumları ve eylemleri, onların harika bir eşlikçi oldukları anlamına gelir. Gelin bu kişiliğin en önemli özelliklerine bir göz atalım.

1. Aktif olarak dinlerler

Bu insanlar konuştuğunuzda sizi ezmezler veya sizi geçersiz kılmazlar. Kendi dramalarını konuşmanın merkezine koymaya çalışan toksik insanların aksine, sizi dinlemek için çaba göstereceklerdir. Aslında, yalnızca onlara ne söylediğinizi doğru bir şekilde anladıklarından emin olmak için araya girerler.

2. Empatiktirler

Bu, başkalarıyla etkileşim biçimimizin merkezi eksenidir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, besleyici insanlar kendilerini sizin yerinize koymayı kolay bulur. Sadece bu da değil, başkalarına yardım etmek için empatilerini yönetmek için çaba harcarlar.

3. Kararlılar

Bu, toksik insanlara tamamen zıt oldukları başka bir konudur. Sorun değil, çözüm ararlar. Şikayet etmek ve hava atmak için küçük bir alan bırakırlar, ancak sizi endişelendiren şeyi çözmek için harekete geçmenize yardımcı olurlar.

4. İyimserler

Tutumları sizi olayların iyi taraflarını görmeye teşvik eder. Niyetleri sizi uyumlu kılmak değil, hayatınızdaki olumlu olaylardan zevk almak ve olumsuz olaylarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için motive olmaktır.

Dramatik olanı, onları rahatsız etmeyesiniz diye yoldan çıkarmazlar, ruh halinizi hafifletmeye çalışırlar.

5. Mizah anlayışları vardır

Kahkaha harika bir araç olabilir. Sadece gülmek için gülmezler, birlikte geçirdiğiniz zamanı iyi mizah, eğlence ve pozitif enerji ile empoze ederler. Ayrıca, şaka yapmayı bilirler ve gücenmezler.

6. Eleştiri bir araçtır, silah değil

Besleyici insanlar, kendilerindeki ve başkalarındaki kusurları mükemmel bir şekilde görebilirler. Ancak eleştirileri yıkıcı değil yapıcıdır. Ayrıca, kimsenin duygularını incitmeden bunu nasıl ifade edeceklerini bilirler.

7. Şimdiki zamanda yaşıyorlar

Geçmiş, öğrenmelerine ve gelişmelerine yardımcı olsa da, onların şimdiyi ele geçirmesine izin vermezler. Aslında, besleyici insanlar olan her şey üzerinde durmanın (ya da olacakları düşünmenin), hayatın onlar farkına bile varmadan geçip gideceği anlamına geleceğini bilirler.

güler yüzle konuşan arkadaşlar
Besleyici insanlar, şimdiki zamanda ilerlemek için geçmişi bir sıçrama tahtası olarak kullanır.

Her derde deva değiller

Besleyici insanlar, zihninizi zehirlemeye ve enerjinizi tüketmeye çalışanlardan daha fazla ilgi ve özeni hak ediyor. Ancak, besleyici insanların sorunlarınızın çözümü olmadığını unutmayın: size yalnızca bu süreçte yardımcı olacaklardır.

Son olarak, herhangi bir psikolojik ıstırap yaşarsanız, bir profesyonelden yardım istemekten çekinmeyin. Sorununuzla bağımsız olarak yüzleşmeniz için size gerekli araçları sağlayabileceklerdir. İlginizi çekebilir ...

Neden Toksik İnsanların Peşinden Gitmeyi Seviyoruz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Neden Toksik İnsanların Peşinden Gitmeyi Seviyoruz?

Hiçbir koşullu “sevgiyi” kabul etmemeliyiz. Kendimizi sevmediğimiz ve saygı duymadığımız zaman toksik insanların peşinden gideriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Estapé, R. M. (2021). Encuentra tu persona vitamina. Editorial Planeta Mexicana, S.A. de C.V.
  • Lara, L., Providell, L., & Labra, P. Relaciones sanas.
  • González Oronoz, M. (2022). Resultados de un programa de educación socioemocional para fomentar el autoconocimiento y las relaciones sanas de pareja en estudiantes universitarias mexicanas.
  • Firestone, R. W., & Catlett, J. (2018). Addressing toxic personality traits. In The Ethics of Interpersonal Relationships (pp. 103-126). Routledge.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.