Benzodiazepinler: Etkileri Ne Şekilde Gözükmektedir?

Benzodiazepinler: Etkileri Ne Şekilde Gözükmektedir?
Francisco Javier Molas López

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Javier Molas López.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Saat 10:30 ve az önce bir doz Alprazolam aldım. Yüksek bir doz almadım, ancak bu ilaca alışkın değilim ve etkisi daha yoğun. Alprazolam, panik ve anksiyete bozukluklarının tedavisi için öngörülen bir benzodiazepindir. Benzodiazepinler vücut ve zihin üzerinde birçok etkiye sahiptir.

Modern toplumun aşırı miktarda ilaç kullandığını düşünürsek, benim de bu ilacı kullanmam oldukça normal. Ne var ki bu ilacı aldıktan sonra yaşadığım şeyleri kaydetmek istiyorum. En yoğun seviyede olduğunu hissettiğim her yan etkiyi not edeceğim.

Benzodiazepinler, etkileri bakımından değişkendir ve her bireye göre farklılık göstermektedir. Bu ilaçlar beynin normal uyarımını azaltır. Bu ilacı almaya karar verdim çünkü bu günlerde aklım biraz karışıktı. Bu ilacı doğrudan dilimin altına yerleştirdim ve yavaşça çözülmesini bekledim. Sonra su içtim çünkü acı ağzımda bir tat bıraktı.

Benzodiazepinler: zihinsel ve duygusal etkileri

Saat 10:50. Etkileri artık belirgin. Öncekinden daha sakinim. Bu yavaş yavaş uyuşmaya benzeyen bir tür sakinlik. Hemen şuracığa uzanıp uyuyabilirim. Aslında yürüyüşe de çıkabilirim ama şu an belli refleksleri kullanamayacağımı biliyorum. Bu şartlar altında araç kullanmak da imkansız. Ayrıca ilacın etkisi altında çok garip hissedeceğim için bu şekilde çalışamam. Bir film izliyor gibiyim. Etrafımda olan her şeyi izliyorum, ama benimle ilgisi yokmuş gibi hissediyorum.

Gürültü beni rahatsız ediyor. Televizyonun sesini kısmak ve aileme daha sessiz konuşmalarını söylemek zorunda kaldım. Genelde dış uyaranlara karşı daha hassas hale geldim. Kendimi daha rahat hissetmeme rağmen, yüksek sesler ve güçlü ışıklar gibi şeylere karşı aşırı duyarlıyım.

Zihinsel süreçlerim daha yavaş ilerliyor. Normalde yaptığım bazı günlük görevleri yerine getiremiyorum. Ayrıca orta düzeyde konsantrasyon gerektiren bir sohbeti sürdüremiyorum. Buna rağmen, diğer sıradan görevleri yerine getirebiliyorum.

benzodiazepinler ve etkileri

Benzodiazepinlerin davranışsal etkileri

Yavaşça tuvalete gitmek için kalkıyorum. Ayrıca ellerimi yavaşça yıkıyorum. Sonra her hareketi dikkatlice gözlemliyorum. Oturma odasına dönüp kanepeye oturuyorum. Hareketlerim yavaş.

Biraz acıktım. İnsanlar benimle konuştuğunda, dikkat etmek için fazladan çaba sarf etmem gerekiyor. Bilgisayarımın tuşlarına normal bir hızla basıyorum ancak eskisinden çok fazla hata yapıyorum. Genel olarak koordinasyonum etkilenmiş durumda ve fiziksel veya zihinsel çaba gerektiren herhangi bir görevi yerine getiremiyorum. Daha önce de söylediğim gibi, araba kullanamayacağım. Ayrıca çok karmaşık bir şeyi okuyacak veya çalışacak durumda da değilim.

Benzodiazepinler nasıl çalışır?

Bazı çalışmalara göre, yaşadığım şey, beynimin aşırı uyarılmasını azaltan sinir impuls iletimlerinin azalması. Bu ilacın sinir sistemime depresif etkisi var. Uyuşukluğa neden oluyor ve gece uyanma şansımı azaltıyor.

Bazı çalışmalar, az önce sindirdiğim benzodiazepin ilacının GABA nörotransmitterinin (gama-Aminobutirik asit) etkisini arttırdığını gösteriyor. Bu nöronlarımın iletim hızını yavaşlatmasını engelleyerek daha sakin hissetmemi sağlıyor.

Alcalá Üniversitesinde farmakoloji profesörü olan Cecilio Álamo González, sadece iki ila dört hafta boyunca bir hipnotik olarak tüketilirse, bunun iyi tolere edilen ve güvenli bir ilaç olduğunu onaylıyor. Ayrıca iki ila üç ay boyunca bir anksiyolitik olarak alınabileceğini öne belirtiyor. Uzun süre kullanıldığında, bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

pencereden dışarı bakan düşünceli adam

Sonuç

Hâlâ endişeli hissediyorum. Zihinsel faaliyetim azaldı. Bununla birlikte, ilacın etkileri azaldığında, yine canavarlarımla yüzleşmek zorunda kalacağım. Hâlâ beni rahatsız eden şeyleri düşünüyorum. Uykulu olduğum için çok yoğun tepki gösteremiyorum, ancak sorunlarım ortadan kalkmadı.

Bir ilaçla bazı içsel çatışmaları çözmeye çalışmak vasat bir çözümdür. Benzodiazepinler bir kişiyi sakinleştirmeye ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, içsel zihinsel çatışmalarımızı çözene kadar, aradığımız iç huzurun tadını çıkarmayacağız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.