Bazı Mutsuz Çiftler Neden Hala Birlikteler?

Bazı Mutsuz Çiftler Neden Hala Birlikteler?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir çok insan için, aşkta başarılı olmak en azından işte ya da aileleriyle başarılı olmak kadar önemlidir. Ancak mükemmel bir ilişki kurmanın kolay bir yolu yoktur. Bu yüzden bu kadar çok mutsuz çift var ve tam olarak kendileri için ideal olmayan insanlarla birlikteler. Bu yüzden mutsuz çiftler çok fazla problemleri olsa bile birlikte kalıyorlar.

Bugünün makalesinde, mutsuz çiftlerin birlikte iyi olmadıkları zamanlarda bile ayrılmamasının önündeki ana nedenlere göz atacağız.

Bazı mutsuz çiftler neden hala birlikte kalıyorlar?

Muhtemelen hepiniz işe yaramayan en az bir ilişkiye şahit olmuşsunuzdur (ya da önemli olmadığı için hatırlamıyorsunuzdur) ve bu çiftlerin hala ayrılmadıklarını, birlikte olduklarını görürsünüz. İlişki psikolojisi hala ilk aşamalarındadır ve yenidir, ancak bu bilim adamlarının bir şeylere bakmadıkları, araştırmadıkları anlamına gelmez. Araştırdıkları ana şeylerden biri, mutsuz çiftlerin neden hala birlikte beraber olduklarıdır.

Bazı çalışmalara göre, insanların sancılı olsa bile ilişkilerinde devam etmesinin bazı yaygın nedenleri vardır. İşte bunlardan bazıları:

  • İlişkinin dışındaki nedenlerden dolayı.
  • Dini sebeplerden dolayı.
  • Birbirlerine güçlü bir bağlılık duymaktan dolayı.
  • “Batık maliyet” hatasından dolayı.

Bunların her birine şimdi daha ayrıntılı olarak bakacağız.

1. İlişkinin dışındaki nedenlerden dolayı

Mutsuz çiftlerin ayrılmadıklarını söyleyen ana nedenlerden biri, yeterli paralarının olmaması veya birlikte çocuk sahibi olmaları gibi onları durduran dış etkenlerin bulunmasıdır. İlişkinin sona ermesi, bu faktörlerden dolayı çok fazla acı çekmeye yol açacaktır. Böylece çift kötü olsa bile birlikte kalmaya karar verir.

Bununla birlikte, çoğu kez gelecekte sadece acı çekmek için acı çekiyorlar. Acıları çok daha uzun sürüyor. Örneğin, çocukları için bir arada duran çiftlerin çoğu, uzun vadede iyilikten çok daha fazla zarara neden olurlar. Bu yüzden, ilişkiyi uzun süre önce durdursa bile ilişkiyi canlı tutan dış faktörler olduğunda bir çözüm bulmak genellikle daha iyidir.

elinde oyuncak ayı tutan mutsuz çocuk

2. Dini sebeplerden dolayı

Bir çok mutsuz çiftin bir arada kalmasının bir başka nedeni de dini inançları. Örnek olarak, Katolikliğin çok önemli olduğu herhangi bir ülkeye bakın. Bu yerlerde boşanma ücretleri, laik ülkelerde olduğundan daha yüksektir.

Bu durumdaki çiftler için, evliliğin kutsal olduğuna dair dini inancı yerine getirmek önemlidir. Böylece, çift boşanmayı yapabilecekleri en kötü şeylerden biri olarak görür. Bu nedenle, evli Katolikler genellikle ilişkilerinde böylesine korkunç bir eylemde (akıllarında) bulunmaktan çok rahatsız olurlar.

3. Birbirlerine güçlü bir bağlılık duymaktan dolayı

Ama birlikte kalan mutsuz çiftlerin hepsi para ya da din gibi dış nedenlerden dolayı bunu yapmazlar. Bazen insanların eski ilişkileri ile başa çıkmalarının ana sebebi, birbirlerine güçlü bir bağlılık göstermeleridir.

İlişkilerin nasıl yürüdüğüne dair en yaygın kabul gören teorilerden biri Sternberg’in Üçgen Sevgi Teorisi. Teori, herhangi bir ilişkinin önemli bir kısmının taahhüt olduğunu söylüyor. Aynı zamanda güçlü bir ilişkiye sahip olmanız gereken iki şey daha var: samimiyet ve tutku.

Ama hala sadece bağlılığa dayalı bir tür sevgi var ve buna boş aşk deniyor. Bazen bir ilişkiyi sürdürmek için gereken her şey budur. Çiftin yaşadığı sorunların üstesinden gelmek için yeterince güçlüdür.

4. “Batık maliyet” hatasından dolayı

Düşenebileceğin en zararlı bilişsel önyargılardan biri, batık maliyet hatasıdır. Burada, çok fazla çaba ve kaynağa sahip olduğunuz bir şey var ve bu işe yaramazsa bile, o şeyle uğraşmanız gerektiğini hissediyorsunuz. Bu genellikle kumarbazlar – ve çiftlerde olan bir durumdur.

kavga etmiş birbirlerine arkasını dönmüş mutsuz çift

Batık maliyet hatası, sizi birçok farklı şekilde incitebilir. İlişkiler söz konusu olduğunda, artık işe yaramayan bir ilişki için savaşmaya zorlayabilir. Temelde sadece bunu yap, çünkü çoktan beri birlikte oldun. Teoride kulağa hoş gelebilir, ancak sadece eşinize boyun eğeceksiniz. Sadece birbirinizden uzaklaştırır, asla yakınlaştırmaz.

Bir süredir birlikte olduğunuz için bir ilişkide kalmaya eğilimliyseniz, bu şeyleri hatırlamaya çalışın. Bazen kısa vadede, uzun vadede çok fazla acı çekmekten daha az acı çekmek daha iyidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.