Logo image
Logo image

Başarılı Ebeveyn Çocuklarını Heyecanlandırmayı Bilendir

4 dakika
Başarılı Ebeveyn Çocuklarını Heyecanlandırmayı Bilendir
Son Güncelleme: 28 Eylül, 2017

İyi ebeveyn vardır, bir de başarılı ebeveyn vardır. Çocukları yetiştirmenin birçok farklı yolu vardır ve bu yollar oldukça çeşitli ve renklidir. Ebeveynlerin çoğu, çocukları için en iyisini ister, onları sever ve mutlu olmasını isterler. Bu nedenle, kendi evlerinde benzersiz bir sistem oluşturan kurallar ve sınırlar oluşturuyorlar. Evdeki dinamik her aile için farklıdır ve yetişkinler gerekli gördükçe değiştirilebilir ve revize edilebilirdir.

Ebeveyn tarafından belirlenen kurallar ve sınırlar açık, doğrudan ve sağlam olmalıdır. Buna ek olarak, bunlar gerektiğinde gözden geçirilmeli ve yeniden yazılmalıdır. Bu, ailenin bulunduğu evreye göre değişen ve dalgalanan, her ailenin dinamiğinin temelini oluşturur. Bu durumlar, duygularla büsbütün görülen ve öngörülemeyen olaylarla harmanlanır; her ailenin psiko-duygusal gelişiminin temelini oluşturur.

İyi ebeveyn ve başarılı ebeveyn

Doktor, psikiyatrist, terapist ve yazar olan Augusto Cury, Parlak Ebeveynler, Büyüleyici Öğretmenler adlı bir kitap yazdı; mutlu, proaktif, güvenli ve akıllı çocukların yetiştirilmesi için ipuçları verdi. Buna ek olarak, iyi ebeveynlerin ve parlak ebeveynlerin alışkanlıklarını analiz etti.

Çocukların, kendi dillerini konuşabilen ve kalplerine nüfuz edebilen ebeveynlere ihtiyacı var.

Some figure

1. İyi ebeveyn hediyeler verir, başarılı ebeveyn ise her şeyini

İyi anne babalar, kaynakların izin verdiği ölçüde çocuklarının isteklerini tatmin eder. Onlara kıyafetler ve oyuncaklar alır, doğum günü partileri düzenler, geziye çıkarır vb. Parlak ebeveynler ise onlara daha değerli bir şey sunuyor, para ile satın alınamayan bir şey. Onlara, hikayelerini ve deneyimlerini veriyorlar. Duygularını ve zamanlarını paylaşıyorlar. Parlak ebeveynlerin bu alışkanlığı, çocukların benlik saygısına, duygusal zekasına, kayıp ve hayal kırıklığı ile baş edebilme yeteneğine ve konuşma ve dinleme kabiliyetine katkıda bulunur.

2. İyi ebeveyn çocuklarının bedenlerini beslerken, başarılı ebeveyn onların kişiliklerini besler

İyi anne-babalar çocuklarını sağlıklı tutmak için beslerlerken, başarılı anne-baba da zekalarını ve duygularını beslemekle ilgilenir. Eğitimli olmak, iyi ekonomik durumda olmak, mükemmel bir evlilik geçirmek ve onları iyi okullara göndermek, psiko-duygusal sağlıkları için yeterli değildir. Çocukları sadece sahip olmak için değil de var olmak için eğitmek önemlidir. Başarılı ebeveynin bu alışkanlığı çocuklarının güvenlik duygusunun gelişmesine ve liderlik, düşünme, cesaret, iyimserlik, korku yönetimi ve çatışmayı önleme yeteneklerine katkıda bulunur.

3. İyi ebeveynler çocuklarının hatalarını düzeltirken, büyük ebeveynler onlara düşünmeyi öğretir

Ebeveynler çocuklarının hatalarını düzeltip onlara aynı şeyi tekrar tekrar söylediklerinde, çocuklar üzerinde hiçbir etkisi olmayan kelime ve şikayetlerini tekrarlarlar. Sadece saldırganlık, hayal kırıklığı ve mesafeye yol açar. Çocuklarımızı şaşırtmalıyız. Heyecanlandırmalıyız. Onları düşünmeye yönlendirmeliyiz. Başarılı ebeveynin bu alışkanlığı, çocuklarının eleştirel farkındalığını, tepki vermeden önce düşünme yeteneğini, sadakati, dürüstlüğü, sorgulama kabiliyetini ve sosyal sorumluluğu geliştirmesine katkıda bulunur.

“Duygusal zeka en erken yıllarda gelişmeye başlar. Çocukların ebeveynleriyle, öğretmenleriyle ve birbirleriyle duygusal mesajlar içeren tüm küçük sosyal alışverişler küçüklükte başlar. ”

– Daniel Goleman

Some figure

4. İyi anne-babalar övgü için çocuklarını hazırlarken, başarılı anne-babalar onları başarısızlık için hazırlar

İyi ebeveynler çocuklarını zafer, iyi notlar ve okulda, işte ve sosyal ilişkilerde başarı için hazırlarlar. Başarılı anne-babalar başarısızlığa maruz kalmanın daha zor olduğunu fark ettikleri için başarısızlıktan çekinmemelerine yardımcı olurlar. Başarılı ebeveynin bu alışkanlığı, çocuklarının motivasyon, cesaret, sabır, kararlılık, kendilerini toparlama yeteneği, yaratıcılık ve fırsatlardan yararlanma becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunur.

5. İyi anne babalar çocuklarıyla konuşurken, parlak anne-babalar onlarla diyalog kurarlar

Çoğu ebeveyn, korkuları, kayıpları ve hayal kırıklıklarıyla ilgili olarak çocuklarıyla diyalog kurma yeteneğine sahip değildir. Bir diyaloğa sahip olmak, kendini ifade etme, deneyimler hakkında konuşma, kişinin sırlarını kalpten paylaşma ve davranıştan daha derine inmeyi gerektirir. Parlak ebeveyn, çocuklarıyla diyalog kurarak dayanışma, dostluk, hayattan zevk alma, iyimserlik ve kişiler arası iletişim geliştirmelerinde yardımcı olurlar.

6. İyi anne-babalar çocuklarına bilgi verirken, parlak anne-babalar hikayelerini anlatır

İyi ebeveynler çocuklarını bilgilendirir, ancak hikayelerini anlatmaz veya onlarla diyalog kurmazlar. Çocuklar, ebeveynleri ile vakit geçirmek ve duygularla ve deneyimlerle dolu hikayeleri dinlemek için ihtiyaç duyduğu kadar otoriteye, paraya veya iktidara ihtiyaç duymazlar. Onlar yaratıcılık, beceriklilik, akıllılık, şematik akıl yürütme ve çözüm bulma becerileri geliştirmelerinde yardımcı olan başarılı ailelere ihtiyaç duyuyorlar.

Some figure

7. İyi anne-babalar çocuklarına fırsatlar verirken, başarılı ebeveyn asla vazgeçmez

İyi ebeveynler çocuklarının hatalarını görmezden gelir. Parlak ebeveynler ise asla vazgeçmez; çocukları hayal kırıklığına uğratıyor, hatalar yapıyor ve duygusal rahatsızlıklar yaşıyor olsa bile. Başarılı anne-babalar çocuklarına inanırlar, onlarda kimsenin göremediğini görmeye çalışırlar, onlara fikir geliştirmede yardımcı olurlar ve onlara hükmetmezler. Çocuklarına hayat, umut, motivasyon, kararlılık ve kendilerini sorgulama ve engellerin ve başarısızlıkların üstesinden gelme yeteneklerine saygı duymalarını sağlarlar.

Bazen ebeveynler güvenini kaybeder. Ebeveyn olarak başarısız olduklarını hissederler. Fakat ebeveyn olmanın, büyük bir sorumluluk gerektirdiğini, ancak her zaman bir sevgi ve sadelik alanından geldiğini unutmamak önemlidir. Çocuk yetiştirme stratejileri öğrenebiliriz, Piaget ve Vigotsky teorilerini, Freud’un psikoanalizini, Gardner’ın çoklu zeka teorisini ve Plato felsefesini onlarca yıl okuyabiliriz, ancak çocuklarımızı sevmiyorsak onları heyecanlandırmıyorsak, onlara düşünmeyi öğretmiyor sadece bilgileri kafalarına yığmalarını sağlıyorsak, hiçbir çalışma veya teori geçerli olmayacaktır.

Bu, çocuklarınızın duygusal ve rasyonel evrenlerinde etki yaratmak, yaratıcı ve samimi olmaktır. Bu onları heyecanlandırmakla alakalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.