Logo image
Logo image

Ayrı Yaşamak ve Boşanma Arasındaki Farklar

3 dakika
Bir evliliği bitirmek asla kolay değildir, özellikle de çocuk varsa. Peki, ayrılık ve boşanma arasındaki farkları biliyor musunuz? Dahil olan herkesin iç huzurunu korumak açısından, bu durumun hukuki ve duygusal yönlerini anlamak çok önemlidir.
Ayrı Yaşamak ve Boşanma Arasındaki Farklar
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ayrı yaşamak ve boşanma aynı şey gibi duruyor olabilir, fakat aralarında, dahil olan herkesi etkileyen, duygusal ve hukuki farklar vardır. Bu durumdan her iki taraf da etkilenir ve eğer ortada çocuk da varsa, bu durumun sonuçları onları da etkiler.

Eğer evliliğinizi bitirmeye karar verdiyseniz tam olarak neyle uğraşmanız gerektiğiniz bilmeniz çok önemlidir. İlk adım genelde evleri ayırmak olur. İkinci ve daha belirleyici adım ise boşanmadır.

Ayrı yaşamak ve boşanma arasındaki farklar

Bir yanda evleri ayırmak vardır. Bu aşamada çiftler ayrı yaşamaya başlar. Öte yandan ayrılmanın hiçbir hukuki boyutu yoktur, tabii çiftler konuyu mahkemeye taşımaya karar vermezse.

İspanya’da “de facto separation” olarak bilinen bir kavram vardır ve üçüncü tarafları hukuki yönden hiçbir şekilde ilgilendirmez. Başka bir deyişle, çiftler ilişkilerini bitirir ve birlikte yaşamaya son verir, fakat hukuken evli olmaya devam eder. Diğer taraftan boşanma, üçüncü tarafları hukuki yönden ilgilendirir ve evliliği tamamen bitirir. Bu süreçte mahkemeye gidilmesi gerekir.

Some figure

Ayrı yaşamak ve boşanma arasındaki beş fark

Ayrı yaşamak ve boşanma arasında beş hukuki fark bulunur. Eğer ilişkinizi yasal olarak bitirmek istiyorsanız bu maddeleri aklınızda bulundurmanızda fayda vardır:

 • Ayrı yaşamak, evliliği sonlandırmaz fakat boşanma, hakimin vereceği boşanma ilamı ile evliliği sonlandırır.
 • Boşanma, çiftler arasındaki tüm ekonomik bağları koparır. Ayrı yaşamak ise bu bağları ancak çiftler mahkemede buna uygun bir evrak doldurursa koparır.
 • Evliliği bitirmeden ayrı yaşamaya başlayınca çiftler bir başkasıyla evlenemez. Bunun için önce boşanmaları gerekir.
 • Eşinizden boşandığınız anda aksini iddia eden bir vasiyetiniz olmadığı sürece o kişiye miras bırakamazsınız.
 • Boşanmayı belgeleyen yasal evrak doldurulduğu an; hakim çocuğun velayetini, ziyaret saatlerini vb. belirler. Buna çocuğa maddi destek, ebeveynlik hakları, mal paylaşımı vb. de dahildir.

Ayrı yaşamak ve boşanma arasındaki psikolojik farklar

Enteresan bir şekilde ayrı yaşamaya başlamak, boşanmadan daha zordur. Çoğu çift boşanmadan önce evleri ayırır. Bu aşama çiftleri bir çeşit arafta bırakır. Hala yasal olarak evli oldukları için ufak da olsa bir barışma umudu bulunur.

Başka bir deyişle, ilk ve en zor adım evleri ayırmaktır. Çiftler gerçekten boşanma aşamasına gelene kadar iki taraf da muhtemelen yeni hayatlarına başlamış olurlar, bu yüzden boşanma o kadar da travmatik olmaz. Hatta insanlar boşanmayı, özgürleştirici bir olay olarak görür.

Öte yandan, çiftlerden birinin hala barışma umudu olabilir ve yasal olarak boşanma, artık ilişkinin kesinlikle bitmesi anlamına gelebilir. Bu durumda boşanma, o kişi için biraz zor olacaktır.

Some figure

Yas süreci

Ayrı yaşamak da boşanma da oldukça zordur. Evliliğin bitişi, sevdiğiniz birini kaybetmenin acısına benzer bir yas sürecini tetikleyebilir. Aşağıdakileri hissedebilirsiniz:

 • Kayıp ve beklentilerin karşılıksız çıkması hissi,
 • Kendinizi suçlamanıza sebep olabilecek bir başarısızlık hissi,
 • Çocuklarla ve yaşanacak değişimlerle ilgili endişe,
 • Öz saygı azalması, kendinizi eleştirmek ve geçmiş kararları tekrar gözden geçirmek,
 • Hayatınızın pek çok yılını birlikte geçirdiğiniz birinden ayrılmanın sonucunda depresyon,
 • Kaygı, insomniya.
 • Eğer aile içi şiddet ya da cinsel taciz varsa, mağdur olan taraf travma sonrası stres bozukluğu yaşayabilir.
 • Çiftlerden herhangi biri ya da ikisi de hayata uyum sağlayamama ve kendini izole etme isteği yaşayabilir.

Ayrı yaşamak ve boşanma, kimse için kolay değildir. Öte yandan mantıklı olmak ve hayatınızı yeniden yönlendirmek için elinizden geleni yapmalısınız, hele de ortada çocuklar varsa.

“İlişkiler biter, fakat bu hayatın sonu değildir.”

– Steve Martin


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Guía de intervención psicológica y mediación familiar en procesos de separación y divorcio (2009). Instituto provincial de bienestar social, Diputación de Córdoba.

Novo, M., Arce, R. (2003). Separación conyugal: Consecuencias y reacciones postdivorcio de los hijos. Galego-portugeixa, Nº8


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.