Avantajlı Arkadaşlık mı Yoksa Hakları Olmayan Sevgililer mi?

Avantajlı Arkadaşlık mı Yoksa Hakları Olmayan Sevgililer mi?

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2017

Yakın zamanda sıra dışı bir ürünü tanıtan bir reklam dolaştı internette: feromon temelli bir parfüm. Reklamda parfümün %100 etkili olduğu söyleniyordu. “Karşı cinsteki kişilerin başını döndüreceksiniz,” diyordu. Bu sihirli parfümün güçlü etkilerine niçin kimsenin karşı koyamayacağını anlatan ‘bilimsel‘ bir açıklama vardı.

Aşkın duygu dünyasından ziyade biyokimya ile ilgili olduğu düşüncesi giderek popülerlik kazanıyor. Ayrıca çözülmesi gereken temel bir problem olduğu da ortaya atılmıştır. Aşk sahasında, başkalarını büyüleyiciliğimizle ‘yakalamayı’ ya da ‘tuzağa düşürmeyi’ öğreniriz. Yalnızca bir kişi değildir hedef, karşı cinsin tüm üyeleridir.

“Aşk olmadan seks, seks olmadan aşk kadar boş ve saçmadır.”

– Hunter S. Thompson

Günümüzde, aşk alanında çelişkili bir arzu ortaya çıkmaya başladı. Egomuzu besleyen ve birbirini izleyen partnerler, yeni şeyler deneme ve yalnızlığımızı yaşama ihtiyacımız. Aynı zamanda yalnızca olağanüstü bir kişinin gelişiyle doldurulabilecek özel bir alan bırakıyoruz. ‘Hayatımızın aşkının’ gelişini bekliyoruz.

Geçici faydaları olan arkadaşlar

Bu senaryoda arkadaşlar, tıpkı bir eldiven görevi görür. Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler için birazdan açıklayacağınız. Avantajlı arkadaşlar, farklı cinsten iki kişinin zaman zaman cinsel birliktelik yaşadığı arkadaşlıktır. Burada önemli nokta, cinsel birliktelik yaşamalarının artık arkadaş olamayacakları anlamına gelmediğini her iki kişinin de kavrayabilmesidir. Arkadaşlık olmaları, ilişkilerinden cinselliği çıkaramayacakları anlamına da gelmez.

‘Avantajlı arkadaşlar’ arasındaki anlaşmada iki tarafın da uyması gereken belli kurallar vardır. Aksi halde bu ‘ilişki‘ yolunda gitmeyecektir. Avantajlı arkadaşlar ‘aşık olmama’ konusunda anlaşmıştır. İkisi de bu tür bir bağlılığı istemez. Bu nedenle seks en temel işlevini yerine getirir: bütünüyle fiziksel bir arzuyu tatmin etmek.

İkisinin de uyması gereken ve aşık olmama kuralının dayandığı bir diğer kural vardır. Samimi olmamak ve diğer kişinin hayatına hiçbir şekilde karışmamak. Bu demektir ki ‘avantajların’ çok kesin bir sınırı vardır. Dokunmak ve bakmak avantajına sahiptirler. Ama ‘arkadaşının’ zaman, dikkat ya da anlayış istemesine izin vermezler.

Her halükarda avantajlı arkadaşların altın kuralı, birbirlerine has olmamalarıdır. Arkadaşlardan her biri, bir başka kişiyle dilediği ilişkiyi kurabilir. Hiçbir koşulda bu ‘arkadaşlar’ kıskançlık duyamazlar. Dilediği zaman aralarındaki bağa son verdiği için diğer kişiyi sorgulayamazlar da.

Avantajlı arkadaşlar mı yoksa hakları olmayan sevgililer mi?

Avantajlı arkadaşlık ve feromon parfümünün hayranları hayal kırıklığına uğrayacak olsa da insan beyni, beden ile duygu ve hislerini birbirinden ayıramayan çok karmaşık bir organdır. Evrim ölçeğinde piramidin tepesinde olmanın bazı sonuçları var.

Bir kişinin, biriyle cinsel ilişki yaşayıp bu deneyimi bir duyguyla ilişkilendirmemesi imkansızdır. Şu an olduğu, geçmişteki hali ve gelecekte olacağı şekliyle ilişkilendiririz onu. Ayrıca o ilişkideki diğer kişinin sadece ‘et parçasından’ ibaret olması da imkansızdır. İşiniz bitince bir kenara fırlatabileceğiniz biri olamaz bu kişi.

Diğer kişi daima ardında bir şeyler bırakır. Bazen ürkekçe yankılanan ve kendini olumlama ya da kendini inkardan, beklentiler ve fantezilerden, duygusal ihtiyaçlar ve eksikliklerden söz eden bir ses. 

Avantajlı bir arkadaşlık, aşırı bir korku ya da çaresizlik kaynağına benziyor. Belki de her ikisi. Aşk korkusu ve bunun barındırdığı acı çekme olasılıkları.

Çaresizlik ya da hayattan geçici ve önemsiz tecrübelerden fazlasını beklemekten vazgeçmek. Bu tür bir ilişkiyi seçen kişiler, imkansız bir arzunun etkisi altındadır. Ateşle oynamak ama yanmamak isterler. 

Dolayısıyla, avantajlı arkadaşlıklar çoğu zaman kötü sonla biter. Genel olarak konuşursak, zaten bu tür ilişkiler sürmez. İki kişiden birinin canı yanar ya da her iki kişinin güvensizliklerini beslemesinden başka bir işe yaramaz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.