Logo image
Logo image

Artıları ve Eksileriyle Dokuz Çalışan Tipi

5 dakika
Artıları ve Eksileriyle Dokuz Çalışan Tipi
Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Her şirkette birçok çalışan tipi bulunmaktadır. Bazı çalışanlar gelişme ve genişleme için son derece önemlidir, bazıları ise gelmese bile özlenmez (hatta belki de gelmemeleri mutlu edicidir). Bazen onları ayırt etmeyi öğrenmek, özellikle bazıları daha az katkıda bulundukları gerçeğini hilekar bir biçimde gizlediğinde zorlu bir iş olabilir.

Öte yandan, çalışan katkısının şirket için önemli olduğunu bilmek özgüvenimiz üzerinde direkt bir etkiye sahiptir. İyi bir iş yaptığımızda aldığımız övgünün özgüvenimizi yükseltmesine ek olarak kendimizi işe yarar ve gerekli hissettir. Maalesef ki, herkes bu kişisel kendini gerçekleştirme fikirlerini paylaşmaz veya yeterince anlamaz.

Açık bir biçimde anlaşmazlık yaratan, mümkün olan en az çabayla en fazla şeyi elde etmeyi amaçlayan insanlar vardır. Hatta birçoğu kendi partnerlerinin üstüne basarak istedikleri şeyi almaya çalışırlar. Bazen üstleri bile bu tekniklere saygı duyar çünkü güvenilir olmayan fakat daha fazla fayda yaratan insanları tercih ederler.

Bu manada, bu kadar rekabetçi ve kayırma içeren bir çalışan pazarında gerçekten faydalı çalışanlar bulmak son derece zordur. Ayrıca sorumluluk sahibi, kendine güvenen ve asil çalışanlar bulmak da zordur. İstediklerini elde etmek için diğer insanların çabalarının üstünden geçmek gibi ağza alınmayacak davranışlara başvurmayan çalışanlar.

Yaptıkları işten rahatsız olan ve onu sevmeyen çalışanlar aracılığıyla bir şirketin büyümesinin sağlanması etik değildir. Buna ek olarak, kötü bir ün salmasına sebep olur ve çalışanlarının daha ulaşılabilir, yeteneklerine daha uygun farklı işler aramasına neden olur.

Kimin faydalı olduğunu ve kime dikkat etmeniz gerektiğini ayırt edebilmek için çalışan tiplerinden oluşan bir liste yaptık. Bu liste her çalışanın kendine has özelliklerinin artıları ve eksilerini analiz etmenize yardımcı olacak.

Some figure

Artıları ve Eksileriyle Dokuz Çalışan Tipi

Zehirli

Bu insanlardan uzak durmanız gerekir. Haset doludurlar, kötü davranırlar, kıskançlardır ve manipülatiflerdir. Etraflarında bulundurdukları insanlara göre daha fazla veya az zarar verebilirler. Birlikte çalıştığı diğer insanlar kendine güvenen ve dürüst insanlarsa hiçbir güçleri yoktur.

Fakat, buna karşılık, hiyerarşide yükseklerdeyse bu kişiler güçlerini kendi çıkarları için kullanacaklardır. Zehirli insanlar kendilerinden altta gördükleri insanları aşağılamayı, göz ardı etmeyi ve onlara küçümseyici davranmayı severler. Kendi amaçlarına ulaşmak için arkadaşlarının üstüne basmaktan çekinmezler. Sonunda yalnız kalırlar, bu yalnızlıklarının sebebi bu zehirli davranışlarıdır.

Lider

Bu çalışan tiplerinden lider patrona en çok benzeyendir. Motivasyon vericilerdir, girişimcilerdir, birçok fikirleri vardır ve diğerlerini rahat hissettirmeye çalışırlar. Ne kadar zor olursa olsun her durumdan faydalanmaya çalışırlar. Genellikle, sevenlerinden çok sevmeyenleri de vardır, zira diğer insanlarda imrenme duygusu yaratmaktadırlar.

Üstleriyle iyi ilişkileri vardır fakat ne pohpohlarlar ne de ukalalık taslarlar. İşlerini severler ve takımlarının mümkün olan en yüksek eforu vermesi onlar için son derece önemlidir. Bu onları, altında olmayan insanlara karşı çok talepkar yapabilir ve dolayısıyla diğer insanları rahatsız edebilir.

“50 sıradan insanın işini bir makine yapabilir. Fakat sıradışı bir insanın işini hiçbir makine yapamaz.”

– Elbert Hubbard

Karamsar

Karamsar çalışan her zaman öfkelidir. Hiçbir zaman şikayet etmeyi bırakmazlar, her verdiğiniz karar yanlış görünür. Değişikliklere uyum sağlamayı bilmezler ve davranışları çalışanlar arasında çatışmaya sebep olabilir. Bu çalışanlar siyah-beyaz dışında hiçbir şeyi göremezler, bu da onların etrafı telaşa veren kişiler olmasına neden olur. İyi haberlerden nadiren keyif alırlar ve kötü haberlerin ağırlığından kaçınırlar.

Tüm eksikliklerine rağmen karamsar ne kötü bir insandır ne de kötü bir çalışan. Genellikle işlerini doğru bir biçimde yaparlar (fakat hiçbir zaman sonuçlardan memnun olmazlar). Bu insanların ayakları yere basar. Olgunlardır ve diğerlerinin akılları havalarda gezmesini engellerler.

Ebedi iyimser

Ebedi iyimser, kötümserin aksine her zaman iyi bir ruh hali içindedir. İşler yolunda gitmese bile her şey şahane görünür. Cesaretlerinin kırılması veya dağılmaları çok zordur ve her zaman çözüm bulabilirler. Kendileri veya bir başkası sıkıntıyla karşı karşıya geldiğinde gülümseyerek “daha kötüsü de olabilirdi” diyen ilk kişi onlardır.

Tavırları bazen biraz safça olabilir. Diğer insanlar iyimser insanları severler fakat bir yere kadar. Hepimizin problemleri olabilir ve bizimle empati kurulduğunu bilmeye ihtiyacımız olur. Bu nedenle, bir iyimserin muğlak ve iyi niyetli önerileri o kişiyle duygusal bir kopuşa neden olabilir. Hayat inişlerle ve çıkışlarla doludur, bir şey diğerinden her zaman daha uygun değildir.

Some figure

Dalkavuk

Başlarda, dalkavuk diğer insanlarla iyi geçinebilir. Zeka seviyelerine bağlı olarak kimi pohpohlayacağını ve kimi takip edeceğini bilirler. Herkese iyi davranmak isterler, bu yüzden “kazanmak” istediği insanlara hediye vermekten, iltifat etmekten ve övgüler vermekten çekinmezler.

Tek amaçları şirket basamaklarını tırmanmaktır. Bu, onları zehirli çalışanlardan ayırmayı bazen çok zorlaştırır. İkisi arasındaki ana ayrım şudur, dalkavuğun kimseye kötü davranmak veya başarı yolunda üstüne basmak için hiçbir sebebi yoktur.

İyi

İyiler, bir insanın bulabileceği en iyi arkadaştır. Neşelilerdir fakat iyimser kadar saf değillerdir. Bu çalışanlar cömerttir, diğerlerine yardım etmekten çekinmezler ve etraflarında olan şeylere uyum sağlama konusunda oldukça iyilerdir. Bazen çabaları gözardı edilir çünkü garip veya endişe verici davranışlara sahip değillerdir.

Asillerdir fakat sınırları vardır. Başkalarının onu aşağılamasına izin vermezler ve kendi haklarını ne zaman korumaları gerektiğini bilirler. İşlerine önem verirler ama aynı zamanda itibarlarını da önemserler.

Dahi

Dahiler kendi başlarına çok vakit geçirirler. Çalışma arkadaşlarıyla nadiren iletişime geçerler, davranışlar genellikle garip veya eksantrik olarak tarif edilir. İnsanları sevmezler ve bazen sanki evden veya ofis haricinde bir yerden çalışsalar daha mutlu olacaklarmış gibi görünürler. Genellikle biraz müstehcen ve kısmen sabırsızlardır, bu da başka insanların aklını karıştırabilir.

Bunlara rağmen inanılmaz bir zihinleri vardır. Fikirleri yenilikçi ve yaratıcıdır, çalışkanlardır ve buna ek olarak çalışmaları her zaman mükemmeldir. Çoğu zaman, değerli yetenekleri nedeniyle sosyal yetenekleri affedilir.

Some figure

Tembel

Varolan çalışan tipleri içinde bu en kötüsüdür. Kimse işi nasıl aldıklarını bilmez, çünkü tembellerdir, boş dururlar ve olgunlaşmamışlardır. Zamanlarının çoğunda masadan masaya yürüyüp insanları yorumları veya anekdotlarıyla rahatsız ederler, insanların işlerini bölerler.

Aralar esnasında ofisten çıkan ilk insanlar onlardır, geri dönen son insanlar da onlardır. Bu davranışları nedeniyle birden fazla uyarı almış bile olabilirler. Genel olarak iyi çalışanlar değillerdir ve birçok kayıplara neden olabilirler. Tek telafi edebilecek yetenekleri doğuştan gelen yetenekleri olabilir veya kimse onları kovmadığı müddetçe insanların düşündüğü şeyleri umursamamaları olabilir.

Dedikoducu

Dedikoducu şirkette neler olduğunu her zaman bilir. Haber bir insanın işiyle de alakalı olsa, özel hayatıyla da alakalı olsa, ilk duyan onlardır. İlginin odağında olmayı ve herkesin etraftaki insanlarla alakalı irili ufaklı bilgileri almak için onlara gelmesini severler.

Popülerliklerine rağmen diğer çalışanlar iş önemli konulara geldiğinde onlardan uzak durmaya çalışırlar. Çalışma arkadaşlarının onlarla ilgili algısı özel ve gizli bilgileri sızdırabilecekleri için güvenilir insanlar olmadıkları yönündedir.

9 çalışan tipi dahil etsek de bu gruplar yüzlercesine daha bölünebilir. Genel olarak çoğu şirkette bu şemalara uyan bir veya birkaç çalışan bulunmaktadır.

Eğer bunlardan biriyle kendinizi özdeşleştirdiyseniz ve karşınıza çıkan şey hoşunuza gitmediyse belki de bir değişiklik yapmanızın vakti gelmiştir. Daha iyimser olmak, dedikoduya kulak asmamak ve daha iyi bir çalışan olmaya çalışmak gelişmek için yapabileceğiniz şeylerden birkaçıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.