Logo image
Logo image

Antidepresanlar ve Alkol: Riskler Nelerdir?

2 dakika
Alkolü antidepresanlarla karıştırmanın vücudunuz üzerinde bazı önemli etkileri olabilir. Nasıl etkileşime girdiklerini keşfetmek için okumaya devam edin.
Antidepresanlar ve Alkol: Riskler Nelerdir?
Son Güncelleme: 01 Ekim, 2019

Hemen hemen hepimiz, alkolün belirli ilaç türleriyle nasıl etkileşime girdiğini merak ediyoruz. Antidepresanlar ve alkol de istisna değildir. Bu ikisine gelince, her ikisinin de vücudunuz üzerinde büyük etkileri olabilecek psikoaktif maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir.

Aynı zamanda toplumumuzda çok sık bir araya gelen iki madde olarak da ortaya çıkıyorlar. Klinik depresyonda olup da alkol tüketen ve alkolik olup da depresyonda olan insanlarla karşılaşmak pek de olağandışı değildir. Bu yüzden onları birleştirirseniz ne olabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Alkol nedir ve ne işe yarar?

Alkolden bahsederken, aslında etanol veya etil alkolden bahsediyoruz. İçebileceğimiz tek tür budur. Alkol, şarap, bira, likör veya alkollü içecekler gibi içeceklerde bulabileceğiniz psikoaktif bir maddedir.

Vücudunuzda ne yapar? Merkezi sinir sisteminize zarar verir. Daha spesifik olarak, GABA-A reseptörlerini nörotransmiter GABA (gama-Aminobutirik asit) için inhibe eder.

Some figure

İşte çok fazla alkol tüketmenin bazı etkileri:

Alkol, bir çok psikotrop ilaçta olduğu gibi aynı sinir reseptörlerini etkiler. Bu nedenle benzer etkileri olabilir. Alkol ile benzer etkileri olan bir ilaç tedavisine yaygın bir örnek, bir antidepresan olan benzodiazepindir.

Antidepresanlar ve alkol

Genel olarak, doktorlar ve eczacılar hiçbir zaman ilaçları alkolle birleştirmemenizi önerir. Alkol ve antidepresanlar söz konusu olduğunda daha da ısrarcı olurlar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı antidepresanlar alkolle aynı sinir yollarını izler. Bunun anlamı, onları birleştirmenin aslında tekil etkilerini artırabileceği ve vücudunuz üzerinde çok daha güçlü bir etkiye sahip olabileceğidir.

Bu etkilerin en önemlisi, merkezi sinir sisteminizin derin bir depresyonuna yol açmasıdır. Bu, depresyon belirtilerinde artışa ve disinhibisyonda ve şiddetli, kontrol edilemeyen davranışlarda artışa yol açabilir. Bunları birleştirmek de bu etkileri artırabilir:

  • Farkındalıkta azalma.
  • Uyuşuklukta artış.
  • Koordinasyon ve vücudunuz üzerinde kontrolde azalma.
  • Daha yavaş refleksler.
  • Hafıza sorunları.

Alkol ve antidepresanları karıştırmak, beyninizdeki psikotropik etkiyi de artıracaktır. Bunun nedeni MAOI’ler gibi bazı antidepresanların karaciğerinizdeki alkolün metabolize edilmesini önlemesidir. Başka bir deyişle, vücudunuz alkolü ve diğer maddeleri işleyemez ve bu da merkezi sinir sisteminizde daha yoğun bir etkiye neden olur.

Bunları karıştırmanın bir diğer önemli sonucu, yan etkileri gerçekten kötüleştirebilmesidir. Birçok örnekten biri de uyku düzeninizde değişiklik gerçekleşmesidir.

Some figure

Alkolizm tedavisinde yardımcı olan antidepresanlar

Alkolizm, dikkate alınması gereken birçok faktör içeren karmaşık bir durumdur. Yukarıda belirttiğimiz gibi, depresyon ile de güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Aslında, birçok doktor alkolizm semptomlarını tedavi etmek için kaygı önleyici ilaçlar ve antidepresanlar gibi şeyler verecektir.

Antidepresanların insanların sigarayı bırakmalarına nasıl yardımcı olabileceği konusunda çalışmalar da vardır. Kullandıkları ilaçlardan bazıları trazodon, venlafaksin ve fluoksetindir (Prozac).

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI’ların alkolden uzaklaşım semptomlarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda istek duyulmasının önlenmesine de yardımcı görünüyorlar.

Antidepresanlar ayrıca bir insan alkolizm tedavisi esnasında büyük bir depresif rahatsızlık yaşarsa da yardımcı olabilir. Aslında depresyon ve alkol bağımlılığını iç içe yaşayan birçok vaka vardır. Bu hastaları tedavi etmek büyük bir zorluktur.

Gördüğünüz gibi, antidepresanlar ve alkolün karıştırılması bazı ciddi sonuçlar doğurabilir. Onlar hakkında bilgi edinmek ve bunları eşzamanlı kullanmaktan kaynaklanabilecek sorunlardan kaçınmak önemlidir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, daima doktorunuzun talimatlarına uymalı ve sorular sormalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Romero, C., & González, J. B. (2005). Antidepresivos: revisión. Farmacia profesional19(10), 76-80.
  • Bolet Astoviza, Miriam, & Socarrás Suárez, María Matilde. (2003). El alcoholismo, consecuencias y prevención. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas22(1).
  • Marusić, Srdan, Thaller, Vlatko, & Javornik, Nenad. (2004). Psicofarmacoterapia en el tratamiento de los trastornos relacionados con el alcohol. The European journal of psychiatry (edición en español)18(4), 249-258.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.