Erkeklerde Depresyon Belirtileri

Erkeklerin duygularını sakladıkları ve güçlü görünmek zorunda oldukları toplumlarda, depresyonu teşhis etmek ve belirtileri analiz etmek çok daha zordur. Bulduğunuz belirtiler, depresyonun genel anlamda bilinen belirtilerine pek benzemeyebilir.
Erkeklerde Depresyon Belirtileri
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2019

Duygular cinsiyet tanımaz. Ancak kronik mutsuzluk ve depresyon sanki sadece kadınlara özgü bir problem gibi görülüyor. Erkeklerde depresyon sandığınızdan daha yaygındır.

Depresyonun bir zayıflık göstergesi olduğunu varsayan insanlar, zayıflığı ise çok yanlış bir şekilde kadınlarla ilişkilendiriyor. Ancak erkeklerde depresyon son derece yaygındır ve teşhis etmesi oldukça zordur.

Psikoloji ve ruh sağlığı alanındaki gelişmelere rağmen bugün bile, depresyon problemi yaşayan kişiler bu durumlarını çevrelerinden saklamaya çalışıyor. Erkeklerin kadınlara göre daha az yaşam süresine sahip olması, daha çok intihar etmesi ve bazı hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olması, gizlenen depresyonla ilişkilendirilebilir.

“Hüzün erkekler için vardır, canavarlar için değil. Ancak erkekler melankoliye çok fazla düşerse canavardan farkları kalmaz.”

– Miguel de Cervantes

Elimizdeki bilgilere göre, erkeklerde depresyon farklı biçimlerde ortaya çıkıyor. Bu nedenle de fark etmek ve teşhis etmek oldukça zor. Çoğu zaman kişi, depresyonda olduğunu fark etmiyor bile.

Erkeklerde depresyon belirtileri

Negatif öz-imge

Öz-yeterliliğin düşük olmasına eşlik eden suçluluk duygusu ve eksiklik hissi, erkeklerde depresyona işaret edebilir. Depresyonda olan erkekler, kendilerine karşı serttir. Sonuç olarak, her türlü durum karşısında kendilerini yetersiz hissederler. Bu durum ise onların iyice hüsran yaşamasına ve yararsız hissetmesine neden olur.

Diğer taraftan, erkekler kendilerini kadınlara göre daha otonom (kendi kendini idare etme) bulur. Özgürlük, hür irade ile hareket etme ve bağımsızlık onlar için ihtiyaçtır (Hankin, 2010; Liu and Alloy, 2010).

Depresyonda oldukları zaman bu istekler ve ihtiyaçlar azalır. Belli bir amaç doğrultusunda hareket etmek isteseler bile, kendilerini yetersiz hissederler ve sonuç yine başarısızlık olur. Bunun sonucunda ise suçlu hissederler ve tüm kusuru kendilerinde bulurlar.

depresyon yaşayan adam eliyle kafasını tutuyor

Boşluk hissi ve alışılmadık davranışlar

Depresyon yaşayan erkekler, içlerinde bir şey eksikmiş gibi gibi hisseder; bu da boşluk hissinden muzdarip olmalarına neden olur. Sıklıkla bu duyguya, herkesten saklamaya çalıştıkları derin bir kayıp hissi de eşlik eder.

Erkeklerde depresyon oldukça dengesizdir. Depresyon sorunu yaşayan bir erkek duygusal açıdan dengesizdir ve normalden daha farklı davranır. İçinde bulundukları durum onlar için kontrolden çıkmış bir haldedir; bu şekilde daha da çaresiz hissederler. Sanki bu, bir kısır döngüdür.

Umursamazlık, düşük öz güven ve mutsuzluk, cinsiyetten tamamen bağımsız olarak ortaya çıkan depresyon belirtileridir.

Sosyal, seksüel ve işle ilgili faliyetlerde artış

Erkeklerde yaygın olan depresyon belirtilerinden biri de gerçeklerden kaçma halidir. Erkekler depresyondayken çoğu zaman daha fazla çalışır, daha çok dışarı çıkar ve daha çok seks yapar. İlişkileri yüzeysel olabilir, bir partnerden diğerine hızlıca geçebilirler.

Bunu yapmalarına neden olan şey, sürekli meşgul kalma istekleridir. Bu şekilde kendi düşüncelerine ve problemlerine daha az odaklanırlar. Uzmanlar bu kaçış taktiğinin iki amacı olduğunu söylüyor:

  • Bilişsel: Tüm kaygı ve endişelerden kaçmak için meşgul kalma isteği ortaya çıkar.
  • Duygusal: Başka şeylerle meşgul olmak ve dikkat dağıtmak, depresyonun neden olduğu boşluk hissini en aza indirger.

Kendine zarar verme ve intihar

Şiddetli depresyon yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğu, kendilerine zarar veren davranışlar sergilemekte ve intihar etmektedir. Bu tür erkeklerin kendilerine en yaygın zarar verme biçimi uyuşturucuyla veya riskli seksle olur. Erkekler kendilerine kızgın oldukları için böyle davranır. Bu hisler o kadar ekstrem bir hale gelir ki, nihayetinde intiharla sonuçlanır.

Negatif dil

Erkekleri ağlarken veya üzüntülerini belli ederken göremezsiniz. Gösterdikleri semptomlar, kadınlara göre daha dolaylıdır. Hislerini daha farklı yollarla anlamak gerekir. Depresif bir erkekler, dünya ve kendileri hakkında konuşurken olumsuz bir bakış açısı sergilerler.

Ruh hallerinden bahsederken olumsuz bir dil kullanmaları, erkeklerde muhtemel bir depresyon belirtisi olabilir.

Depresif erkeler nasıl hissettiklerini direkt olarak söylemeyebilirler, ancak her şey hakkında şüpheci davranırlar. Depresyonda olan erkekler her şeyin sürekli kötüye gittiğinden ve gelecekte onları sadece kötü şeylerin beklediğinden bahseder.

depresif adam sigara içiyor

Duyarsızlık, çaresizlik ve gelecek hakkında karamsarlık

Depresyonda olan bir erkek, daha önceden sevdiği ve ilgilendiği şeylere karşı ilgisizleşebilir. Zamanla zorunlu olmayan her aktiviteye karşı duyarsız olur. Daha önceden eğlenceli olan şeyler onun için yüke dönüşebilir.

Depresyon yaşayan erkekler normalden daha fazla uyur, daha çok televizyon seyreder. Düşüncelerinden ve hislerinden uzaklaşmak için başka şeylerle uğraşır.

Bu sorunu yaşayan bir erkeği günlük rutininden çıkarmak isterseniz, rahatsız olur. Bir diğer depresyon belirtisi de dış görünüşü ihmal etmektir. Sakal tıraşı olmayı tembelliklerini bahane ederek ihmal ederler ve dış görünüşlerine hiç önem göstermezler.

Gelecekle ilgili karamsar olmak da depresyon belirtisidir. Kişisel gelişimleri için fırsatlarının olmaması ve hedefleriyle uyuşmayan beklentileri sürekli olarak endişelenmelerine eden olur. Bu, depresyon yaşayan tüm erkekler için geçerlidir; çünkü depresif bir erkek hisleriyle ve sorunlarıyla mücadele edebilecek kişisel kaynağa sahip değildir.

Ancak birçok yazara göre karamsar düşünceler, sürekli endişe duymanın ve belirsizliğe karşı tahammülsüz olmanın bir kombinasyonudur.

Tekrar hatırlatmak isteriz, erkeklerde depresyonun en zor tarafı kabullenmedir. Depresyonu kabul etme konusunda gösterdikleri psikolojik direnç çok güçlüdür. Bazen en doğru şey, bu kişilere depresyon damgasını yapıştırmadan ne yaşadıklarını kabul etmelerini sağlamaktır. Bu onları profesyonel yardım almak için cesaretlendirecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.