Logo image
Logo image

Anne-Kız İlişkisini Geliştirmek İçin 38 İpucu

14 dakika
Bir anne ve kızı arasındaki bağ son derece özel ama aynı zamanda karmaşıktır. Bazen zorlayıcı olabilir. Nasıl geliştireceğinizi bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.
Anne-Kız İlişkisini Geliştirmek İçin 38 İpucu
Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2022

İnsan ilişkileri oldukça karmaşıktır ve anne ile kızı arasında kurulan bağ da bir istisna değildir. Aslında, anne kız ilişkisi son derece özel bir ilişki olmasına rağmen, kendine özgü zorlukları vardır, bunlardan bazıları genellikle anne ve kızı arasında hatırı sayılır bir mesafe yaratabilir.

Tüm ilişki türleri arasında anne-kız ilişkisi açık ara en karmaşık olanıdır. Bu gerçeği destekleyen bazı araştırmalar yapılmıştır. Kızın ergenlik döneminde olduğu zamanın ilişkinin en karmaşık dönemi olduğunu öne sürülüyor.

Bu makalede derlediğimiz ipuçları ve aktiviteler, ilişkinizin mevcut durumu ve denklemdeki anne ya da kız olmanızdan bağımsız olarak bağınızı korumanıza yardımcı olacaktır. İnceleyelim.

Bir annenin kızıyla bağ kurması için yedi ipucu

Hiçbir farklılık uzlaşılmaz değildir. Nitekim çoğu zaman bir anneyi kızından ayıran mesafe, birkaç küçük ve pratik değişikliğin uygulanmasıyla kısaltılabilir.

Araştırmalar, bir kızın benlik saygısı ve sosyal doyumunun, iyi bir anne kız ilişkisi sürdürmekle pozitif olarak ilişkili olduğunu göstermektedir.

Tabii ki, ikisi arasındaki bu bağlantı birdenbire ortaya çıkmıyor. Arkasında hem bağlılık hem de çalışma var. Eğer bir anneyseniz, kızınızla olan ilişkinizi geliştirmek için aşağıdaki yedi ipucuna dikkat edin.

Some figure

1. Ona yer açın

Bir anne olarak öğrenmeniz gereken bir şey varsa, o da istediklerinde çocuklarınıza yer açmaktır. Aslında, bir anne-kız ilişkisi birlikte geçirilen anlardan geçse de, ne zaman biraz geri çekilmeniz gerektiğini bilmek de aynı derecede önemlidir.

Nitekim ikisi arasında boşluk olduğunda, paylaşılan anlar daha çok takdir edilmektedir. Bu her yaş için geçerlidir. Gençse odasında vakit geçirmesine veya arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına izin verin. Alternatif olarak, eğer yetişkinse, yaptığı her şeyi size anlatması için ona baskı yapmadığınızdan emin olun.

Ayrıca onu sürekli birlikte aktiviteler yapmaya zorlamak da onun üzerinde stres yaratabilir. Onun alanını işgal ettiğinizi, onun mahremiyetine izin vermediğinizi ve en sevdiği hobilerini yapmasını, hatta kendi başına kalmasını engellediğinizi hissedebilir. Unutmayın, yalnızlık içinde anları geliştirmek önemlidir.

2. Affetmeyi öğrenin

Bunu söylemenin uygulamaya koymaktan daha kolay olduğunu biliyoruz, ancak bu öneri olmadan anne-kız ilişkisini geliştirmeye yönelik ipuçlarının hiçbir listesi tamamlanmış sayılmaz. Gerçekten de, bu tür ilişkilerin çoğu, bağışlama eksikliğinden dolayı bozulur.

Küskünlüğe tutunmak hiçbir yere varmaz. Ayrıca, affetme genellikle iyileşme ile ilişkilidir ve diğer kişiye karşı olumsuz duygular söz konusu olduğunda hiçbir ilişki sürdürülemez. Bu mutlaka unutmak anlamına gelmez, ancak anlamak anlamına gelir. Onaylamakla da ilgili değil. Bunun yerine, eleştiri ve kızgınlığı yapıcı olmakla değiştirmek anlamına gelir.

Anne-kız ilişkisi için bağınızı gerçekten yeniden kazanmak istiyorsanız geçmişi geride bırakmaya istekli olmalısınız. Önemli olan bugün. Bugün, ilişkinizi yeniden kurmaya başlamanın temelidir. Kızgınlık temelleri üzerinde yapmaya çalışırsanız, yıkılacaktır. Üstelik bu, er ya da geç gerçekleşir.

3. Dinleme becerilerinizi geliştirin

Onunla konuşurken kızınızı gerçekten dinliyor musunuz? Daha da önemlisi, size söylemediklerini duyuyor musunuz? Bu iki açıdan becerilerinizi geliştirmek, anne-kız ilişkisi güçlendirme konusunda önemlidir.

Bunu yapmak için, yansıtıcı dinleme olarak bilinen şeyi uygulamaya koyabilirsiniz. Kızınızla konuşurken, ne söylediğine dikkatle odaklanın ve dikkatinizi dağıtacak her şeyi aklınızdan çıkarın. Ayrıca, konuştuğunuz şeyler hakkında sahip olabileceğiniz tüm önyargıları bir kenara bırakın.

Sesinin tonu ve sıklığı, jestleri, konuşma hızı ve duruşu size nasıl hissettiğini söyleyebilir. Bunlar mutluluk ve neşe ile ilgiliyse, size söyledikleri onun için önemlidir. Sonuç olarak, sizin için de.

4. Empati pratiği yapın

Empati, kendinizi onun yerine koyabilme ve olaylara onun bakış açısından bakabilme yeteneğidir. Onu anlamanıza yardımcı olacak son derece önemli bir özellik.

Deneyimin rahatlığından ve yaşanmış bir hayatın gücünden bir fikir vermek her zaman kolaydır. Bununla birlikte, özellikle ergenlik çağındaysa, kızınız muhtemelen aynı deneyime sahip değildir. Bu nedenle, onun dünya ve diğer insanlar hakkında sizinle aynı anlayışa sahip olmasını beklemeyin.

Uzmanlar, kızları da anne olunca, anne ve kızı arasındaki ilişkinin değiştiğini öne sürüyorlar. Bunun nedeni, anne empatisini bu noktada deneyimlemesi ve böylece annesine daha yakın hale gelmesidir.

5. Her şeyi yeniden düşünmek için zaman ayırın

Otomatik ve dürtüsel tepkiler vermemeye ve yansıtmaya çalışın. Çünkü bunlar genellikle bir şeyleri uygunsuz bir şekilde söylemenize yol açar. Bu nedenle, o anın duygularının kararınızı bulandırmasına izin vermeyin ve sonradan pişman olacağınız sözler söylemeyin.

Aslında, mümkünse, bir şey söylemeden önce düşünün, özellikle de bu şey ilişkinizi kontrol altına alabilirse. Buna karşılık, mesajlarınızdaki alaycılığı, ironiyi ve düşmanlığı ortadan kaldırmaya çalışın. İlk ikisi iletişimin önündeki engeller, üçüncüsü ise herhangi bir ilişkinin başına beladır.

Daima özenli düşünün, duygularınızı sakinleştirin ve kelimelerinizi dikkatli seçin. Nitekim, konuşmadan önce düşünmek, iddialı olmak için iyi bir niteliktir.

6. Size öğretebileceklerine kendinizi kapatmayın

Bir annenin kızına bir şeyler öğretebildiği kadar kız da annesine öğretebilir. Ancak bazen, güç bir durumunda olduğunuz için, yetkinizin ve bilgeliğinizin her şeye kadir olduğuna inanırsınız. Bununla birlikte, sağlıklı bir anne kız ilişkisi, her iki tarafın da aynı seviyede olduğu anlamına gelir.

Bunu başardığınızda, ondan bir şeyler öğrenmek için kapılarınızı açarsınız. Burada sadece becerilerden veya pratik bilgilerden değil, aynı zamanda günlük yaşamınıza ve varoluş biçiminize katkıda bulunabilecek yönlerden de bahsediyoruz.

7. Açık fikirli olun

Son olarak, anne-kız ilişkisini bir annenin bakış açısından geliştirmeye yönelik ipuçlarımızın sonuncusu açık fikirli olmaktır. Çünkü her zaman önüne engeller koyarsanız ve onu eleştirirseniz, aranızdaki bağı asla sağlamlaştıramazsınız.

Sadece zihninizi açarak sağlıklı, güçlü ve kalıcı bir anne kız ilişkisi kurabilirsiniz. Bu yedi ipucunun tümünü uygulamanız gerekir.

Annenizle yakınlaşmanın yedi yolu

Başından beri vurguladığımız gibi, anne ve kızı arasındaki ilişkiyi iyileştirmeye yönelik herhangi bir tavsiye, ancak her iki tarafın da bir taahhüdü olduğunda değerlidir. Şimdi, bir kızın annesine daha yakın olmak için neler yapabileceğini öneriyoruz.

1. Onun için ne kadar önemli olduğunuzu hatırlayın

Bu, çocukların sıklıkla unutmaya meyilli olduğu bir şeydir. Onun dokuz aylık özen ve ilgisinin meyvesi ve fedakarlığı olduğunuzu unutmayın. Ayrıca sizi beslediğini, koruduğunu, eğittiğini ve ilk adımlarınızda size rehberlik ettiğini unutmayın. Aslında, muhtemelen bunu çoğu zaman böyle görmeseniz de, size yaptığı veya söylediği her şey sizin iyiliğiniz içindir.

Verebileceğiniz herhangi bir karar gibi, onun kararları da doğru olmayabilir. Ancak, bunu ne kadar çabuk anlarsanız, onunkinden bazılarını o kadar iyi anlayacaksınız.

2. Size öğretebileceklerini asla göz ardı etmeyin

Hayatınız boyunca size o kadar çok şey öğretti ki, çoğunu hatırlamayacaksınız bile. Şimdi size öğretmek istediği şeyin sizi gitmek istediğiniz yerin aksi yönüne işaret ettiğini düşünüyorsanız bile, onun tavsiyesini asla tamamen görmezden gelmeyin.

Değer her şeyde bulunabilir. Her durumda, birlikte vakit geçirmek için iyi bir bahanedir. Tıpkı bugün bazı şeyleri şimdi daha iyi anladığınız gibi, daha fazla deneyime sahip olduğu başka şeyleri de anlayabilir.

3. Ailenizle paylaşın

Anne ve kızı arasındaki ilişkide bir kopukluk olduğunda, bu kopuşun bir kısmı aile olarak birlikte geçirilen anları içerir. Aslında bunların önemi, onları yeniden yaşamak için çok geç olana kadar asla tam olarak anlaşılmaz.

Ailenizle zaman paylaşmak sadece fiziksel olarak mevcut olmak anlamına gelmez, aynı zamanda duygusal olarak da mevcut olmak anlamına gelir. Aslında, bedeniniz tek bir yerde olsa bile, zihninizde onlarla birlikte olabilirsiniz ve fiziksel yokluğunuz önemli olmayacaktır.

4. Minnettar olun

Bizi insan yapan şeylerden biri, başkalarına minnettar olma yeteneğimizdir. Ayrıca, şu anda kim olduğunuz, atalarınızın kararlarının toplamından başka bir şey değildir. Daha spesifik olarak, anneanne, babaanne ve dede ve ebeveynlerinizin kararlarına.

Az ya da çok olması önemli değil, ama şükretmelisiniz. Bu minnettarlığı sözlü olarak, eylemlerle veya basitçe anlayarak ifade edebilirsiniz. Gerçekten de, bunu anlamak, anne-kız ilişkinizi güçlendirmek için size bir neden daha verir.

Some figure

5. Ortak bir zemin bulun

Aranızda bir ortak nokta bulmak istemiyorsanız emin olun bulamazsınız. Tabii ki, bulmak her zaman kolay değil, ama denemezseniz asla bilemezsiniz. Ayrıca, birlikte eğlenmek için her zaman yeni aktiviteler keşfedebileceğinizi unutmayın.

Aktivite bulmak söz konusu olduğunda kuşak farkı bir engel olabilir. Sonuçta, her nesil genellikle bir önceki nesil tarafından yanlış anlaşılır. Bununla birlikte, bu hiçbir zaman bir anne ve kızının özel bir bağ kurmasını engellememiştir.

Daha sonra size anne-kız ilişkisini geliştirmek için yapabileceğiniz bazı aktivitelerden bahsedeceğiz. Şu an için ilk adım, aranızda ortak bir nokta bulmak ve en önemlisi, bunlardan bazılarını birlikte yapmayı içtenlikle istemektir.

6. Karşılaştırma yapmaktan kaçının

Burada özellikle diğer annelerle yapılan karşılaştırmalardan bahsediyoruz. Daha da ciddisi, bu tür karşılaştırmaları yüksek sesle söylemenizdir. Rehber olarak kullandığınız başka bir örnek ilişkiniz olabilir, ancak asla onu taklit etmeye çalışmamalısınız. Ayrıca, bir başkasının tutumunu örnek alabilirsiniz, ancak bunun ilişkinizde tekrarlanmasını beklemeyin.

Bununla, her anne-kız ilişkisinin benzersiz olduğunu kastediyoruz. Aslında, karşılaştırmalar asla sağlıklı değildir, çünkü düşündüğünüzden daha fazla zarar verebilirler. Bunu yapmaktan ne kadar erken vazgeçerseniz, annenizi olduğu gibi kabul etmeyi o kadar kolay bulacaksınız.

7. Saygıyı bir öncelik haline getirin

Bu sadece ara sıra uygulayabileceğiniz bir şey değil. Aslında her ilişki saygı üzerine kuruludur ve onsuz hiçbir yere varamazsınız. Bir annenin kızını koşulsuz sevmesi gerektiği gibi, kız çocuklarının da annelerine karşı içten bir saygısı olmalıdır.

Anneler ve kızları için on iyileştirici ipucu

Affetmek tek şifa yöntemi değildir. İkinizin de bağınızı geliştirmek ve güçlendirmek için yapabileceğiniz başka stratejiler var. İşte onlar:

Anneler

Bir anne olarak yetişkin pozisyonunuzu korumalısınız. Yaşam deneyiminiz, kızınızla olan ilişkinizi uzlaştırma anında size rehberlik eden ışık olmalıdır. Bunu başarmak için bu ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

1. Döngüyü kırın

Bu, sizi büyüten ebeveynlik döngüsünü sona erdirmek anlamına gelir. Annenizle olan ilişkiniz sevgi dolu, sağlam ve iletişimsel olsa bile, değiştirmeyi seçeceğiniz belli kalıpları vardı.

Ayrıca annenizin sizi belli bir şekilde eğitmiş olması, bunun doğru olduğunu göstermez. Çocuklarla ilişki kurma biçimleri gibi zaman da değişir. Bu nedenle, iyi noktaları toplayın, kötülerden uzak durun ve kendinizi yeni olasılıklara açmaktan korkmayın.

2. Gerçekçi beklentiler oluşturun

Mükemmel bir ilişki veya bağın birkaç gün içinde aniden iyileşmesini beklemeyin. Aslında, sürekli olarak hüsrana uğramamak veya hayal kırıklığına uğramamak için gerçekçi beklentiler oluşturmanız son derece önemlidir.

Duyguları, anıları ve geçmişi iyileştirmek her zaman zaman alır. Bağınızı güçlendirmek için sabırlı olmalı ve küçük adımlar ve eylemlerle ilerlemelisiniz.

3. Bağlanma ve aşırı korumadan kaçının

Uygun ölçülerde, bağlanma ve aşırı koruma, herhangi bir ilişkinin parçasıdır. Ancak, sağlıklı olanın sınırını aştıklarında onu yok eder ve zehirli hale getirirler.

Her birinizin zamanınıza, alanınıza ve hatalarınıza ihtiyacı var. Bu şekilde ilerlemeye devam edebilir ve hem özerk hem de bağımsız olmayı öğrenebilirsiniz.

4. Anne olmakla en iyi arkadaş olmak arasındaki farkı anlayın.

Kızınızın en iyi arkadaşıymış gibi davranamazsınız. Onun sırdaşı, desteği, danışmanı ve iyi vakit geçirebileceği biri olabilirsiniz ama asla onun en iyi arkadaşı olamazsınız. Temel olarak, bir anneye ihtiyacı olduğu için ve bir rolü üstlenmek diğerini reddetmek anlamına geldiği için buna dikkat etmelisiniz.

Bu, kızınızla arkadaş olamayacağınız anlamına gelmez. Sadece belirli sınırlamaların olduğunun farkında olmanız gerekir. Gerçekten de, kızınıza ancak bir annenin konumundan katkıda bulunabileceğiniz bazı unsurlar vardır.

5. Artık küçük bir kız olmadığını kabul edin

Kızınız ergenliğe giriyorsa, ergenlikten çıkıyorsa veya zaten bir yetişkinse, onun artık bir kız çocuğu olmadığını kabul etmeniz önemlidir. Dünyayı anlama şekli, hayatı anlama şekli, kararları, alışkanlıkları, zevkleri, hepsine saygı duymalısınız.

Kızınızın artık bir çocuk olmadığını anladığınızda, ilişkinizde dev bir adım atmış olursunuz. Çünkü onun özerkliğini ve otoritesini tanıyorsunuzdur. Aslında, kendinizi onun yerine koyup ne düşündüğünüzü, ne istediğinizi ve onun yaşındayken size nasıl davranılmasını istediğinizi hatırlamak iyi bir fikirdir.

Kız evlatlar

Eğer bir kız evlatsanız, sıradaki tavsiyeler sizin için.

1. Annenize karşı anlayışlı olun

Ne hissettiğine, endişelerine, şüphelerine ve duygularına karşı empatik olun. Pek çok değişikliğin onun için özümsemesinin kolay olmadığını anlamak konusunda empatik olun. Pişmanlıklarına, gelişme isteğine ve ilişkiniz üzerinde çalışmaya olan bağlılığına karşı anlayışlı olun.

Elbette empati iki yönlü olmalıdır. Bu olmadan, herhangi bir ilişki kurmak imkansızdır.

2. Hissettiklerinizi saklamayın

Duyguları bastırmak size yardımcı olmaz. Nasıl hissettiğinizi gizlemek onu ortadan kaldırmaz, sadece başkalarının sizi tanımasını ve sizi neyin etkilediğini bilmesini engeller.

Annenizle konuştuğunuzda, ona açılın ve onunla korku ve endişeleriniz hakkında konuşun. Bunu yapmanın özgürleştirici, duygusal olarak rahatlatıcı bir etkisi vardır. Duygusal yüklerinizden asla kurtulmazsanız, her zaman fazladan ağırlık taşıyacaksınız.

Nasıl hissettiğinizi yavaş yavaş ve mümkün olduğunda ifade edin. Dürüstlük sağlıklı bir ilişkinin parçasıdır.

Some figure

3. Kurban rolü oynamayın

Mağduriyet her türlü ilişkide yer alabilir. Aslında, diğer kişinin suçlu olduğu bir savunma pozisyonu benimsemek, mesafeler ve hatta bazı çatışmalar yaratır.

Her şey için annenizi suçlamak çözüm değil. Elbette kafası karışabilir ve hatalar yapabilir, ancak bunun için kınanmamalıdır. Onun genellikle sizin için en iyisini istediğini unutmayın.

Başınıza bir şey gelirse, bunu kendiniz düzeltmek için neler yapabileceğinizi görmeye çalışın ve hatta ondan yardım isteyin. Ancak, ilişkinizi bir savaş alanına çevirmeyin.

4. Bu anı düşünün

Bırakmak, bugünkü ilişkinize bir engel olmaması için geçmişi geride bırakmayı içerir. Geçmiş anılara, kelimelere ve eylemlere bağlıysanız bir adım öne çıkamazsınız.

Bugün onunla ilişkinizin nasıl olmasını istediğinize ve onu geliştirmek için ne yapacağınıza odaklanmaya çalışın. Gerçek bir bağışlama ve samimi bir uzlaşma varsa, ilişki farklı olacaktır.

5. Başlamak için asla geç değildir

Annenizle bağınızı yeniden kurmaya başlamak için asla geç değildir. İkinizin birlikte gülümsemesinden bu yana ne kadar zaman geçtiği veya şimdi sizi ayıran fiziksel ve duygusal mesafenin önemi yok, gerçekten önemli olan şey, üzerinde çalışmaya ve düzeltmeye istekli olmanızdır.

Bağları güçlendirmek için birlikte yapılacak yedi aktivite

Anne-kız ilişkisini geliştirmeye yönelik bu anahtarlar, bağı güçlendirmeye yönelik bir faaliyetler listesi olmadan eksik kalacaktır. Aşağıdakileri öneriyoruz:

1. Birlikte bir gezi planlayın

Başka bir ülkeye olmak zorunda değil. Kendi ülkenizde birkaç günlüğüne yapacağınız kısa bir gezi de aynı derecede faydalı olabilir. Önemli olan, seyahat programını ve seyahatle ilgili her şeyi birlikte planlamanızdır. Nerede kalacağınızı, ne zaman gideceğinizi ve ziyaret etmeyi planladığınız yerleri ikiniz birlikte seçersiniz.

Ayrıca, yol boyunca iletişimi destekleyen bir ulaşım aracı da seçebilirsiniz. Aslında yolculuk çoğu zaman varılacak yerden daha önemlidir.

2. Birlikte spor yapın

Bir çift olarak işbirliği gerektiren bir spor olmak zorunda değil, sadece ikinizin de eğlenebileceği bir spor. Örneğin, bisiklete binmek, koşmak, yüzmek veya yürüyüş yapmak.

Fiziksel egzersiz, stresin atılmasına yardımcı olur ve birlikte bir veya iki saat geçirmek için sağlıklı bir bahanedir. Önceki aktivitede olduğu gibi , fikir, birbirinizle bağlantı kurabileceğiniz alanlar bulmanızdır.

3. Bir aile geleneğini yeniden yaratın

Bu şekilde ailenin özünü yeniden yaratacaksınız. Ancak, aile çekirdeğinin neyden oluştuğuna bağlıdır. Örnek olarak, bir aile tarifine göre bir tatlı veya yemek hazırlayabilir veya kil veya seramik figürler oluşturabilir veya boyayabilirsiniz.

Aile kutlamalarına daha fazla dahil olmak da önemlidir. Örneğin, birbirinizin doğum günlerini planlayın ve kutlayın. Bu sayede bağlarınızı ve aile ilişkilerinizi güçlendirebileceksiniz.

4. Kutu oyunlarının tadını çıkarın

Kutu oyunları birlikte vakit geçirmek için başka bir bahane. Sadece eğlenmek ve eğlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda ikiniz arasında iyi bir ilişki kurabileceksiniz. Ayrıca, oynarken ilginç konular hakkında konuşmanıza da yardımcı olacaklar.

5. Birlikte bir kursa katılın

Bu herhangi bir şey olabilir. Henüz ustalaşmadığınız ve paylaşmak istediğiniz bir şey olması tercih edilir. Gitar dersleri, dans dersleri, yeni bir dil öğrenme, makyaj veya yemek pişirme dersleri olabilir.

Bu tür etkinliklerin iyi yanı, eve döndüğünüzde fikirlerinizi paylaşmaya devam edebilmenizdir. Ayrıca öğrenme sürecinde sizi desteklemek için teşvikler oluşturabilirsiniz. Anne-kız ilişkinizi güçlendirmenin başka bir yolu.

6. Gönüllü olmak

Başkalarına yardım etmek ve onları tanımak size dünyaya, başkalarına ve genel olarak hayata dair bir bakış açısı değişikliği sağlar. Ekip çalışmasını içeren bir gönüllülük faaliyeti seçin. Bu şekilde, başkalarına yardım etmek söz konusu olduğunda birbirinizi daha iyi anlamaya başlayacaksınız.

7. Birlikte bir günlük yazın

Arzular ve duygular hakkında yazmak, daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için şiddetle tavsiye edilen bir aktivitedir. Genellikle bir günlük, yalnızca kendinizle paylaştığınız samimi bir deneyimdir. Ancak, neden birlikte yapmıyorsunuz, böylece ikiniz de bu yeni değişim sürecine dahil olmuyorsunuz?

Her ikiniz de bu aktivite için uygun olmalısınız. Ayrıca, bunu yaparken hem samimi hem de dürüst olmaya kararlı olmalısınız. Bu, diğerinin tarif ettiğiniz andaki izlenimlerini içermesi için bir boşluk bırakılacağı bir günlük yazmakla ilgilidir. İkiniz de diğerinin yazdıklarına erişebileceksiniz, bu yüzden birbirinizin duyguları hakkında biraz bilgi edinmenize yardımcı olacak.

Anlamlı bir konuşma için yedi soru

Özellikle bir ilişkiyi güçlendirmek veya bir bağı yeniden kurmak istediğinizde, bir konuşma konusu seçmek kolay değildir. İşte ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olacak, hakkında konuşabileceğiniz bazı olası konular.

1. İlişkimizde hangi şeylerin geliştirilebileceğini düşünüyorsunuz?

Kabul etmeye istekli olmadığınız şeyleri iyileştiremezsiniz. Onlar hakkında açıkça konuşmak, küçük ayrıntılar olsalar bile, bir bağı geliştirmek için uzun bir yol kat eder.

2. Benimle ilgili bir şeyi değiştirebilseydin, bu ne olurdu?

Kimse mükemmel değildir. Bununla birlikte, hepimiz bazı yanlarımızı geliştirebiliriz. Bu durumda, ilişkiye şu veya bu şekilde müdahale eden bir şeye işaret etmekle ilgilidir. Her zaman saygı ve empati ile yapılmalıdır.

3. Sence en büyük özelliğimiz nedir?

İyileştirilebilecek şeylere işaret edilmesi gerektiği gibi, ilişkinin olumlu nitelikleri de belirtilmelidir.

İletişim, dostluk, saygı veya samimiyet bunlardan bazıları olabilir. Doğal olarak, bunun hakkında uzun uzun konuşmalı ve acele cevap vermekten kaçınmalısınız.

4. Geleceğe dair ilişkimiz için beklentilerin nelerdir?

Annenizin veya kızınızın beklentilerini bilmek, kendinizinkini düzenlemenize yardımcı olacaktır. Buna dayanarak, ikiniz de aynı yönde çalışacağınız için uyumu elde edebileceksiniz. Diğerinin ne beklediğini asla göz ardı etmeyin.

5. Geçmişe göre çok yol kat ettiğimizi düşünüyor musunuz?

Bu soru, cevap olarak basit bir evet veya hayırdan fazlasını arar. Aslında, daha önce nerede olduğunuzu ve şimdi nerede olduğunuzu karşılaştırmak, ne kadar ilerleme kaydettiğinizi hesaplamak için son derece önemli bir alıştırmadır.

İlişkiye yeterince emek verdiyseniz, o zamandan beri ne kadar ilerlediğinize şaşıracaksınız.

Some figure

6. Sağlıklı bir anne-kız ilişkisi için sence en önemli şey nedir?

Bunun cevabı size daha iyi bir bağlantının nasıl sağlanacağı konusunda diğerinin görüşlerini sağlar. Cevaplarınızın farklı olması önemli değil. Aslına bakarsanız öyle olmaları daha iyi. Çünkü bu farklı bakış açıları sayesinde aranızdaki bağı daha da güçlendirmek için çalışabilirsiniz.

7. Senin hakkında bilmem gereken en önemli şey nedir?

Bu soruyla, “biz” hakkındaki konuşmayı bırakıp “ben”e çevirirsiniz. Aslında her şey ilişki etrafında dönmek zorunda değil. İkinizin de belirli yönlerini bilmek ve bunlarla ilgilenmek için yer verilmelidir. Örneğin, korkularınız, hayalleriniz, umutlarınız ve hırslarınız.

Anne-kız ilişkisini geliştirmek için 38 ipucumuzun sonu budur. Saygı ve samimiyete dayalı, sağlıklı ve kalıcı bir birliktelik oluşturma sürecinde size yardımcı olacağını umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caplan, P. The new don’t blame mother: mending the mother-daughter relationship. Routledge. 2002.
  • Fischer, L. R. Transitions in the mother-daughter relationship. Journal of Marriage and the Family. 1981; 613-622.
  • Goldberg, J. E. Mutuality in mother–daughter relationships. Families in Society. 1994;75(4): 236-242.
  • Onaylı, S. The relation between mother-daughter relationship and daughter’s well-being (Master’s thesis, Middle East Technical University). 2010.
  • Russell, A., & Saebel, J. Mother–son, mother–daughter, father–son, and father–daughter: Are they distinct relationships?. Developmental review. 1997; 17(2): 111-147.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.