Anksiyeteyi Aşmak İçin Yardımcı Olacak 7 Kitap

Anksiyeteyi aşmaya yardımcı olan bazı kitaplar, hayatımızı içine çekmeye çalışan bu kara deliklerle daha iyi mücadele etmemiz için de faydalıdır. En iyi seçenekler bu yazımızda!
Anksiyeteyi Aşmak İçin Yardımcı Olacak 7 Kitap
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dürüst olalım. Günlük olarak, çoğumuz sürekli daha hızlı yaşamak isteyen bir zihinle başa çıkmak zorundayız. Korkularımız, sorunlarımız ve güvensizliklerimizle de uğraşmak zorundayız. Bu durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmenin en iyi yollarından biri, anksiyeteyi aşmak için yardımcı olabilecek kitaplardır.

Bu tür kitaplar çok yardımcı olabilir. Bakış açımızı genişletir, bize bilgi verir ve düşünme tarzımızı geliştirmek için bize değerli teknikler sunarlar.

Yardım için her zaman psikoloji ve sağlık profesyonellerine başvurabileceğimiz doğru. Ancak Gustave Flaubert’in bir zamanlar söylediği gibi iyi kitaplar bizi eğlendirmek ya da talimat vermek istemez.

İyi kitaplar daha iyi yaşamamıza yardımcı olur.Bu kitaplar bize zorluklarla başa çıkmada etkili araçları sağlayabilir. Ani ve düzensiz anksiyete ataklarından panik atak ve fobilerin baş gösterdiği durumlara kadar her şeyle ilgili bir kitap var. Endişenin üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek en iyi kitaplara göz atalım.

“İnsan, gerçek problemlerle ilgili hayali kaygıları için endişelendiği kadar gerçek problemler için endişelenmiyor.”

– Epictetus

anksiyeteyi aşmak için kitaplar

Anksiyeteyi aşmak için en iyi kitaplar

Michigan Üniversitesinden James D. Herbert, Dr. Evan M. Forman ve Dr. Brandon A. Gaudiano, 2008 yılında, kitapların anksiyeteyi aşmak için etkisini analiz ettikleri bir çalışma yaptı. Gerçekten kitaplar bu konuda yardımcı olabilir mi? İyileşme sağlıyorlar mı? Yoksa terapötik etkisi olmayan birer eserden mi ibaretler?

 • Çalışma, bu alandaki en çok satan 50 kitap arasında, okuyucular üzerinde en olumlu etkiye sahip olanların profesyoneller tarafından yazılanlar olduğunu göstermiştir.
 • Ayrıca bilimsel kanıtları, tekniklerin kalitesini ve kitapların yaptığı yankıyı da değerlendirdiler. Özellikle, yazarların insancıl, basit ve erişilebilir bir bakış açısıyla okuyucuya bağlanma yeteneği üzerinde durdular.

Şimdi gelin, anksiyeteyi aşmak için en iyi kitaplara göz atalım.

Bu kitaplar yukarıda bahsettiğimiz hususlarda öne çıkmış olanlardır.

1. How To Control Your Anxiety Before It Controls You – Albert Ellis

Albert Ellis, en etkili psikoterapistlerden biri. Hatta bazıları için Freud’dan bile üstün. Anksiyete tedavisinde etkili ve faydalı bir araç olan rasyonel duygusal davranış terapisinin temellerini attı. Bu kitap anksiyete tedavisini değiştirdi çünkü bize birkaç şeyi nasıl anlayacağımızı öğretti:

 • Dr. Ellis sayesinde, endişenin kötü olmadığını öğrendik.
 • Kaygı kontrolü kaybettiğimizde sorunlu hale gelir. Bu durumda, gerçekliğimiz bulanıklaşmaya başlar. Olumsuz düşüncelerin öne çıktığı bir görünüm gerçeği çarpıtır.
  Bu kitapla kaygımızın kontrolünü nasıl ele alacağımıza dair değerli stratejiler öğreneceğiz ve onu daha yararlı ve sağlıklı şeylere yönlendirebileceğiz.

2. How to Overcome Anxiety – Enrique Rojas

Enrique Rojas, psikiyatri, depresyon ve anksiyete alanındaki en seçkin konuşmacılardan biridir. Endişemizi yönetmemize yardımcı olmak için fikirlerini, kavramları ve stratejilerini açıkça aktarıyor.

Bu kitap profesyonel olduğu kadar değerli. Özellikle, değişimi teşvik etmek ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek bakımından yararlı olacaktır.

3. Age of Anxiety: Fear, Hope, Dread, and the Search for Peace of Mind – Scott Stossel

Bu kitap kısa sürede en çok satanlar listesine girmiştir. Kuşkusuz, kaygıyı yenmek için en iyi kitaplardan biri ve böyle olmasının pek çok nedeni var. İlk olarak, yazılma şekli nedeniyle bu konudaki en iyi kitaplardan biri. Yazar bize hikayesini hoş bir şekilde anlatıyor. Dahası, birçok mizah, drama ve kendini keşfetme fırsatı sunuyor.

Endişeden muzdarip her insan bu bu kitap sayesinde rahatlayacaktır. Çok sayıda bilimsel, felsefi ve psikolojik referanslar içeren derin, insani ve mükemmel bir kitap.

4. Feel the Fear and Do It Anyway – Susan Jeffers

Bu kitap tek kelimeyle özetlenebilir: pratik. Ortalama bir okuyucu için zor olduğu kadar sıkıcı olabilen klasik teorileri ve zorlu bölümleri bir kenara bırakır. Kaygılarımızı yönetmemize yardımcı olan bir kitap.

Bu kitap okuyuculara nasıl karar vereceğini ve güvensizliklerle nasıl baş edeceğini öğretir. Ayrıca zararlı ilişkilerin nasıl yönetileceğini ve nasıl daha güvenli ve yetenekli olunacağını keşfedeceğiz.

5. Dominate Your Anxiety Crisis – Pedro Moreno ve Julio César Martín

Pedro Moreno ve Julio César Martín, bu durumun tedavisinde uzmanlaşmış iki klinik psikoloji uzmanıdır. Bu kitap iç görülerle doludur, bu yüzden kaygının üstesinden gelmek için en faydalı ve ilginç kitaplardan biridir.

Bu kitabı diğerlerinden ayıran asıl şey, odak noktasıdır: anksiyete krizleri. Bize sadece durumlarla daha iyi başa çıkmamız için araçlar sağlamaz, aynı zamanda bunların neden olduklarını, kökenlerinin ne olduğunu ve hangi tedavilerin etkili olduğunu bize öğretir. Sonuç olarak, bu hem hastalar hem de profesyoneller için faydalı bir kitaptır.

anskiyeteyi aşmak için kitap okumak

6. The Anxiety and Phobia Workbook – Edmund J. Bourne

Bu anksiyeteyi aşmak için en ünlü kitaplardan biridir. Hatta, bir klasik. Bu kitabı okumak, çoğu zaman bize engel olan fobiler ve mantıksız korkuları anlamamıza yardımcı olabilir.

Birçok ruh sağlığı uzmanı size şu konularda yardımcı olması için bu kitabı tavsiye edecektir:

 • Gevşeme ve nefes alma tekniklerinin kullanışlılığını keşfetmek
 • İç diyaloğunuzu kontrol etmek
 • Yanlış inançları tanımlamak ve anlamak
 • Doğru beslenmenin önemini öğrenmek
 • Panik atakların nasıl önleneceğini ve bununla başa çıkılabileceğini keşfetmek

7. The Mindful Way Workbook: An 8-Week Program to Free Yourself from Depression and Emotional Distress – Mark Williams, John Teasdale ve Zindel Segal

8 hafta. Kitaba göre, farkındalığı uygulamaya başladıktan sonra sonuçları görmek işte bu kadar sürüyor. Bu ilginç kitap, kaygıyı tedavi etmek için iyi bilinen ve pratik bir yaklaşımın anahtarlarını ortaya koyuyor: farkındalığa dayalı bilişsel terapi (MBCT). Bu basit, kullanışlı ve son derece ilginç bir kitap.

anksiyeteyi aşmak

Sonuç olarak, kaygının üstesinden gelmek için daha birçok kitabın olduğunu not etmeliyiz. Her yıl yeni ve ilginç kitaplar yayınlanıyor. Ancak bir kitap seçmeden önce aradığınız şey hakkında net olmalısınız. Neye ihtiyacınız olduğunu ve kitabın bir profesyonel tarafından yazılmış olup olmadığını düşünün.

Bu kitaplar, huzur ve yaşam kalitemizi ortadan kaldıran kara deliklerle daha iyi yüzleşmemize yardımcı olacak araçlardır. Hemen bugün birini seçip okumaya başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Dans Etmek Anksiyeteyi Yönetmeye Yardımcı Olur
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Dans Etmek Anksiyeteyi Yönetmeye Yardımcı Olur

Elbette herkes spor yapmaya istekli değildir. Bazı insanlar bunun sıkıcı olduğunu düşünür. Dans etmek bu insanlar için harika bir seçenektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Redding, R. E., Herbert, J. D., Forman, E. M., & Gaudiano, B. A. (2008). Popular Self-Help Books for Anxiety, Depression, and Trauma: How Scientifically Grounded and Useful Are They? Professional Psychology: Research and Practice39(5), 537–545. https://doi.org/10.1037/0735-7028.39.5.537
 • Antony, M. M., & Swinson, R. P. (2014). Manual práctico para el tratamiento de la timidez y la ansiedad social. Editorial Desclée de Brouwer.
 • Edelmann, R. J. (1992). Anxiety: Theory, research and intervention in clinical and health psychology. John Wiley & Sons.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.