Logo image
Logo image

Ana Julia Torres, Hayvanların Kurtarıcısı

3 dakika
Ana Julia Torres, hayatını terk edilmiş, istismara uğramış veya hasta hayvanları korumaya adayan bir kadındır. Kendi imkanlarıyla onlara bir barınak yapmış ve onlardan koşulsuz sevgi almıştır.
Ana Julia Torres, Hayvanların Kurtarıcısı
Son Güncelleme: 04 Mart, 2022

Ana Julia Torres, hayvanlara, özellikle de erkekler tarafından farklı şekillerde sömürülen hayvanlara karşı özel bir hassasiyete sahip bir kadındır. Bu durumu, birçok kişinin oldukça idealist bulduğu bir görevi üstlenmesine neden oldu. İstismar kurbanı olan hayvanları kurtarmak.

Ana Julia Torres, hayvanları ağırlamak ve ihtiyaçları olan her şeyi sağlamak için Kolombiya’nın Cali şehrinin yoksul bir bölgesinde Villa Lorena adlı bir alan yarattı. Orada yirmi yıldan fazla bir süredir farklı türler için bir yuva inşa ediyor.

Ana Julia Torres’in çalışması, harika çalışmasının kendisinden çok, farklı hayvanlarla kurduğu özel ilişkilerle ünlendi. Kocaman bir aslanı kucakladığı görüntüleri meşhur oldu. Bu aslan Ana’ya olan bağlılığını gizlemedi ve sadece benzersiz sarılmalarla değil, ‘öpücüklerle’ de ifade etti.

İnsan bir hayvanı sevene kadar, ruhun bir parçası uyanmamış olarak kalır.”

-Anatole France-

Some figure

Ana Julia Torres

Ana Julia Torres uzun süre öğretmenlik yaptı ve öğrencilerine doğaya karşı büyük bir sevgi aşılamakla ilgilendi. Yaklaşık 22 yıl önce öğrencilerinden evcil hayvanlarını okula getirmelerini ve onları diğer çocuklarla tanıştırmalarını istedi. İlk kez, birçok insanın evlerinde egzotik evcil hayvanlar olduğunu fark etti.

Birkaç ay sonra, bir arkadaşı ona yasadışı bir pazardan satın aldığı bir baykuş verdi. Adam ilgi çekici olduğunu düşündüğü için almıştı ama kısa sürede bıktı. Ana Julia’nın hayvanları sevdiğini bilerek ona verdi. Bu, onda benzer durumlara maruz kalan canlıları kurtarma arzusunu uyandırdı.

Yavaş yavaş, Cali’nin fakir bir bölgesinde çok fazla arazi edinmeye başladı. Yeterince alan vardı ve çok pahalı değildi. Sahipleri tarafından reddedilmiş veya sömürülmüş olabildiğince çok hayvanı kurtarmayı teklif etti. Sonunda sığınağı 25 hektarlık bir arazi üzerine inşa etmeyi başardı. Aslında bugün 900’den fazla hayvanı var.

Kurtarılan hayvanların hikayeleri

Ana Julia Torres, araştırmasını genellikle kötü durumda olan hayvanların bulunduğu bir ortama yöneltti: sirk. Ayrıca, herhangi bir tür suistimalden haberdar olan herkesin bunu rapor etmesi için projesini duyurdu. Yıllar boyunca, himayesindekileri içeren birçok aşk ve acı hikayesi toplamayı başardı.

Alkolik bir adamla yaşayan örümcek maymunu ‘Yeyo’yu özel bir şefkatle hatırlıyor. Komşular hayvanın çığlıklarını neredeyse her gün duyduklarını bildirdiğinde haberdar olmuştu. Aslında, olayı polise kendisi bildirdi ve polisler adamın maymunu sık sık tekmelediğini doğruladı. Hayvanın vücudunun her yerinde kan ve yara izleri bulundu.

Ayrıca sirkten kurtardığı bir filden çok duygulanarak bahsediyor. Hayvanın bir gözü kördü, bacağında yara vardı, kuyruğu yoktu ve bir kulağı kopmuştu. Ana Julia Torres, fili alana kadar her gün sirk önünde bir grup halinde protesto etmek zorunda kaldı. Onu kurtardıktan sonra fil hortumuyla ona sarıldı.

Some figure

Jüpiter vakası

Ana Julia Torres’in en ünlü konuğu Jüpiter adında bir aslandı. Henüz üç aylıkken bir sirkten kurtarılmıştı. O zamana kadar pençeleri çoktan çekilmişti ve istismar belirtileri gösteriyordu. Ana onu evlat edindi, besledi ve en iyi arkadaşı oldu.

Ana Julia’nın yanında Jüpiter evcil bir hayvan gibi görünüyordu. Sevgi dolu, girişken ve oynak bir hayvan olarak büyüdü. Ancak 16 yaşındayken çevre otoritesi Villa Lorena sığınağını ziyaret etti ve Jüpiter gibi bir aslanı barındırmak için uygun olmadığını belirledi. Yasal yollarla, ülkenin başka bir kentindeki bir devlet sığınma evine nakledilmesi gerektiğine karar verdiler.

Birkaç yıl sonra Ana Julia eski arkadaşını ziyaret etmeye karar verdi. Şaşırtıcı bir şekilde, onu ağır hasta ve kendisine karşı mesafeli buldu. Jüpiter ondan alındığında 240 kiloydu; şimdi, ağırlığı 90 kg’dan fazla değildi. Ana’yı görmekle ilgilenmiyor gibiydi ve gücü olmadığı için doğrulamadı bile.

Ana Julia medyanın desteğini istedi ve Jüpiter’i geri almayı başardı. Onu Villa Lorena’ya geri götürdü ve bir hafta sonra normal bir şekilde yemeye başlamasını sağladı. Ayrıca Ana ile tekrar arkadaş oldular. Ancak iki hafta sonra öldü. Dava soruşturma altındadır. Ana Julia, bu özel savaşı kaybettiğinde kayıptı ama mücadelesinin devam etmesi gerektiğini biliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Seguel, P. A. V. (2009). El discurso de los y las jóvenes ambientalistas, veganos, vegetarianos y animalistas; y la construcción de la identidad juvenil (Doctoral dissertation, Universidad de Chile).


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.