Logo image
Logo image

Aile Sırları: Aile ve Psikolojik Hasar

4 dakika
Aile Sırları: Aile ve Psikolojik Hasar
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Ailelerimiz bir çok durumda çocukluğumuzun ötesinde bizi etkileyen bir başlangıç noktasıdır. Bu anlamda, Aile Sırları filmi huzurdan oldukça uzak bir aileyi ele alır.

Bu aile dışarıdan mükemmel görünmektedir. Ama sadece içindeki bireyler gerçekte ne olduğunu bilirler. Karakterler sevmek, koruyup kollamak yerine, öfke, kıskançlık ve rekabetle dolu bir ortamda sıkışıp kalmışlardır. Bu onların hem sevgi, hem de kasvet ve umutsuzluk arasında kaldıkları anlamına gelir.

Aile Sırları filminin kısa bir özeti

Ailenin reisi intihar ettikten sonra, karısı üç kızını eve dönmeleri ve cenazeye katılmaları için çağırır. Her bir kız için eve tekrar dönüş, geçmişin çelişkileri ve pişmanlıklarını tekrar karıştırıp coşturmak demektir.

Babaları yıllardan beri bir mülteci, anneleri ise uyuşturucu bağımlısıdır. Evlilikleri oldukça yıkıcıdır. Babalarının yaptığı tek şey karısının isteklerini yerine getirmek ve şikayetlerini dinlemektir. Anneleri babalarının kendisine iyi davranmadığına inanır. Kocasını cezalandırmaktadır, çünkü kocası onu yıllar önce aldatmıştır. Bu ihanetten bir çocuk dünyaya gelmiştir ve bu bir aile sırrıdır.

Her iki ebeveyn de fakirlikten gelmiş ve kendi aileleri tarafından kötü muamele görmüşlerdir. Onlar hayatın zorluklarına alışmış, sert mizaçlı insanlardır. Her ikisi de çok çalışıp kazandıklarından dolayı gururludurlar.

Bununla birlikte, kendi istek ve arzularını kızları üzerinde gerçekleştirmek istemektedirler. Fakat hiç biri anne ve babalarının beklentilerini karşılamaz. Ailenin reisi sayılan kadın kendini çok küçük düşmüş hisseder ve kendi hayat seçimlerini sürekli sorgular.

Pasif-agresif bir anne

Aile Sırları filmindeki kadın narsist birisidir. Pasif agresif bir kişiliğe sahiptir. Sadece kızlarının hataları üzerine odaklanır. Üstelik bir de kendisinin asla sahip olamadığı fırsatlardan dolayı kızlarını ayıplamaktadır. Ailenin lideri konumunda olan anne kurduğu hileler istediği şekilde işlemediği zaman çıkarcı ve aşırı derecede dramatiktir.

Kadın herkesle rekabet halinde olması gerektiğini düşünür. Kızlarıyla ilgili elde ettiği herhangi bir bilgiyi onların aleyhinde silah olarak kullanır. O her zaman pozitif yorumları negatif yorumların arasında sıkıştırarak söyler.

Evde sözü geçen tek kişi olan anne kendini saldırıya uğramış gibi hisseden sapkın bir kadındır. Çünkü kızları artık kendi hayatlarını yaşamaya başlamışlardır. Onların eve geri dönmeleri ve “anneleri için yükümlülüklerini” hatırlatmak için ne gerekiyorsa yapar. Onlara sürekli kendisinin hiçbir şeye sahip olmadığını ve aksine onların da çok şey aldığını hatırlatır ve kendilerini kötü hissettirir.

En büyük kız

En büyük kız ailede yaşanan kriz durumlarında, hem küçük kardeşleri, hem de anne babaları arasında daima ara bulucudur. Durumu hep kontrolü altına almaya çalışır ve bu da onun eşiyle birçok sorun yaşamasına sebep olur. Sonunda eşi ondan boşanır. Bununla birlikte ailede hiç kimse onun boşandığını bilmemektedir.

Kocası ve kızı ona çok sevgi duymasına rağmen, onun bu dayanılmaz sıkıntılardan asla kurtulamayacağını anlarlar. İç dünyasında hep bir mücadele yaşar ve anne ve babasının hatalarını tekrarlamak istemez.

Ortanca kız kardeş

Filmdeki ortanca kız kardeş anne-babanın hasta bakıcısıdır. O asla evlenmemiştir ve anne-babasına bakmak dışında kendi hayatı için bir şey yapmamıştır. Bu durum onda anne-babası ve kız kardeşlerine karşı çok öfke duymasına sebep olur. O yarı kuzeni olan kişiyle hiç kimsenin bilmediği çok ilginç bir ilişki yaşar.

Annesi kendisiyle ilgilendiği için ona karşı minnet duymaktadır. Fakat o sürekli ona saldırır. Üstelik onun kadınsı olmayan bir görünümle onu yetiştirmesinden dolayı ona karşı hep sitem eder. Hatta onunla alay eder. Bu kızın diğerleriyle ilgili olarak ciddi sorunları vardır. Ve çekingen bir kişilik geliştirmiştir.

En küçük kız kardeş

Aile Sırları filmindeki en küçük kız tamamen kayıp görünmektedir. Herkesi memnun etmeye ve kabul görmeye çalışan çok çocuksu ve kırılgan bir kızdır. Bütün hayatını riskli bir şekilde, kendisine iyi davranmayan erkeklerle bir ilişkiden diğerine atlayarak geçirmektedir.

En küçük kız duygusal olarak çok bağımlı bir kişiliktir. Annesine ne kadar “mutlu” olduğunu ve ne kadar huzurlu bir ilişki yaşadığını abartarak göstermeye çalışır. Oysa ki ailenin diğer üyeleri onun arkadaşını “bu yılın erkek arkadaşı” görmektedirler. Filmde verilen bilgiye göre bir şey söylemek zordur, ama o duygusal olarak büyümemiştir.

Some figure

Modelleri tanıma

Üç kız evlat otoriter bir çevrede yetişmişlerdir. Anne babaları onlara asla herhangi bir sevgi göstermemiştir. Ayrıca onların hayatlarını sıkı bir şekilde kontrol altında tutmuşlardır. Her biri farklı şekillerde gösterse de, hepsinde dağınık bir bağlılık vardır.

Hatta ailede bir kriz yaşandığı zaman, onlar inkar yoluna başvurur. Bu onların yanlış bir aile ortamı sürdürmesine sebep olur. Her biri hayatta kalmak için farklı savunma mekanizmaları geliştirirler. Kısacası, dışarıdakilerin gözüyle “normal” bir aile ortamı gibi görünen, fakat aslında işlevsiz olan bir ailedir.

Aile Sırları sadece bir film olmasına rağmen, ailelerimizin ne kadar çok psikolojik hasara sebep olabileceğini gösteren bir filmdir.

Birkaç ay önce, Castellón Bölge Hastanesi düzenlediği eğitim seminerlerinin birinde filmi analiz etmiştir. Onlar her bir konuyu tedavisel açıdan derinlemesine araştırdı. Pek çok insanın bu ailedeki rollerle ilgisi olabilir. Böyle ortamlara maruz kalan kişilerin durumu onların psikolojik olarak düzelmesi adına incelenmelidir. Ve yetişkinlikte karşılaşacağı kişilerle olan ilişkiler açısından derinlemesine çalışılmalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.