Logo image
Logo image

Agomelatin: Atipik Bir Antidepresan

3 dakika
Ayrıca Valdoxan ve Melitar olarak da satılan Agomelatin yetişkinlerde majör depresyon tedavisinde kullanılır.
Agomelatin: Atipik Bir Antidepresan
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Agomelatin yüksek tepki ve remisyon oranlarına sahip olan etkili bir antidepresandır. Nispeten güvenlidir ve çoğu insan bu ilaca iyi reaksiyon vermektedir. Diğer antidepresanlardan farklıdır çünkü sirkadiyen ritminizi etkiler.

Ayrıca Valdoxan adı ile de satılan Agomelatin psikanalitik ilaçlar şemsiyesi altındaki bir antidepresandır. Klasik antidepresanlardan son derece farklıdır çünkü sirkadiyen ritmlerine odaklanır.

Doğrusu, bu ilaç doğal uyku döngülerimizde bir rol oynayan melatonine benzemektedir. Bu hormon beyin epifizinde üretilir ve vücudumuzun içerisinde birkaç farklı fonksiyona sahiptir. Ana fonksiyonu uyku döngüsünün düzenlenmesidir. Bazı kişiler bu antidepresanı melatonin reseptör agonistleri olarak adlandırılan yeni jenerasyon antidepresanların ilki olarak adlandırır.

Some figure

Agomelatin Ne İşe Yarar?

Ürün bilgilerine göre agomelatin yetişkinlerde görülen majör depresif atakları tedavi etmek için kullanılır. Depresyondan muzdarip olan kişiler için yaptığı şey uyku kalitesini arttırmak ve uykuya geçiş süresi gecikmesini azalmaktır. Ayrıca REM uykusunun stabilitesini de arttırır.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere bunu sirkadiyen ritmleri değiştirmek suretiyle yapar. Araştırmacılar son zamanlarda majör depresyon ile sirkadiyen ritmlerimizin desenkronizasyonu arasında bir bağlantı olduğunu da bulmuşlardır. Ancak, daha araştırılması gereken çok fazla şey vardır çünkü bu içsel süreçler son derece komplekstir.

Melatonin depresyondan muzdarip olan insanların uyku kalitesini arttırsa da kendi başına bir antidepresan etkiye sahip değildir. Ayrıca, gün içindeki duygudurumunuz üzerinde herhangi bir etkiye de sahip değildir. Aynı zamanda, agomelatin gibi (biraz farklı özelliklere sahip olan) melatonin reseptör agonistlerinin etkili antidepresanlar olduğu da kanıtlanmıştır.

Bu nedenle yetişkinlerde majör depresyonu tedavi etmek için agomelatin bir antidepresan olarak reçete edilmeye başlanmıştır. Agomelatinin gündüz uyuşukluğa neden olmadan uyku döngülerini iyileştirmek gibi bir avantajı vardır.

Etki Mekanizması

Agomelatin MT1 melatonin reseptörlerine özellikle çekilen bir melatonin reseptör agonistidir. Ayrıca 5-HT2C seratonin reseptörlerine karşı da bir agonisttir. Bunun yanında, beyninizdeki, özellikle de frontal korteksinizdeki dopamin ve adrenalin miktarlarını da arttırır.

Melatonin ve 5-HT2C reseptörleri üzerindeki etkisi dolayısıyla bir antidepresan etkiye sahiptir. Hem MT1 hem de 5-HT2C reseptörlerinin sirkadiyen bir düzende değişim geçirdiğini fark etmek ilginçtir. Diğer bir deyişle, bu sistemleri ışık düzenler. Bu aynı zamanda 5-HT2C reseptörleri üzerindeki etkisinin ışığın melatonin üretimini bloklamasını engelleyeceği anlamına gelir.

Yan Etkileri

Ayrıca, 5-HT1A, muskarin ve histamin reseptörlerini etkilemediğinden agomelatinin diğer antidepresanların sahip olduğu yan etkilere sahip olmadığını da belirtmemiz gerekir. Bu antidepresanlar uyuşukluk, kilo alımı, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu ve kalp problemleri gibi yan etkilere sahip olabilirler.

Agomelatine karşı en sık görülen advers reaksiyonlar baş ağrıları, mide bulantısı ve baş dönmesidir. Bu etkiler genellikle minör ve geçicidir, tedavinin ilk iki haftasında ortaya çıkarlar. Bu ilacın diğer yan etkileri arasında şunlar vardır:

 • Anksiyete
 • Sıradışı rüyalar
 • Uyuşukluk
 • İnsomi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Karın ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Kilo alımı
 • Yorgunluk
Some figure

Görebileceğiniz üzere, agomelatinin yan etkilerinden birçoğu uyku ve uykunun sirkadiyen ritminiz üzerindeki etkisi ile alakalıdır. Ancak, önceden de bahsettiğimiz üzere bu yan etkiler genellikle geçicidir. Vücudunuz ilaca alıştığında kaybolma eğilimindedirler. Bununla birlikte yine de etkileri takip etmeye devam etmelisiniz.

Ne olursa olsun, eğer agomelatin kullanırken herhangi bir negatif yan etkinin farkına varırsanız, özellikle de bu başlangıçta gerçekleşirse doktorunuz ile konuşmalısınız. Bunun yanında, bir kere başladığınızda antidepresan tedavinizi aniden veya doktorunuzun tavsiyesi olmaksızın asla bırakmamalısınız.

Sonuç olarak, agomelatin etkili ve umut verici yeni bir antidepresandır. Elbette, uzun süreli etkilerinin olumlu olduğundan emin olmak ve çocuk ve gençlere verilip verilemeyeceğinden emin olabilmek için daha fazla araştırma yapmamız hala gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Riso, W. ¿Amar o depender? Cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Planeta/Zenith

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.