Logo image
Logo image

7 Adımda Kendinize İnanın

4 dakika
7 Adımda Kendinize İnanın
Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2017

Kendinize inanmanız, arzuladığınız şeyi bulmanızı sağlayacak yolculuğa başlamanız için gereklilik arz eder. Kendinize göstermiş olduğunuz güvenden ve inançtan daha sağlıklı bir tutum yoktur. Eğer bu adımı atmazsanız, kendinize güvenemez ve hiçbir şeye sahip olmazsınız.

Bazı insanlar, eğer bir iş görüşmesi sonucunda olumsuz geri dönüş alırlarsa, kimse onları dinlemezse, tebrik edilmez ya da güven duyulmazsa, bunun nedeninin utangaçlıktan ya da başkalarının önünce kendini ifade edememe korkusundan öte geldiğini düşünürler. Ama durum hiç de düşündükleri gibi değildir. Bu kendine olan güven eksikliği nedeniyle, korkuya ve utangaçlığa dönüşen bir durumdur.

Eğer kendinize inanmıyorsanız, başkasından da bunu yapmasını beklemeyin. Ancak kendinize inanırsanız, başkalarına inanacak bir şey sunabilirsiniz.

Kendinize inanmanız gerekir

Kendinize güven duymak çok önemlidir. Kendinize inanmadığınız için, vazgeçmek zorunda kaldığınız onca hedefinizi bir düşünün. Kaç fırsatı geri çevirdiniz, kaç kez girmek istediğiniz yoldan geri döndünüz? Şüphe, korku ve karışık haller, yaşamdan zevk almak yerine, size acı verir.

İşte bu yüzden kendinize inanmanız gerekiyor. Çünkü başkaları size inansa bile, siz kendinize inanana değin bunlar hiçbir şey ifade etmez. Kendine inanmadığınız sürece, sizin ne kadar değerli olduğunuzun söylenmesi bir işe yaramaz. Ve bunun için, düşünmeli ve kendinizi keşfetmelisiniz. Kendi içinizde çok uzun zamandır kilit altında yaşıyorsunuz.

“Hiç kimse, sizin rızanız olmadan sizi değersiz hissettiremez.”

– Eleanor Roosevelt

Some figure

Ama size iyi haberlerimiz de var! İlk adımı atmak için hiçbir zaman çok geç değildir. Bu karmaşık bir öğrenme sürecidir, ancak kedinize inanmayı öğrenmek mümkündür. Ardından, kendinize inanmanızı öğrenmek ve kendizine duyduğunuz güven duygusunu arttırmaya yardımcı olacak bazı basit stratejiler sunacağız. Onlarla birlikte, içinizde gizlenen her şeyi keşfedeceksiniz.

1. Kendine güvenin öğrenilebileceğini unutmayın

Eğer insanın, kendinize güvenebileceğini öğrenebileceğini henüz bilmiyorsanız, kafanıza koyduğunuz hiç bir işte başarılı olamazsınız. Bu bir dili öğrenirken yaşadığınız süreç ile aynı şeydir. Eğer kendinizi yapabileceğinize ikna edemezsiniz, Çince öğrenmeye başlar mısınız? Eğer bir şeyler öğrenmeye başlıyorsanız, bunu başarabileceğinizden emin olduğunuz için yaparsınız. Eğer b

Özgüven öğrenilebilir bir yetidir, unutmayın. Çok çaba ve çalışma ile bunu başarmak mümkün olur, tek yapmanız gereken sadece denemek. Unutmayın ki, bu hayatta risk almayan, kazanamaz. Ve bir birey olarak büyümek için, her şeyi riske atmaktan daha büyük bir zafer yoktur.

2. İçinizdeki eleştirmen ile yüzleşin

Hepimizin içinde bulunduğu sınırlarımızı, korkularımızı hatırlatan bir iç sesi var, çocukluk ve ergenlik döneminde hasat ettiğimiz tüm eleştirileri tekrar eder durur. Bu küçük düşürücü sesiniz ile yüzleşin ve hayatınızı kimin yönlendirdiğinin bir kez daha altınızı çizin. Unutmayın ki, size zarar veren ve o deneyimleri yaşatan o bedbaht ses değil, sizsiniz hayatınızın kararlarını alan.

İçimizdeki eleştirmen, bize çok sert davranabilir, bizi binlerce şey ile suçlayabilir ama bunların sizin çocukluğunuzun bir yansıması olduğu bilinci ile hareket ederek, bu sesler ile cesur bir şekilde başa çıkabilirsiniz. İçinizdeki bu ses ile yüzleşin ve onu olabildiğinde yumuşatın.

3. Zayıflıklarınızı güçlü yönlerinize çevirin

Zayıf yanlarınızı, güçlü taraflarınız haline getirmek belirli bir seviyede yaratıcılık gerektirir, ancak bunu yapmak da imkansız değildir. Dahası, eğer zayıf yönlerinizi, güçlü taraflarınıza çevirebilirseniz, muhtemelen yepyeni ve inanılmaz fırsatlar bulacaksınız. Unutmayın ki, karşılaştığımız her hata, zorluk ve engel, fırsatların ve sürekli alacağımız dersler için bir çıkış noktası olabilir.

Zayıf yönlerinizi analiz edin, korkularınızı keşfedin ve yaşam şeklinizi değiştirin. Kanatlarınızı bağlı tutan zincirlerden kendinizi kurtarmanın tek yolu budur.

Some figure

4. Gerçek potansiyelini keşfedin

Birçok insanın kendisine inanmamasının nedenlerden biri, endişelerini dile getirememeleri, tutkularını geliştirememeleri ya da başkalarının desteğini veya onayını alarak hareket etme çalışmalarıdır. Bu kısıtlamalardan kurtulun ve yeteneklerinizin ve gerçek gücünüzün nerede olduğunu keşfedin.

Her zaman arzuladığınız ama gerçekleştiremediğiniz o maceraya atılmanın, aklınızdaki o planın bir taslaktan daha ziyade gerçeğe dönüşmesinin ve bundan keyif almanızın vakti geldi artık. Niteliklerinizi, yeteneklerinizi ve ışıklarınızı keşfedin ve büyümeye başlayın.

5. Kendi öğretmeniniz kendiniz olun

Kimsenin sizi pohpohlamasına, sizi motive etmesine ya da yapabileceğinizi hatırlatmasına gerek yoktur. Yapılacak küçük bir yardım her zaman takdir edilir, ancak kendi kendinize yetebilen ve duygusal olarak bağımsız olmayı öğrenebilen bir birey olmalısınız. Duymanız gereken her şeyi, ayna karşısında kendinize söyleyebilirsiniz.

Kendinize sözlü olarak acı çektirmek yerine, kendinizi sevgi ve umut ile besleyin. Kendinizi sevin ve motive edin. Size ekstra motivasyon sağlayacak olan şekilde, pozitif ve iyimser mesajlardan mahrum bırakmayın kendinizi, çünkü kendinizle nasıl güzel konuşacağınızı bilmekten daha iyi bir şey yoktur. Artık saygısızlık ve kendini suçlamaya yer yok; artık kendinizi destekleme zamanı.>

6. Olmak istediğiniz o süper kahramanı aklınızda olun

Süper kahraman, süperstar… artık adına ne derseniz. Olmak istediğiniz insan olduğunuzu, hedeflerinize ulaştığınızı, artık amaçlarınızın önündeki hiç bir şey için sınır kalmadığını düşünün. Süper kahraman kuşağınızı takın, çünkü siz de öyle olacaksınız. Sadece inanmak zorundasınız.

Tutumunuz başkalarını değiştirip, sizi sınırlayıcı eleştirilerinden koruyacak ve  umut ve hayat dolu olacaktır. Ancak, süper kahramanlığın sadece bir kostüm giymekten ibaret olmadığını, ikincil bir karakter olduğunu hatırlayın. Bunu kendinizin bir parçası haline getirin, size ait olduğunu hissedin ve onunla özdeşleşin.

7. Kendinizi güçlendirin

Kendinize güçlü bir vizyon oluşturun. Kendinize ve yeteneklerinize güvenin. Kendinize gerçekten güvenmek için, olumlu ve güçlendirilmiş bir benlik imajının gelişmesi gerekir. Bir oturun, gözlerinizi kapatın ve içinizdeki gücünüzü hissedin. Size enerji kazandıran ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak olan ateş budur.

“Kendimizi ya rezil ya da vezir ederiz. İkisini de olmak için aynı çabayı gösteririz.”

– Carlos Castaneda

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.