Logo image
Logo image

15 Günde 5 Adımda Hayatınızı Değiştirecek Farkındalık Eğitimi

3 dakika
15 Günde 5 Adımda Hayatınızı Değiştirecek Farkındalık Eğitimi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Büyük değişiklikler, küçük şaşkınlıklardan, hayat kalitemizi daha iyi bir seviyeye çıkartabilecek güce sahip küçük günlük değişikliklerden meydana gelir. Farkındalık, bu konuda bize yardımcı olabilir ve bu yazı içerisinde size anlatacağımız beş adım, şu anda olduğunuzdan daha fazla bilinçli olmak ve kısa sürede gerçek değişimleri bulmamız adına, sizlere yol gösterebilir.

Mutluluk söz konusu olduğunda, işin mucizelere bırakılmaması gerektiği açıktır. Bunun yerine, gün geçtikçe, çevremizdeki her şeyi daha sağlam bir şekilde algılayabilmek, fırsatları görmek, kapıları ardına kadar açmak için istekli ve açık bir zihne ihtiyaç vardır.

Mutlu ol, çünkü sen ŞU AN tam BURADASIN.

Bizi, ele geçirmemiz gereken fırsatlardan uzak tutan en büyük engellerden biri, ne istediğini tam olarak bilmeyen bir akıldır. Aslında birçok araştırmaya göre, zamanımızın %30 ila 40’ını “otomatik pilot” modunda geçiriyoruz. 

Kaderin, bizim için hangi mutluluğun uygun olacağına karar vermesine izin vererek, hayatımızı bir sıkışmışlık içerisinde, şoför değil de, bir yolcu olarak yaşıyoruz.

Bu, yeterince iyi bir hayat değil. O yüzden, bir değişiklik yapın! Aşağıda ifade edeceğimiz bu beş değişikliği hayatınıza dahil etmenizi ve 15 gün içerisinde sonuçları kontrol etmenizi öneriyoruz.

1. Duygularınızı kabullenin: onlara dikkat etmek için ŞU AN’dan daha iyi bir zaman yok

Her şeyden öte, farkındalık, içinde bulunduğunuz anı tamamen bilinçli bir şekilde yaşamayı baz alan bir hayat felsefesidir.

 • Duygularımıza dikkat etmezsek, bu söylediklerimizin hiçbiri mantıklı olmayacaktır. Hayal kırıklığı, öfke ve nefret gibi duyguları, beynimizin ayrı bir bölümüne taşıyamayız.
 • Bu duyguları görmezden gelmek gibi bir yaklaşım yerine, nedenlerinin ne olduğuna bakıp, iç dünyamızdaki çalkantıları ortadan kaldırmalıyız.

2. Farkındalık yargılamayı bırakmanızı öğretir

Herhangi bir yargılamada bulunmadan yaşamayı öğrenin. İnsanlar, hayatlarını istedikleri gibi yaşama hakkına sahiptir.

 • Hayatınızın dizginleri sizin elinizde. Bunun sorumluluğuna göre yaşayın ve yaşamadığınız hayatlar için yorumda bulunmayın. Bunun kadar basit bir şeyi yaparak, bugün bile hayatınızda bir fark yaratarak, huzuru ve iç dengenizi bulabilirsiniz.

3. Çakralarınızı açın, dinleyin ve içinde bulunduğunuz anı yaşayın

Some figure

Şimdi dediklerimizi yapmaya başlayın! Aklınızın içinde sürekli olarak dönüp dolaşan o sesleri kesin atın.

 • Şimdi gözlerinizi aç, ama sadece bakmakla kalmayın. Bunun yerine, sizi çevreleyen her şeyi daha büyük huzurla”görün”.
 • Hayatınızın hızını yavaşlatın, durun ve nefes alın.
 • Şimdi, dinlemeyi öğrenin. Uzun bir süredir size hiç bir yararı olamayan “sesler duyuyordunuz”, fakat şimdi, zihninizin ve kalbinizin merkezinden gelen sesleri dinlemek, hissetmek ve görmek için tam zamanı.

“Mutlu ve sağlıklı olun ve bütün bu sevginin kalbinize akmasına izin verin.”
– Maharishi

Aynı şekilde, içinde bulunduğunuz anı daha iyi bir şekilde tasarruf etmek için, bir başka sıra dışı araç ise, zamanınızı daha iyi yönetmeyi bilmektir. Daha doldu dolu bir hayat yaşamak istiyorsanız, zihinsel filtrelerinizi yeterli seviyede kullanmayı ve tüm enerjinizi ve kaynaklarınızı istediğiniz yaşama doğru yöneltmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

4. “BEN” kelimesini hayata geçirmek için “ŞUNA İHTİYACIM VAR” cümlesini hayatınızdan çıkarın

Hayatımızın çoğunu, başkalarının bizden olmamızı istediğimiz hayallerinden peşinden koşarak geçiriyoruz. Kendimizi, başkalarının bizden istediği hale sokmak gibi bir dürtümüz var maalesef ki…Tüm bunların hepsi, bizi yavaş yavaş mutsuzluğa doğru iten gereksiz bir acı kaynağıdır.

 • Değişiklikler yapın. “Şunu olmalıyım yerine” “Ben buyum” cümlesini koyun.
 • Meditasyon, bize kim olduğumuzu hatırlatmak ve günümüzdeki gerçek benliğimiz ile bağlantı kurmak için çok yararlı olabilir.

Farkındalık gelişimi için bir diğer önemli araç ise, Félix Torán’ın “Günlük Farkındalık Eğitimi” gibi derslere katılmak olabilir.

Some figure

5. Daha çok kabullenin

Günlük yaşamlarımızda kabul etmeyi bir prensip haline getirmek, çevremizde olan biten her şeye boyun eğmek manasına gelmez.

 • Bu yaklaşım, öncelikle, kendimizi ve hissettiğimiz duyguları kabul etmek manasına gelir.
 • Kabullenmek, aynı zamanda başkalarının hayatlarını anlamamıza ve onlara saygılı olmamıza olanak sağlar.
 • Aynı şekilde, kabul etmek, kalbin lisanıdır. Hoşgörü ve anlayıştır. Ancak bunu yaparak, hayatımızda istediğimiz değişiklikleri yapabilecek duruma geliriz.

Sonuç olarak, nasıl ki dünyayı görmek için gözlerimizi kullanıyoruz, onu değiştirmek için de bu 5 adımdan faydalanabiliriz.

Farkındalık, bizi daha dolgun ve daha gerçekçi bir mutluluğa daha yakın hale getirmenin en iyi yoludur. Farkındalık araçlarını kullanmaktan ve yararlanmaktan çekinmeyin ve sahadaki uzmanların size rehberlik etmesine izin verin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.