Zor Zamanlarda Yanındayım

Zor Zamanlarda Yanındayım

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2018

Zor bir zamandan geçiyorsan ben yanındayım. Bütün dikkatim ve ilgimle buradayım. Artık ban ihtiyacın kalmadığında ortadan kaybolmayacağım. Sırf mecburiyetten dinlemiyorum seni ya da senden bir karşılık beklediğim için uzatmıyorum elimi. Zor bir zamandan geçiyorsan, sana duymak istediklerini değil, doğruyu söyleyeceğim.

Hepimizin ağlayacak bir omza ihtiyaç duyan bir dostu ya da aile üyesi olmuştur. Ama bunu yapmak o kadar da zor değil, öyle değil mi? Çoğu zaman teselli etmenin, teselli olmaktan daha kolay olduğunu düşünürüz. Sonuçlarını görmeye başladığımızda bile farkında dahi olmadığımız pek çok hata yapıyor olabiliriz.

Birinin kendini daha iyi hissetmesine yardım etmeye çalışırken asla acele etmeyin. Tek istediğiniz şikayet etmeyi bırakmaları olabilir.

Sadece dinlemek istediklerini dinlemek, yarım gönüllü destek sunmak ve kendinin bile uymadığı tavsiyeler vermek … Size tanıdık geliyor mu bunlar? Bazen yardım ettiğinizi düşünürsünüz ama aslında tam tersini yapıyorsunuzdur. Artık gözlerinizi açma vakti gelmiştir.

Zor bir zamandan geçiyorsan, söylemek istediğin her şeyi dinleyeceğim

Karşınızdaki insana el uzatmak isteseniz bile sizin de kendi sorunlarınız vardır ki bunlar bazen sizi gerçek anlamda dinlemekten alıkoyabilir. Belkide söyledikleri şeylerin saçma olduğunu düşünüyorsunuzdur ve bu yüzden başlarına gelen şeyi nasıl yaşadıklarına ve nasıl hissettiklerine dikkat etmezsiniz. Böyle yaptığınızda aslında hata yapmış olursunuz çünkü o kişiyi desteklemiyor olursunuz.

Böyle bir durum için bütün empati gücünüzü kullanmanız önemlidir. Kendinizi o kişinin yerine koyun. Onun yerinde olsaydınız, sizi gerçekten dinlemesini istemez miydiniz? Bu durumda size ne faydalı olabilir? Bu soruların cevapları size bu tür zamanlarda arkadaşlarınıza nasıl yardım edebileceğiniz konusunda bilgi verecektir.

omuzda kuş

Dinerken klişelerle cevap vermekten kaçının, ne söyleyeceğinizi bilemediğiniz ve sessizliğin sizi boğduğu zamanlarda ağzınızdan çıkan sözlerden uzak durun. ”üzülme,” ” Bu da geçer,” ”daha iyi olacak” gibi sözler. Söyleyecek daha iyi bir şey bulmadığında insanların söyledikleri kalıp sözler bunlar. Ama biliyor musunuz? Ne söyleyeceğinizi bilememekte bir mahsur yok. Sadece dinleyebilir ve soru sorabilirsiniz.

Anlamsız cesaret sözlerini saçmak, niyetiniz iyi olsa bile, hiç etkili olmaz.

Her zaman destek sözleri sunmanız gerekmez. Onların yanında olarak, çaresiz hissettiklerinde onları bırakmayarak, onları dinleyip sorunu çözmeye değil anlamaya çalışarak da desteğinizi gösterebilirsiniz.

Ayrıca kimi zaman hiçbir şey yapmamak da çok şey yapmak anlamına gelebilir. Basit bir sarılma, önceden yazılmış ama içi boş laflardan çok da rahatlatıcı olabilir. Eylemler ve dinlemek, binlerce kez daha değerlidir.

Moralin bozuk ama sana karşı dürüst olacağım

Birine yardım etmeye çalıştığınızda onlara nasıl davranmaları ya da bazı şeyleri nasıl yapmaları gerektiğini söylemeyin. Çoğu durumda onara kendi tecrübelerinizi anlatmak çok daha iyidir böylece yaşadıkları şey konusunda yalnız olmadıklarını hissederler.

Mesela, ilişkisinde zor bir zamandan geçen bir arkadaşınızın yanında olduğunuzu hayal edin. Zor bir çocukluk geçirmiştir ve tüm ilişkileri zehirli bir hâl almıştır. Sevdiğini sandığı kişiye karşı bağlanma ve bağımlılıktan muzdariptir.  Ona nasıl yardım edeceksiniz?

parlayan avuç

Belki siz de benzer bir durum yaşamışsınızdır. Ona kendi tecrübenizi anlatırsınız. Hatta yalnız olmanın, romantik bir ilişkide olmadan kendi kendine biraz zaman geçirmenin faydalarını anlatıp tavsiyede bulunur, kafasını dağıtmak için arkadaşlarıyla daha çok zaman geçirebileceğini ve partneri olmadan da mutlu olabileceğini söylersiniz … Peki ama bu söylediklerinizi kendiniz uyguluyor musunuz?

Pek çok insan iyi tavsiyelerde bulunur ama kendi hayatlarında tam tersini yaparlar. Ya da verdikleri tavsiye, o kişinin şu an başa çıkamayacağı bir bedeli gerektirmektedir. Bir öneride bulunacaksanız, bunun o kişiyi daha çok bunaltmayacağından emin olmalısınız.   

Zor bir zamandan geçiyorsan, kendi kelimelerimi işitmeyi bırakıp sadece senin sözlerini dinleyeceğim.

Ayrıc duymak istedikleri şeyi söylemek de iyi bir fikir değildir. Zor bir zamandan geçiyorlar ama onlara karşı dürüst olup hem iyi hem de kötü şeyleri söylemedikçe iyileşmeyeceklerdir. Bu, onlara yardım edebilmenizin tek yolu. Bazen yapıcı eleştiri çok daha pozitiftir.

siyah beyaz çiller

Başkalarını iyi hissettirmek çok da kolay değilmiş, ha? Bunu başarmak güçlü bir disiplin, büyük ilgi ve dikkat ile koşulsuz ve uzun vadeli desteği gerektirir. Ve burada yalana yer yoktur. Bütün bunlar sayesinde arkadaşınız ya da ailenizin o  acısını biraz hafifletebilir ya da yaşadığı durumu bir parça aydınlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Zor Zamanları Aşmak İçin 7 Tavsiye
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zor Zamanları Aşmak İçin 7 Tavsiye

Yararlı bir tavsiye, değerli bir hediyedir. Özellikle güç zamanlarda. Çıkışı yok gibi bir durumla karşılaşmamış olanımız var mıdır?


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.