Logo image
Logo image

Zamanından Önce Bitmiş Bir İlişkiyi Canlandırmak

3 dakika
Zamanından Önce Bitmiş Bir İlişkiyi Canlandırmak
Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Bazen bir ilişkinin olması gerekenden önce bitmiş olduğunu hissedersiniz. İçinizdeki bir ses, hâlâ orada bir şey olduğunu haykırmaktadır ve eski sevgilinizin de aynı şeyleri hissediyor olması muhtemeldir. Yine de, nasıl geri adım atacağınızı ve ilişkiyi nasıl geri alacağınızı bilmiyorsunuz. Gerçekten, bu tür durumları ele almak hiç de kolay değildir.

Diğer zamanlarda, diğer kişinin artık seninle olmak istemediğini kabul edersiniz. Ama siz hâlâ beraber olmayı istemektesinizdir. Ayrıca ilişkiyi yeniden alevlendirmek (ya da en azından bunu denemek) için yeterli güç ve arzuya sahip olduğunuzu da biliyorsunuz. Günün sonunda tüm aşk hikayelerinin iniş çıkışları vardır. Birlikte olduğumuz insanı her zaman aynı yoğunlukta sevmeyiz ama bu, ateşi alevlendirmek için hiç çıra kalmadığı anlamına gelmez.

“Aşıklıkta her zaman bir çılgınlık vardır. Fakat deliliğin de her zaman bir sebebi vardır.”

– Friedrich Nietzsche

Bu durumlar kafa karıştırıcı olma eğilimindedir. Genel olarak, onlar büyük bir duygu karmaşasıdır. Tekrar denemekle ilgileniyoruz, ancak reddedilmekten de korkuyoruz. İlişkimizi yeniden canlandırmaya kararlıyız, ancak gerçekten mümkün olup olmadığından da şüphemiz var. Eski sevgilinizin ne düşündüğünü veya hissettiğini tahmin etmek de zordur. Öyleyse ne yapabiliriz?
İşte bazı öneriler:

İlişkinizi yeniden başlatmak için eski sevgilinizden aşk dilenmeyin

Bu en yaygın hatalardan biridir. Ayrıca eski sevgilimizi geri kazanmayı denemek istiyorsanız en az etkili yöntemdir bu. Onu ne kadar özlediğimizi söylersek ya da o olmadan yaşayamadığımızı söylersek, bir şeyin kalplerinin içine gireceğini ve ilişkiyi geri kazanacağımızı düşünüyoruz. Ama aslında tam tersi olur.

Some figure

Yalvarmak, sadece size olan saygısını kaybetmesine neden olur. Kim hayatta kalmayı başaramayan birine değer verir ki? Kendisini sevmeyen biri için nasıl olur da aşk duyabiliriz? İş bulmaya çalışmak gibi bir şeydir bu ama işe alım müdürüne söyleyebileceğiniz tek şey ihtiyacınız olduğu için size iş vermesi gerektiğidir.

Bu davranış türü genellikle diğer kişiyi zorlar. Eski sevgiliniz kendini suçlu hissetmeye başlayabilir. Sizi hayatlarında gereksiz bir baskı olarak görmeye başlayabilirler. Size acımasını sağlarsanız, geri dönmesinin tek nedeni kendini suçlu hissetmesi olabilir. Ama bu durumda, onu sonsuza dek kaybetmiş olursunuz.

Ona sizi özleme şansını tanıyın

Ayrıldıysanız, her şeyin yolunda gitmemiş olduğu anlamına gelir bu. İki kişi hâlâ birbirini seviyorsa, ayrılığın ardından doğal tepki yeniden bir araya gelmek istemek olacaktır. Ama bu makul bir karar değil; neredeyse içgüdüsel bir dürtüdür. Endişelerinizden uzaklaşmanıza izin vermeyin. Bırakın zaman işini yapsın.

Some figure

Zaman, ikinizin de birlikte olmadan hayatın nasıl olduğunu hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle ilk başta birbirinizi çok özleyeceksiniz. Özlem normal olsa da, artık etrafta olmayan kişilere geri dönmek için bir sebep değil. Günler geçtikçe, duruma kısıtlama ile yaklaşabileceksiniz.

Eğer böyle olmazsa, daha fazla huzur hissetmek yerine, çaresiz kalırsanız, durumu yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir. Eski sevgiliniz için hissettiğiniz sevgiden dolayı endişeli misiniz yoksa bu daha çok bir bağımlılık gibi mi? Onsuz yaşamak imkansız gözüktüğü zaman, sahne arkasında aşktan daha fazlası var demektir.

İlişkinizi tekrar istiyorsanız diyaloğa başlamak için ihtiyacınız olan gücü bulun

Şimdi kendiniz için zamanınız var, kullanın onu! Eski sevgiliniz olmadan, kendi başınıza yapmaktan hoşlandığınız her şeyi hatırlayın.Bir süredir konuşamadığınız arkadaşlarınızı arayın, yeni hobiler edinin ve yalnızlığınızın tadını çıkarın. Hayatınıza yeni bir şey ekleyin. Yeni bir hobiye başlayabilir veya yeni bir alışkanlık üzerinde çalışabilirsiniz. Yakın geçmişinizle ilgili olmayan bir şey bulmanız yeterli.

Bunu yapmak imkânsızsa, bu size bir uyarı işareti olmalıdır. Eski sevgilinizi, vazgeçmek istemediğiniz bir koltuk değneği olarak gördüğünüz anlamına gelir. Belki de ihtiyacınız olan şey onunla tekrar bir araya gelmek değildir. İhtiyacınız olan şey, belki de kendinize ihtiyacınız olduğunu itiraf etmektir. Öyleyse, diğer kişi, gerçekten onunla hiçbir ilgisi olmayan çözülmemiş çatışmaları gizlemek için kullandığınız bir araçtır.

Some figure

İlişkinin sona erdiği gerekçesiyle sakin bir şekilde düşünmek için mesafeden yararlanın. Konuşamadığınız nedenler genellikle gerçekten önemli olanlardır. Hatalarına dikkat et, ve sonra diğer kişinin hataları. İlk başta, kafa karıştırıcı olabilir, ama biraz daha çok çalışırsanız, her şey daha net olacaktır.

Güçlü hissettiğinizde ve eski sevgiliniz olmadan tatmin edici bir yaşam sürdüğünüzde, onunla yeniden görüşebilirsiniz. Tabi, eğer gerçekten istediğiniz buysa. Bu çelişkili görünebilir, ancak yapılacak en sağlıklı şeydir.

Bir adım atın ve sonra diğer kişinin size ilgi gösterip göstermediğini dürüstçe değerlendirin. Cevap evetse, belki ilişkiyi geri alma ve ateşi yeniden yakma zamanıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.