Yürüyüş Yapmanın Kanıtlanmış 7 Bilimsel Faydası

Ekim 4, 2017

Arjantinli şair Miguel Cantilo şöyle demiş: “Biliyorum ki gözlerimi kapattığımda, yürümeden de çok uzaklara gidebilirim.” Maalesef, bu öğretiyi takip edenler yürüyüş yapmanın fiziksel ve psikolojik avantajlarından faydalanamayacaklar.

Şaka bir yana, bu konuyu bilimsel yönden ele alacağız. Yürüyüş yapmak eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra, pek çok fayda sağlar. Bu konuda yapılmış pek çok araştırmanın da sonucu aynı: yürüyüş yapmanın fiziksel ve psikolojik açıdan çok fazla faydası var.

Yürüyüş Yapmanın Fiziksel ve Psikolojik Faydası

Yürüyüş yapmanın fiziksel ve psikolojik açıdan ilk faydası oldukça zevkli bir aktivite olmasıdır. Hafif tempolu kısa bir yürüyüşe çıkmak daha iyi hissetmenizi sağlamasının yanı sıra size günlük koşturmacalara ara verip aerobik egzersiz yapabileceğiniz bir zaman yaratır.
yürüyen adam

Yürüyüş yapmanın bir diğer faydası ise, doğanın tadını çıkarmanızı sağlarken zihinsel ve fiziksel zindeliğinizi geliştirmenize yardımcı olmasıdır. Tennessee Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, her gün düzenli yürüyen kadınların daha hareketsiz bir yaşam süren kadınlara oranla daha az vücut yağına sahip. Böylece, kanda pıhtılaşma riskini azaltarak yaşam kalitelerini de artırmış oluyorlar.

Faydaları bunlarla da sınırlı değil…

Daha iyi uyumanızı sağlar

Yürüyüş yapmak vücutta serotonin salgılanmasını sağlar. Bu, aminoasit tritofandan meydana gelen ve melatonin üretimini artıran bir nörotransmitterdir. Melatonin uyku döngüsünü düzenlediğinden, yürüyüş yapmak daha çabuk uykuya dalmanızı ve kaliteli uyumanızı sağlar.

Ayrıca, serotonin stresle başa çıkmanıza yardım eder. Bu yüzden huzursuz veya endişeli hissettiğiniz zamanlarda yürüyüşe çıkmak hiç de fena bir fikir değil.  Üstelik Sao Paolo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre insomnia hastası olan bir grup insanın yürüyüş ve diğer aerobik egzersiz türleri sayesinde uyku kalitelerini artırdıkları gözlenmiştir.

Moralinizi Yerine Getirir

Gün içinde daha mutlu ve enerjik olmak istemez misiniz? California State Üniversitesinde yürütülen bir araştırmaya göre ise, yürümek yalnızca serotonin hormonu değil, endorfin de üretilmesini sağlıyor. Mutluluğun kimyasal formülü olarak da bilinen bu iki hormon aynı anda salgılanarak sizi daha mutlu edecek ideal karışımı oluşturuyor.

“Ayakkabılarımı bağlamanın iki yolunu biliyorum. Biri iyi görünmeleri için, diğeriyse daha iyi yürümek için.”

– Robert Heinleinmutlu kadın

Ömrünüzü Uzatır

Michigan Üniversitesi Tıp Okulu’na göre 50-60 yaş arasındaki bireyler sadece yürüyüş yaparak 8 içinde ölme ihtimallerini %35 azaltıyorlar. Sizi bilmem ama bu fikir beni kendime getirdi!

Hafıza Kaybını Azaltır

San Francisco Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, ne kadar çok yürürseniz yaşa bağlı hafıza kaybı probleminiz de o kadar azalır. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, 65 yaş ve altı 5000 katılımcının günde 3 kilometre yürüyerek hafıza kaybını %17 azalttığı görüldü.

Alzheimer Riskini Azaltır

Alzheimer, ne yazık ki bazen genç insanları da etkileyen ciddi bir hastalıktır. Maalesef mevcut tedavi yöntemleri ile Alzheimer’ın ilerlemesinin önüne geçilemese de hastalığı önlemenin bazı yolları var. Bu yöntemlerden biri de egzersiz yapmak. Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, günde en az yarım kilometre yürüyen 70 yaşındaki bireyler Alzheimer’a yakalanma riskini yüzde %50’ye kadar azaltıyor.

Kilo vermenize ve sağlıklı kiloda kalmanıza yardım eder

Beğensek de beğenmesek de, fiziksel görünüşün önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Pek çok insan için iyi ve fit bir görünüşe sahip olmak kendilerini daha güvende hissetmeleri ve kendilerine güvenmeleri açısından oldukça önemli. Başkaları için değil, daha iyi görünmek ve hissetmek için.

Dolayısıyla aerobik bir egzersiz olan yürüyüş, vücudunuzu şekle sokar. Hafif bir egzersiz olduğundan yaralanma riski de taşımaz. Bu nedenle yürüyüş yapmak eklem ağrısı gibi kronik rahatsızlıkları olan insanlar için mükemmel bir aktivitedir.

Ayrıca yağ yakımını hızlandırır. The Journal of the American Dietetic Association’ın raporuna göre, haftada en az 5 saat yürüyen kadınlar oldukça düşük yağ oranına sahip. yürüyüş yapan çift

Stresi  Azaltır

Yürüyüş yapmanın serotonin, endorfin ve mutluluk kimyasalları ürettiğini daha önce söylemiştik. Doğal olarak, stresle mücadele etmek için mükemmel bir yöntem.

“Ülkeye geldiğimde yürüyemiyordum; hep söylediklerim gibi, hiç gitmediğim bu topraklarda nasıl yürümek gerektiğini öğrenmekten büyük zevk aldım.”

– Alicia Moreau de Justo

Yürümenin fiziksel ve psikolojik faydaları olduğuna dair pek çok bilimsel kanıt var. Özellikle de kışın battaniyenin altında bir kanepede otururken yapmanız gereken, yürümek için kendinizi biraz cesaretlendirmek. Karşılığında çok fayda göreceğiniz ortada. Yürümek için gereken motivasyona sahip değilseniz, evcil hayvanınızı gezmeye çıkarabilir veya yürürken bir arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz.  Çok az çabayla çok fayda sağlayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.