Logo image
Logo image

Yeni Bir İlişkide Neden Bahsetmelisiniz?

4 dakika
Yeni Bir İlişkide Neden Bahsetmelisiniz?
Tarafından yazılmıştır Anet Diner Gutverg
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yeni bir ilişki kurmaya başlayınca, bazı şeyleri konuşmak iyi bir fikirdir, özellikle hattın altında hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak istiyorsanız. İletişim hatlarını açmak çok önemlidir. Bu şekilde, tüm ilişki boyunca iyi iletişim kurmak için bir temel oluşturacaksınız.

Konuşacak önemli şeyler vardır ve ilişki yeni başladığında bu konulara değinmek en iyisidir. Bunu yapmak, birlikte olduğunuz kişiyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ikiniz arasında uzlaşılabilir veya uzlaşmaz farklılıklar olup olmadığını da anlamanıza yardım edecektir.

Ben ilişkinin henüz başında çok önemi olan şeyler hakkında net olmadıkları için ayrılan çiftlere şahit oldum. Bu çiftler sadece ilişkileri sona erdiği için değil, aynı zamanda bu farklılıkları daha önce tanımlamamış olmaları nedeniyle üzgündürler.

Bir kişi sizi seviyorsa, muhtemelen bazı şeyleri gizleyecek ve kendilerinin en iyi versiyonunu göstermeye çalışacaktır. Daha sonra kendini gerçekte oldukları gibi gösterecektir ve insanlar değişmez (en azından çok fazla değil)! Bazı konulardan dürüstçe bahsederseniz, yeni ilişkinizin temeli daha sağlam ve uzun süreli olacaktır.

“İşte bu nedenle, asla mükemmel bir çift olmayacak. Bir artı birin yalnızca matematikte iki ettiğini kabul edemiyoruz.”

– Julio Cortazar

Hayat felsefeniz ve gelecek vizyonunuzdan söz edin

Dünya görüşünüz siyasi ve dini düşüncelerinizden bahsedin. İşiniz ve hayatınız konusundaki hedeflerinizden söz edin. Mesela, bir başka ülkede yaşamayı isteyip istemediğinizi anlatın. Biraz zor ve rahatsız edici olsa da evlilik ve çocuk sahibi olmaktan bahsedin. Hatta çocuklarınızı nasıl yetiştireceğinizden söz edin ve unutmayın, her konuda aynı fikirde olmanız gerekmiyor.

Sohbet esnasında daha öne aklınıza bile gelmemiş sorular ortaya çıkabilir. 

Some figure

İki tavsiye daha: Bu tür sohbet sadece diğer kişiyi tanımanız yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda kendinizi tanımanıza da yardımcı olur. Unutmayın, bu tür konuşmalar esnasında açık ve saygılı olmak önemlidir. Ayrıca samimi olduğunuzu ve düşüncelerinizi paylaşmak istediğinizi de gösterin.

Çocukluğunuz ve geçmişiniz hakkında konuşun

Eğlenceli anıları paylaşmak, birlikte vakit geçirmenin güzel bir yoludur. İlk aşkınız, ilk akşamdan kalma hâliniz, çocukken başınızı derde soktuğunuz zamanlar vb. Onlara acılı veya utanç verici anıları anlatmaktan veya sizde bir kişi olarak iz bırakmış bir tür taciz veya başka herhangi bir şey yaşamış olmanız hakkında konuşmaktan korkmayın . Kırılgnalığınızı göstermek, diğer kişinin de kendi kırılganlığını göstermesi konusunda rahat hissetmesini sağlybilir.

Ayrıca eski ilişkiler hakkında, her zaman saygıyla ve yalnızca gerekli ayrıntıları anlatarak konuşmak için bu sohbetten faydalanabilirsiniz. Sadakatsizlik hassas bir konudur, ancak bu konudan söz etmek her zaman önemlidir.

Yeni bir ilişkide bilgi gizlemek iyi bir fikir değildir. Eğer aldatıldıysanız ya da aldatan kişi olduysanız, partnerinizle konuşmak ve onlara bu durumu çevreleyen nedenleri ve duyguları anlatmak önemlidir.

Seksten söz edin 

Bu konuya rahat ve özel bir ortamda yaklaştığınızdan emin olun çünkü nazik bir konu ve rahatsızlık verici olabilir. Özellikle de ilişki çok yeni olduğunda ve henüz güven duygusu yeterince sağlam olmadığında. Seks, her romantik ilişkinin önemli bir parçasıdır ve bu alanda iletişim esastır. Bu yüzden bu konuya tabu olarak muamele etmeyin.

Fantezileriniz, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyler ve yeni şeyler denemeyi isteyip istemediğinizden bahsedin. Bu çok özel bir konu ve söylenenlerin ikiniz arasında kalması çok önemli

Some figure

Para, borç ve yasal problemler hakkında konuşun

Ne kadar para kazandığınız ve aylık ne kadar harcadığınız hakkında konuşun. Özel bir şey için tasarruf ediyorsanız ya da seyahat etmek istiyorsanız, ya da dışarıda sık yemek yiyorsanız bunlardan bahsedin. Bir tasarruf hesabınız varsa veya borcunuz varsa anlatın.

Bu konuları ele almak önemlidir, böylece bir başkasından duymasına engel olursunuz. Yasalarla herhangi bir sıkıntı yaşadıysanız, konuşmanız gerekir.

Hayatınızda yeni bir proje başlattığınızda, her karar (para ile uğraşanlar da dahil olmak üzere, özellikle paylaşılan para) tartışılmalı ve birlikte hazırlanmalıdır. Yapılacaklar hakkında anlaşmanız gerekiyor. Kimse başkasına danışmadan karar vermemelidir.

Aileniz ve arkadaşlarınızdan bahsedin

Bu zor bir konu. Aileniz hakkındaki fikirlerinizi ya da yaşıyor olabileceğiniz çatışmaları paylaşmanızı tavsiye etmiyorum. Ön yargı yaratabilir ve ilişkiyi bulandırabilir.

Ayrıca ailenizle yaşadığınız ilişki sorunlarınızı paylaşmanızı da önermiyorum. Bu özel bir konu. Ailemiz her zaman bizim yanımızda olacaktır ve daha sonra bizim çoktan affettiğimiz bazı konularda güceniklik duyabilirler.

Partnerimizle ailemiz hakkında paylaşacağımız bilgileri seçmeliyiz. Aynı şekilde partnerimiz hakkında ailemizle paylaştığımız bilgileri de. Genelde yalan söylemeye gerek yoktur ama paylaştığımız bilgi konusunda dikkatli olmak önemlidir.   

Some figure

Arkadaşlar bambaşka bir hikâye. Bazı insanlar partnerlerinin arkadaşlarıyla çok fazla zaman geçirdiğini ya da bazı arkadaşların kötü etkiye sahip olduğunu düşünür Arkadaşlıklarınız hakkında daima saygınızı koruyarak konuşun.  

Ayrıca arkadaşlarınız ve partneriniz arasında karar verme gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın kendinizi. arkadaşlarıyla geçirdiği zamana saygı duyun. Bir denge bulmaya çalışın ki her şey daha kolay olsun.

Sizi rahatsız eden şeylerden söz edin

Bu çok önemli bir konu yeni bir ilişkide bile. İş kavgaya dönüşecek diye bu konulardan söz etmekten kaçınmayın. Hislerinizi paylaşmak, açık ve dürüst bir sohbet için muhteşem bir başlangıç noktasıdır. Bunu diğer kişiyi kırabilecek kelimeler kullanmadan sakin ve saygılı bir şekilde yapmaya çalışın. 

İlişkiler ve yaşam sürekli çaba gerektirir. Mümkün olduğunca erken bir şekilde ihtiyaçlarımız, arzularımız ve hoşumuza giden şeylerle birlikte hoşlanmadığımız şeyler hakkında açıkça konuşmalıyız.

Bu konular yeni bir ilişkide temeldir. Ama bu konuların daha sonra da ele alınması gerekmediğini düşünmemeliyiz. İşler değiştiğinde ya da sorular ortaya çıktığında geriye dönüp bu konuları yeniden açmak iyi bir fikirdir.

“Evliliğin % 97’si iletişimdir.”

– Oscar Wilde

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.