Logo image
Logo image

Yarışan Düşünceler, Bilişsel Bir Bozukluk

3 dakika
Yarışan düşünceler, dış dünya ile iletişim konusunda bir kesinti anlamına geldiği için, hastanın tüm hayatını etkileyebilecek bir bozukluktur. Bu bozukluğun bir akıl sağlığı uzmanı tarafından teşhis edilmesi, değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.
Yarışan Düşünceler, Bilişsel Bir Bozukluk
Son Güncelleme: 27 Şubat, 2021

Yarışan düşünceler sahibi olmak, düşüncelerin ve fikirlerin görünürde bir anlam ifade etmeden hızlı bir şekilde birinden diğerine gittiği bilişsel bir bozukluktur. Bu anormallik, kişinin konuşmasındaki bir değişiklikle beraber kendisini gösterme eğilimindedir, bu da çılgınca düşüncelere sahip olma oranını yansıtır.

Yarışan düşüncelere sahip olmak, kişinin yüksek düzeyde heyecan, duygu ve enerji yaşadığı manik bir durumun tipik bir belirtisidir. Bu durum, bipolar bozukluğun alışılmış bir parçasıdır. Bununla birlikte, başka sorunların bir parçasını da oluşturabilir ve hatta kendi başına da ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, yarışan düşüncelerin en bariz yönü, düşüncelerin hızındaki ve ritmindeki artıştır. Bununla birlikte, bu aslında bir bütün olarak psişik aktivitede genel bir artışa karşılık gelir. Ve hemen hemen her durumda, buna logore (aşırı konuşma) eşlik eder.

“Bir tür keder coşkusu, bir dereceye kadar delilik var.”

– Nigella Watson

Some figure

Yarışan düşünceler nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu sürekli ve kesintisiz bir düşünce akışı ile karakterize edilen bir tür beyin durumu bozukluğudur. Yani, etkilenen kişinin bir tür sürekli bir biçimde gerçekleşen düşünce yağmuru durumu vardır. Bir düşünce diğerine götürür ve o da diğerine götürür… ve süreç devam eder.

Bu düşünce zincirinin anormal yanı, merkezi bir fikre sahip olmaması ve herhangi bir yapıyı takip etmemesidir. Kişi rastgele bir düşünceden diğerine gider. Bir fikirden bahsedebilirler ve çoğu zaman onu bitirmeden bir sonrakine geçerler ki bu bir öncekiyle hiçbir ilgisi bile yoktur.

Bu nedenle, düşünceleri yarışan biri konuştuğunda, dinleyen biri için muhtemelen tamamen tutarsız olacaktır. Kişinin ne dediğini analiz ederseniz, kısmen dış uyaranlara bağlı olarak bir fikirden diğerine atlayacaklarını fark edeceksiniz.

Örneğin, bir kitaptan bahsediyorlarsa ve bir kapı gıcırtısı duyuyorlarsa, muhtemelen bunun yerine bunun hakkında konuşmaya başlayacaklardır. Bu nedenle, konuşmalarının ortak bir konuyu takip etmediğini, daha ziyade çevrelerinde değişikliklere tabi olduğunu fark edeceksiniz.

Yarışan düşüncelerin nedenleri ve özellikleri

Bilim, yarışan düşünceler için henüz kesin bir neden belirleyemedi. Genellikle, bu durum, başka bir bozuklukla, özellikle de bipolar bozuklukla ilişkilidir. Bir yarışan düşünce bölümünün, başka bir düzensizliğin tetiklenmesi ile ilgili bir neden olmadan tek başına ortaya çıkması pek olası değildir.

Bu rahatsızlık hakkında bilinen bir başka şey de, onun coşkulu ruh halleriyle ilgili olmasıdır. Aslında düşünce süreçlerini hızlandıran ve dolayısıyla konuşmayı hızlandıran yoğun psişik aktivite içerir.

Düşüncelerin yarıştığı bir dönem sırasında, ortak ve genel bir konu yoktur. Bu yüzden kişi düşünceleriyle veya söyledikleriyle herhangi bir sonuca varamaz. Bir bütün olarak bakarsanız düşündükleri her şey düzensizdir ve tutarlılıktan yoksundur, çünkü farklı şeyler arasında kurdukları çağrışımlar mantıksızdır. Ancak bu bozukluk, sanrılar içermez.

Yarışan düşünceler ile ilişkili belirtiler

Bazı durumlarda kişinin düşünceleri içerisinde birbiriyle ilişkili fikirler olabilir. Bunlar iki veya üç bağlantılı fikir olabilir. Ancak, mesajın tamamını analiz ederseniz, herhangi bir tutarlılık bulamazsınız. Kişi bir sonuca varmakta veya konuşmasını mantıklı bir şekilde bitirmekte zorlanacaktır.

Yarışan düşünceleri olan bir kişi neler yaşar? Örneğin, konsantre olmakta zorlanırlar. Dikkat süreleri neredeyse hiç olmayacak ve tek bir konuya odaklanamayacaklardır ve bunun yerine rastgele düşünceler arasında dolaşacaklardır. Tabii ki, çoğu durumda bu, herhangi bir anda dış uyaranlara bağlı olacaktır. Bu yüzden kişinin konuşması bir anlam ifade etmeyecektir.

Hakim olan duygu heyecan olacaktır. Konuşma hızları ve düşüncelerinin canlılığı belli olacaktır. Bu, durumlarının açıkça algılanabilir olduğu ve herkes tarafından görülebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, bu bozukluğun genellikle birkaç sonucu vardır.

Some figure

Ciddi bir bozukluk

Yarışan düşünceler ciddi bir bozukluk olarak sınıflandırılır. Bunun nedeni, bu durumdan etkilenen kişinin sosyal olarak işlev görme yeteneğini tamamen kaybetmesidir. Onlarla iletişim kurmak imkansızdır. Bu nedenle, düşüncelerin aralarındaki kopukluk ve bu tarz bir mantık yapısı içerisinde düşünme durumu var olduğu sürece normal günlük aktivitelere katılamayacaklardır.

Bununla birlikte, deneyimli bir profesyonelin kişinin rahatsızlığını doğru bir şekilde teşhis edebilmesi çok önemlidir. Bu bozukluk, bilişsel nitelikteki diğer anormalliklere veya zekayı etkileyenlere çok benzer. Aynı zamanda, belirli şizofreni türlerinin bazı erken aşamalarına da benzer.

Yarışan düşünceler için özel bir tedavi yoktur. Psikiyatrist her vakayı değerlendirmeli ve başka bir hastalıkla bağlantılı olup olmadığını belirlemelidir. Daha sonra, kişinin durumuna bağlı olarak, izlenecek pratik adımlarla bir plan oluşturabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Sauvagnat, F., & Sauvagnat, R. (1998). Fenómenos elementales y estabilizaciones en las psicosis maníaco-depresivas. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría., 18(67), 459-470.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.