Logo image
Logo image

İyi ve Kötü Günler Hakkındaki Gerçek

2 dakika
İyi ve Kötü Günler Hakkındaki Gerçek
Son Güncelleme: 27 Aralık, 2016

Bu sabah uyandım heyecanla, daha çalar saat çalmadan önce, yapmak zorunda olduğum her şeyin mutluluğu ile. Bugün yapmam gereken şeyler var. Ben önemli biriyim çünkü. Bugünümün nasıl bir gün olacağına ben karar vereceğim.

Bugün hava yağmurlu diye şikayet edebilir, ya da gökten rahmet yağıyor diye şükredebilirim. Bugün, daha çok param olmadığı için üzülebilirim ya da ayağımı yorganıma göre uzatmam gerektiğinden, sadece lazım olan şeyleri alabilen aklımla gurur duyabilirim.

Bugün sağlık sorunlarımdan ötürü şikayet edebilirim, ya da sadece hayatta olduğum için mutluluktan havalara uçabilirim. Bugün, ailemin, ben büyürken bana sağlayamadığı her türlü şey için yas tutabilir ya da, beni dünyaya getirdikleri için onlara minnettar olabilirim.

Güllerin dikenleri var diye bütün gün oturup ağlayabilirim  ya da dikenlerin bile gülleri olduğu için mutlu olabilirim. Bugün, yeteri kadar arkadaşım olmadığı için kendime acıyabilirim yada dışarı çıkıp yeni dostluklara yelken açabilirim.

Bugün işe gitmem gerektiği için mızmızlanabilirim ya da bir işim olduğu için sevinçten çılgına dönebilirim. Bugün okula gitmem gerektiği için homurdanabilirim ya da aklımın kapılarını yeni bilgiler için sonsuza kadar açabilirim.

Bugün çok ev işim var diye söylenebilirim ya da başımı sokacak bir evim olduğu için minnettar olabilirim. İşte bir başka gün daha benim ona şekil vermemi bekliyor, tıpkı bir heykeltıraş gibi.

Bugün ne olacağı bana bağlı. Nasıl bir gün istiyorsam öyle yaşarım.

Eğer başka bir planınız yoksa, size iyi günler diliyorum.”

Parça Uruguaylı yazar Mario Benedetti’ye adanmıştır.

Some figure

Gülümsemek için harika bir gün

“Harika bir hayat yaşamak isteyip istemediğimize ve hatta daha basit bir şekilde, sadece iyi bir gün değil, harika bir gün geçirmeye karar verebiliriz. Sıradanlık kıskacından kurtulmanın ne kadar süreceğinin hiçbir önemi yok: Her zaman başka bir yol seçebiliriz. Her zaman. Kendi yolumuzu bulmak için asla geç değildir.”

-Stephen Covey-

Hepimiz kötü günlerin nasıl olsa bir şekilde kendiliğinden ortaya çıkacağını biliyoruz ve bu yüzden yaşamımızdaki mutlu dakikaların peşinden gitmemiz gerekiyor. Kendimize bir şans vermek bir sorumluluk meselesidir. Güzel günleri yaratıp yaratmamak sadece bizim elimizdedir.

Eğer dün sizin için kötü bir gün olmuşsa, bugün durumu tersine çevirmeye çalışın. Kötü tecrübelerinizin sorumlusu tek başınıza siz değilsiniz; hayat da zaten öyle bir şey değildir. Hayat, güllerin değil, dikenlerin çizdiği bir yolda başınızdan geçen olayların toplamıdır.

Bu nedenle, mutlu mesut bir gün geçirmenin daha çok bir tutum meselesi olduğunu unutmayın. Olmak istediğiniz yeri siz belirleyebilir, her zaman için öfkeli biri olmaktan kaçınabilir, ters biri olmaktansa, dostça davranabilir ve her şeyi son dakikaya bırakmaktan vazgeçebilirsiniz.

Her ne kadar bazı günler eve gittiğinizde kafanızda soru işaretleri olsa da, sevdiklerinizle her zaman iyi vakit geçirebilir, bir yürüyüşe çıkabilir, egzersiz yapabilir, olumsuz düşünceleri kafanızdan atarak, hayatınızı olduğu gibi kabul edebilir ve duygularınıza karşı savaşmayı bırakabilirsiniz.

Kısacası kendinize bugünün çok güzel bir gün olabileceğini söyleyin ve bunu gerçekleştirmeye çalışın. İşte size, her kötü günün aslında güzel bitebileceğini gösteren, yüzünüzde ufak da olsa bir tebessüm bırakacak kısa bir video:

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.