Umut, Hayatınızı Canlandırabilir

Eylül 29, 2017

Enerji, yaşamın motorudur ve eylemlerinizin etkili olmasını sağlamak için umuttan daha iyi bir yakıt yoktur. Umut, küçük yaşlarımızdan ve ufak şeylerin farkına vardığımızdan beri hepimizin rehberi olmuş ve sahip olduğumuzu sandığımız sınırların ötesine gitmeye bizi zorlamıştır.

İşte bu yüzden sürekli kendini yenileyen ve sizi hayallerinize götüren umut olmaksızın yaşayamazsınız. Aktör olmak, bir çocuk evlat edinmek, kendi iş yerinizi kurmak istiyorsanız, sadece denemelisiniz. Yapamayacağınızı kim söylüyor? Umut, sizi ödüle yaklaştırır ve hatta dilediklerinizi başarabileceğinizi size gösterir.

“Merhaba. Kimsenin sana Yapamazsın demesine izin verme. Benim bile. Tamam mı? Bir hayalin var, onu korumalısın. İnsanlar bir şeyi kendileri yapamadığında, senin de yapamayacağını söylemek isterler. Bir şeyi istiyorsan, git ve onu almasını bil. Bu kadar.”

– Mutluluğun Peşinde (film)

Daha önce hiç hissetmediğiniz gibi hissedin umudu. Sanki ilk kez tadıyormuş gibi çıkarın tadını. Sanki sadece sizinmiş gibi tadını çıkarın ve kendinizi bütün hissedin. Asla ölmesine izin vermeyin çünkü sahip olacağınız en parlak ışıktır umut.

Umudun iki tarafı

Umutlu olmak tamamen akıl dışıdır çünkü aynı anda adrenalin ve tehlike hissini yaşatır. Özellikle de beklentileriniz gerçekleşmediğinde, kendinizi başarısız olmuş gibi hissettiğiniz için. Bazı insanların “aldanmış” oldukları düşüncesini güçlendiren tam da budur. Hayatlarının büyük kısmını bulutlarda gezerek geçirirler ve düşüşleri daha acılı olur.

Er ya da geç hepimiz, umudun aklımıza hâkim olduğu ve bizi doğru düşünmekten alıkoyduğu kişisel bir fantezide buluruz kendimizi. Kalbimizden hareket ederiz. Öyle ki isabet etme ya da kaçırma riski aynıdır. Umudun diğer yanındaki sorun işte budur: akıl, eylemlerimiz üzerindeki kontrolünü yitirir.
artık kablolarla bağlıyız dünyaya

En büyük umudumuz, umut etmeye devam etmektir

Bu negatif yönünün yanında eğer o günün üstesinden gelmek için umudumuz olmasa, yataktan kalkamazdık. Vücudunuz, ayakları üzerinde kalabilmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için bu pozitifliğe ihtiyaç duyar.

“Her şeye ışık veren bir şey vardır. Köşede bizi bekleyen bir şey fikri.”

– G. K. Chesterton

Umut yalnızca aptallar için yoktur. Umut olmadan, gerçekten var olamaz, yaşayamazdık. Kötü bir şey olduğunda ve kendi kendinize “Umudumu yeniden kazanmam gerek” dediğinizde fark edersiniz bunu. Bitirme iradeniz olmadıkça bir işi iyi bir şekilde halledemezsiniz. Motivasyonunuz olmasaydı hiçbir güçlüğü aşamazdınız.

kendinden emin ve mutlu

İşte bu yüzden umut etmekten kendimizi men edemeyiz. Umut dolu bir gelecek, yine bütünüyle belirsizdir ama umut, bizi o geleceğe doğru iten güçtür. Umut olmaksızın gelecek yalnızca belirsiz bir şu andan ibaret kalır. Yüzleşmek istemediğiniz bir güçlük yörüngesi, yorucu bir yoldur.

Umudunuzu yitirdiniz, onu nasıl yeniden kazanabilirsiniz?

Ne yazık ki bazen tamamen umudunuzu yitirmenize neden olan bir şey yaşanabilir. Öyle ki her şey yok olur. Bu durumda aklınız imdat çığlıkları atarak sizden yeni bir şans ister. Bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte birkaç yöntem:

  • Bir rutin tutturun ve öncelikler belirleyin. Daha önce hayatınız tamamen düzensiz ise yeni tecrübeler yaşamak için motivasyon kazanmanız zor olacaktır. Bu yüzden, bir an için durup sizin için önemli olan şeyleri düşünmeniz ve ikinci plana atılabilecek şeyleri belirlemeniz önemlidir.
  • Gerekirse bir uzmana danışın. Bazen yaşadığınız hayal kırıklığı öyle büyüktür ki çukurdan tek başınıza çıkamazsınız. Bu yüzden sizi seven ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak insanlara yaslanmanız faydalı olacaktır.

“Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki ayrım, bir yanılsamadan ibarettir gerçi oldukça ikna edicidir.”

– Albert Einstein

iletişim kurup anlaşmak

  • Hoşunuza giden aktiviteler bulun. Zamanınızı değerlendirmenin milyonlarca yolu var ve sevdiğiniz şeyleri yaparsanız çok daha mutlu olursunuz. Zihninizi sizi tatmin eden bir şeyle meşgul edin ve yeni aktiviteler bulun çünkü muhtemelen size uygun güzel bir şey bulacaksınız.
  • Kısa vadeli hedefler belirleyin. Planlar ve hayaller, yavaş yavaş başarılır. Temelde hiç kimse istediği şeyi tek bir adımda gerçekleştiremez. Bu yolu yavaşça yürümüş ve ufak hedeflerin karşılığını almıştır başarılı kişiler. Bu sayede öz saygınız da büyüyecektir.