"The Supporting Act": Sevgi, Sevdiklerinizin Yanında Olmaktır

"The Supporting Act": Sevgi, Sevdiklerinizin Yanında Olmaktır
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

BBC yapımı “The Supporting Act” adlı kısa film, bizi seven ve değer veren insanların bedenleri, zihinleri, kalpleri ve her şeyden önce niyetleriyle yanımızda olmayı bildiklerini gösteriyor. Mesela her çocuk, onun ihtiyaçlarını tahmin eden, bakışıyla onaylayan, tebessümüyle kucaklayan ve doğru zamanda nasıl davranacağını bilen bir anne ya da babanın dikkatini çekmek ister.

En ünlü İngiliz kanalı olan BBC, geçen yıl hassasiyetle dolu bir Noel kısa filmi yayınladı. Bu film, bayramları özletiyor insana. İki dakikalık bu kısa filmde 10 yaşındaki bir kız ve babasının hikâyesini anlatıyor. Bekar bir ebeveynle çocuğunun Noel girdabında yaşadıklarını izliyoruz.

“The Supporting Act”, sevdiklerimize zaman ayırmanın ve ilgi göstermenin önemini, karmaşık yaşamlarımızın yarattığı fırtınanın ortasında onların yanında olmanın değerini hatırlatıyor.

BBC tarafından hazırlanan bu kısa film internette viral bir fenomen olmuştu. Bunun pek çok nedeni vardı. Birinci neden, filmin görsel cazibesi, teknik uzmanlığı ve hikayeyi canlandırma gücüne sahip olan harika dijital kaynaklardır. İkinci neden açıktır: ilettiği mesaj bizi düşünmeye ve kendimizi değerlendirmeye davet ediyor…

Eğer sevgi sevdiklerimizin yanında olmayı bilmekse, bu konuda biz ne durumdayız?

supporting act kısa animasyonundan bir kare

Önemli bir mesaj

BBC’deki yaratıcı ekip, geçen sene bu kısa filmle büyük başarı kazandı. Filmde müzik unsuru en üst düzeyde dikkatle kurulmuştu. Buna ek olarak, ünlü kuklacılar MacKinnon & Saunders bu çalışmada işbirliği yaptı. Bu isimler, “Frankenweenie” ve “The Corpse Bride” gibi popüler filmlerde Tim Burton’la da çalışmıştı. Yapımcılar ayrıca zanaat ve sofistike arasında bir şey aramışlardı. Duygusal mesajın güçlü bir şekilde yansıtılmasını istemişlerdi.

“The Supporting Act ” basit bir mesaj iletiyor: sevgi, sevdiklerinizin yanında bulunmayı bilmektir. Bu bazen unuttuğumuz bir şey. Sorumluluklarımız ve sonu gelmeyen günlük görevlere daldığımız için bazen en önemli şeyleri ihmal ediyoruz.

Bu hikayede, capcanlı ve çok yetenekli bir kızla tanışacaksınız. 10 yaşındaki bu küçük kız, okulda katılacağı bir Noel yetenek gösterisi için çok heyecanlı. Gösteride karmaşık dans hareketleri yapması gerek. Bu yüzden her yerde hiç durmadan prova yapıyor.

Çocuğun yetenekli hareketlerine odaklandığımız her sahnede bir başka gerçeği keşfediyoruz. Kahramanımızın babasını her zaman meşgul olduğunu, gözlerini cep telefonundan ayıramadığını, ev işleri ve alışverişle, Noel için evi süslemekle uğraştığını görüyoruz…

Günlük baskılar ile bizi tanımlayan ve onlara eşlik eden sorumluluklar, gözümüzün önünde neler olup bittiğini görmemize engel oluyor. Oysa ilgimizi asıl hak eden şeyler bunlar.

birlikte dans eden baba kız

Sevmek, sevdiklerinizin yanında olmak ve doğru anda nasıl tepki vereceğinizi bilmektir

Hepimiz ailemizi, kardeşlerimizi, sevgilimizi, çocuklarımızı ve arkadaşlarımızı seviyoruz. Ancak sadece bunu hissetmek yetmez,onların yanında olmayı da bilmeli, sevgiyi bir gelişim kanalı ve değerli ve sezgisel bir araç kılmalı ve böylelikle sevdiklerimize yardım edip onları neşelendirmeli, teselli etmeli ve mutluluk yaymalıyız. Çok büyük bir mutluluk.

Kısa filmdeki baba, kızının yanındadır ama çoğu zaman varlığı, ondan destek, bir hayranlık sözü ve hatta tavsiye bekleyen kızı için açık bir yokluktur. Küçük kız, babasının onun coşkusunun bir parçası , rüyasının yansıması olmasını istemektedir. Çünkü istesek de istemesek de bu anlar bir daha tekrarlanmayacaktır.

BBC bu hoş kısa filmle işte bu mesajı iletmek istiyordu. Bizi günlük sorumluluklar ve görevlerimizden uyandırmayı hedeflemişlerdi. Böylece şu anda önemli olanı görebiliriz: sevdiklerimizi. Onlar bizim için birer armağandır bu yüzden sevdiklerimize ilgi gösterip elimizden geldiğince destek olmalıyız.

Bu babanın sonunda kızına verdiği cevap unutulmaz. Çünkü ister inan ister inanmayın, tam zamanında ve en takdire şayan biçimde tepki verir. Bu Noel kısa filmini izlemeniz gerek , kesinlikle keyif alacaksınız…

İlginizi çekebilir ...
Geçmişte Değil Şu An İçinde Yaşamanın Önemi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Geçmişte Değil Şu An İçinde Yaşamanın Önemi

İnsanoğlu olarak sürekli değişiyoruz. Her geçen gün, edindiğimiz her yeni bilgi ile birlikte, öğrendiğimiz her yeni şeyi değiştiriyoruz. Değişim, k...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.