Tekrar Eden Kabuslar

Tekrar Eden Kabuslar

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Çoğumuz uykumuz sırasına kabus görüyoruz. Bu kabuslar, korkutucu anılarla dolu rüyalardır. Uyandığınız zaman kendinizi korkmuş ve endişeli hissedersiniz. Genel olarak, kan ter içerisinde uyanır, kalp atışınızı tüm bedeninizde hissedersiniz. Uyandıktan sonra bile korku hissi sizinle kalır. Ayrıca kafanız karışır ve kendinizi üzgün hissedersiniz.

Bir kişinin, uykusu sırasında kabus görmesinin birçok nedeni vardır. Belirli maddelerin tüketilmesinden, yetersiz beslenmeden veya duygusal sorunlardan ötürü kabuslar görülebilir. Durum ne olursa olsun, gece uykunuzu iyi alamadan güne başlarsınız.

Gece uykularınız sürekli kendini tekrar eden kabuslara dönüştükleri zaman işler daha da karmaşık bir hal alır. Bazen aynı rüyayı bir iki gece ara ile tekrar tekrar görürsünüz. Diğer gecelerde içerik değişse de, genel yapı temelde aynıdır. Bunlar, rüyalarınızda neler olduğuna dikkat etmeniz gerektiğini gösteren önemli olduğu durumlardır.

Sıradan kabuslar ve tekrar eden kabuslar

Sıradan kabuslar, sadece arada bir gördüğünüz kötü rüyalardır. Burada kabul gören kural, her üç ayda bir kabus görmenizin “normal” olarak adlandırabileceğimiz sınırlar içinde olmasıdır. Bu durumlarda, her kabus, bir öncekinden farklı bir şey hakkında olacaktır.

kadın uyurken havalanmış

Sıradan kabusların nedenleri şunlardır:

 • Yüksek seviyede ama geçici stres.
 • Alkol tüketimi.
 • Psikoaktif maddel kullanımı.
 • Uyku ile ilgili yan etkilere yönelik belirli ilaçların tüketilmesi.
 • Sık sık sağlıklı uyku uyuyamamanın yorgunluğa yol açması.
 • Geceleri çok geç yemek yemek ya da yatmadan önce çok fazla yemek yemek.

Bu tür bir kabusu kontrol etmek için, nedenine bakmak gerekir. Aksi takdirde, kabuslarınız uykunuzu etkilemeye başlayabileceği için, bunu yapmanız önem arz eder. Erken saatlerde yemek yemek, uyumadan en az iki saat önce alkol veya diğer maddeleri tüketmekten kaçınmak yapılacak en iyi şeyler olacaktır.

Diğer yandan, tekrar eden kabuslar ise, bir insanın gerçek hayatta yaşadığı bazı sorunlar ile yüzleşemediği zaman ortaya çıkar. Bu durum, travma sonrası stres bozukluğunun bir belirtisi veya bir şeyi kabul etmede yaşanan zorluktan ötürü olabilir. Bireyin yaşadığı sorunlar, bilinçaltı aleminde devam ettiği için, kabuslar şeklinde ortaya çıkabilir.

Kabuslar genellikle ne ile ilgilidir?

Son derece normal olaylar ile ilgili bazı tekrar eden kabuslar vardır. Farklı insanlar için, farklı bir anlama gelmesine rağmen, bildiğimiz insani çatışmalar ile ilgileri vardır.

kadın rüyasında karabasan görüyor

Tekrar eden kabuslar genellikle aşağıdaki temalar ile ilgilidir:

 • Zulüm görmek ya da kovalanmak. Bu, bilinçsiz bir şekilde, kendiniz ile ilgili karanlık ya da korkunç olarak gördüğünüz bir parçayı kabul etmenin zorluğunu temsil eder.
 • Düşmek. Bu, terk edilmekten ya da yakınlarınızdan destek görememek korkusudur.
 • Aşırı hız. Kontrolünüzü kaybetmiş gibi hissetmek.
 • Sınavlar. Bu kabus türü, başarısız olmak, geç kalmak ya da hazırlıksız yakalanmak ile ilgilidir. Kendinize ve içinde bulunduğunuz ya da yakında bulunacağınız durumlara güven eksikliğini gösterir.
 • Felç. Hayatta hedeflerinize ulaşamama ya da herhangi bir hedefe sahip olamama ve duygularınızı ifade etmede zorluk yaşamanız ile ilgilidir.
 • Çıplaklık. İnsanlar genellikle başka insanlar fark etmeyeceği bir halde, kamusal alanda çıplak olmayı hayal ederler. Hayatlarının bazı yönleri hakkında kendilerini güvensiz, bunalmış ve beceriksiz hissetmekle ilgilidir.
 • Engelli olmak. Bu tür rüyalar, dişlerinizi, kollarınızı, bacaklarınızı ve benzeri uvuzlarınızı kaybettiğiniz rüyalardır. Yaşamınızın, göz ardı ettiğiniz ya da yeterince dikkat etmediğiniz parçası ile ilgili olurlar.
 • Sıkışıp kalmak. Yaşamınızın, bastırılmış veya engellenmiş  yönleriyle ilgilidir.
 • Boğulmak. Bu tür kabuslarda, genellikle büyük dalgalar veya fırtınalı sular vardır. Bu tür, ifade edemediğiniz ya da fark edemediğiniz duyguların taşmasıyla ilgilidir.
 • Zorlu bir bebek ya da yavru hayvanı. Bu kabus türü, çocukluğunuzun ya da kişiliğinizin dikkat edilmesi gereken  savunmasız bir bölümüyle ilgilidir.

Her ne kadar kabuslar sizi rahatsız edip, bazen aşırı korkutucu olsalar da, onları gerçekten olumlu ve değerli bir şey olarak görmelisiniz. Bilinçaltınızın, dikkat etmediğiniz bazı sorunlar hakkında size gönderdiği bir mesaj olarak algılamanız sizin yararınıza olur. Artık bununla başa çıkmanın zamanı geldi.

düş kapanı süsü

İdeal olarak, tekrar eden kabuslar, kendi içsel çatışmanıza bir çeşit çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer buna bir çözüm bulursanız, genellikle benzer bir rüyaya sahip görecek ama bu sefer mutlu sonla uyanacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Uyku Felci: Kabuslar Canlandığında
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Uyku Felci: Kabuslar Canlandığında

Uyku felci, doğal seyir dışında normal uyku aşamalarını yaşamanıza neden olan bir rahatsızlıktır. Kısaca, beyninizin bedeninizden evvel uyanmasıdır.

Görseller: Douglas Girard