Logo image
Logo image

Tai Chi Yapmak İçin 7 İyi Neden

3 dakika
Tai Chi Yapmak İçin 7 İyi Neden
Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2018

Tai Chi, geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada çok popüler oldu. Uygulama, Antik Çin İmparatorluğunda ortaya çıktı, ama bugün milyonlarca insan dünyanın her yerinde bunu uyguluyor.

Tai Chi, fiziksel-manevi bir uygulamadır, ama aynı zamanda bir meditasyon tekniğidir. Bu bir savaş sanatı, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. İnsanlar buna “meditasyonda hareket” diyorlar ve pek çok takipçiye sahipler çünkü fiziksel ve zihinsel sağlıkları için büyük faydalar sağlayan birçok insan var.

Bu dövüş sanatı temel olarak bir dizi hareketi ya da “şekli” öğrenmekten ve uygulatmaktan ibarettir. Belli pozları benimsiyor ve daha sonra bir diziyi bitirene kadar başkalarına uyumlu bir şekilde ilerliyorsun. Şekiller “beyaz vinç kanatlarını yayar” ya da “vahşi atların yeleğini ayırmak” gibi şiirsel isimlere sahiptir. Bu meditasyonun çok faydası var ve şimdi birkaç faydasından söz edeceğiz.

1. Tai Chi size hayat enerjisi verir

Tai Chi, Tao felsefesi ile yakından ilgilidir. İşte bu yüzden enerjiden “Qi” ya da “Chi” den bahsediyor. Bu, hayatın enerjisinin bir parçası. Geleneksel Çin tıbbına göre, bu enerjinin vücudunuzda ve doğru yollarda serbestçe akması anlamına gelir. Bu gerçekleşmezse, Qi’niz engellendiği için acı ve hastalık ortaya çıkar.

Some figure

Tai Chi hareketleri bu enerjiyi ortaya çıkaracak şekildedir. Bu enerjiyi önce kaslarınızda, sonra solunum sisteminizde ve kan dolaşımınızda hissedersiniz. Bu şekilde de vücudunuz hastalıklardan korunmuş olur.

2. Zihniniz Tai Chi sayesinde dinginleşir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Tai Chi de bir rahatlama tekniğidir. Pozlar gergin kasları gevşetmek için tasarlanmıştır. İçinizde bir huzur ve sakinliği besleyen nefes teknikleri kullanır.

Zihinsel denge Tai Chi’nin hedeflerinden biridir. Duygularınızı dengelemeye yardımcı olur, bu da size hayata karşı daha olumlu bir tutum kazandırmaya yardımcı olur. Tai Chi’yi her gün yapan insanlar endişe duymaya daha az eğilimlidir.

3. Kollarınız ve bacaklarınız daha güçlü olur

Temelde, Tai Chi’deki pozların hepsini yapıyorsunuz. Eklemleriniz, bu eşsiz dövüş sanatının tüm uygulamasının temeli. Ekstremiteleriniz daha fazla oksijen alır ve kaslarınız güçlenir. Kolların ve bacakların çok daha güçlü olması kaçınılmaz.  Ayrıca 40 yaşından sonra hızlanmaya başlayan kas kütlesi kaybının da önüne geçiyor.

Some figure

4. Solunum ve kalp-damar fonksiyonlarını iyileştirir

Herhangi bir egzersiz yapmak, solunum ve kardiyovasküler sistemlerinizi güçlendirmek için mükemmel bir yoldur. Tai Chi bir istisna değildir. Ancak, hem dinamik hem de statik hareketi birleştiren yumuşak, ilerici bir egzersiz olmanın ek faydası vardır.

Araştırma, Tai Chi yaparken kalp atış hızınızın azaldığını gösterdi, ancak dolaşım artar. Derin nefes alma, akciğer kapasitesinizi de arttıracaktır.

5. Migren, kas ağrısı ve uykusuzluk ile yardımcı olur

Kas ağrısı genellikle kötü duruştan ya da yerleşik gerginlikten gelir. Tai Chi’de kullandığınız pozlar, günlük yaşamda postürünüzü geliştirmeye ve kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur. Diğer şeylerin yanı sıra daha az kas ağrısı ve daha az migren.

Fiziksel ve zihinsel dengeye verilen önem Tai Chi’yi uykusuz olan herkes için ideal bir uygulama haline getirmektedir. Anksiyetenizi, kalıcı bir endişe ve uyku problemine dönüşmeyecek şekilde yönlendirmenize yardımcı olur.

6. Tai Chi, eklemlerinizi gevşetir ve sizi düşmelerden korur

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eklemleriniz Tai Chi’de çok önemli bir rol oynuyor. Hareketler dirseklerinizi, dizlerinizi, kalçalarınızı ve ellerinizi uzatır ve gevşetir. Eklemleriniz daha esnek ve daha güçlü olacaktır.

Some figure

Gücünüz arttıkça hareketler değişir. Ayrıca geniş bir vücut hareketi yelpazesine sahiptirler. Birlikte, bu yönler düşme ve yaralanma riskini azaltmaktadır. Vücudunuz daha da güçlenir ve bu sizin dengenizi artırır.

7. Beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve yüksek tansiyonu düşürür

Ayrıca Tai Chi’nin beyninize gönderdiği ekstra oksijen nedeniyle hafızanızı geliştirdiği anlaşılıyor. Bunun üzerine, hareket dizileri her ikisini de gerektirdiğinden, konsantrasyonunuzu ve zihinsel keskinliğinizi geliştirir. Aslında, araştırmalar, tansiyonu olan insanların Tai Chi yaparlarsa iyileşme göstereceklerini göstermiştir.

Gördüğünüz gibi, Tai Chi büyük potansiyele sahip bir uygulamadır. Kaç yaşında olursanız olun ya da nerede olursanız olun pratik yapabilirsiniz. Meditasyona girmek isteyen ancak yoga ya da diğer rahatlama yöntemlerinden daha dinamik bir şeyler arayan insanlara bu metodu özellikle tavsiye ediyoruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.