Logo image
Logo image

Stephen Covey’in Zaman Yönetimi Matrisi

3 dakika
Stephen Covey’in Zaman Yönetimi Matrisi
Son Güncelleme: 21 Eylül, 2018

Zamanınızı iyi yönetmek, bir yapılacaklar listesi yapmak ve işleri yaparken bunlar arasında geçiş yapmak anlamına gelmez. Planlamak, öncelik vermek, verimli olmak ve elbette bir şeyi nasıl çıkaracağınızı bilmek anlamına gelir. Güzel haber: Zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek bir şeyler var. Ayrıca, zamanınızı harcamaya değecek değerin nasıl belirleneceğini de gösterir. Bu şey Stephen Covey’in zaman yönetimi matrisi.

Stephen Covey’in Zaman Yönetimi Matrisi

Covey, zaman yönetiminin sadece görevlerinizi düzenlemeyle ilgili olmadığını söylüyor. Aslında kendi başına bir yaşam tarzı olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, zamanınızı nasıl yönettiğinizin aynı zamanda refahınızda nasıl büyük rol oynadığıdır.

“Her şeyi yapmak için yeterli zaman yoktur, ama en önemli şeyi yapmak için her zaman yeterli zaman vardır.”

– Brian Tracy

Stephen Covey’in zaman yönetimi matrisi 4 çeyrek dilimden oluşuyor. Her biri farklı bir önceliği temsil eder. Her çeyreğin, hangisine dahil olduklarına bağlı olarak farklı şekilde yönetilmesi için belirli etkinlikleri vardır. Daha derine inelim ve bu matris nasıl işliyor bir göz atalım.

İlk çeyrek

Bir haç çizin. Çizerken, dört boşluk vardır. Bu dört boş alan Stephen Covey’in 4 çeyreği. İlk çeyrek haçın sol üst köşesinde yer almaktadır. Bu, iki temel kategoriye giren her şeyi içerir: acil ve önemli.

Some figure

Bu, hiçbir koşulda kullanamayacağınız ve yapmamanız gereken tüm görevleri koyduğunuz yerdir. Öncelikli olan her şey için. En kısa zamanda yapman gerektiği anlamına gelir. Bunu yapana kadar devam eden diğer aktiviteleri bir kenara koyun.

Örneğin, bu çeyrekte koyabileceğiniz bir şey evde elektrik kesintisi. Çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyan pek çok şey var, bu yüzden bunu bir daha yapamazsınız. Buraya ait diğer durumlar hastalık, kaza vb. şeyler.

İkinci çeyrek: önemli ama acil değil

İkinci çeyrek, hemen uğraşmanız gerekmeyen şeylerle ilgilidir. Ama bu durumda, onlar hala önemli görevler. Başka bir deyişle, önemli olan ama acil olmayan şeylerdir. Genellikle uzun vadede kısa vadeden daha önemlidirler.

Bu çeyrekteki görevlerin hiçbiri yaşam veya ölümle ilgili şeyler değildir. Ancak yaşam kaliteniz ve sağlığınız için hala çok önemlidirler. Bunun en iyi örneği sağlığınızdır. Hayattaki her şey sağlığınıza bağlıdır, bu yüzden kendinize bakmak önemlidir. Kendinize bakmamak, kısa vadede korkunç bir şey yapamaz, ancak uzun vadede yıkıcı olabilir.

Bu alana giren diğer bazı şeyler, final sınavlarına hazırlanmak veya arkadaşlarınızla ve eşiniz ile sağlıklı bir ilişki kurmak gibi görevlerdir. Ayrıca, egzersiz yapmak ve haberleri izlemek, medyayı takip etmek gibi şeyler yapma zorunluluğu vardır.

Üçüncü çeyrek: acil ama önemli değil

Bu en zor çeyreklerden biridir. Hangi görevlerin veya etkinliklerin içinde bulunduğunu tam olarak anlamak her zaman kolay değildir. Niye olabilir? Çünkü aciliyetleri dikkatinizi çekiyor. Ama sadece dikkat çekici olmaları onların gerçekten önemli olduğu anlamına gelmez.

Some figure

Bu, alışkanlıktan veya şanstan yoksun bıraktığınız tüm gereksiz şeyleri koyacağınız bölümdür. Örneğin, birine koşar ve bir saniye sohbet etmek için durursunuz. Ya da sosyal medyada çok önemsiz bir şey hakkında tartışmaya girmiş olursunuz.

Dördüncü çeyrek: önemli de değil, acil de

Dördüncü çeyrek, temel olarak anlamsız olan her şeye aittir. Bunlar hiç acil olmayan şeylerdir ve çok da önemli değildir. Ama birçoğu bir şekilde maalesef zamanımızın çoğunu alan şeyler.

Bu, e-postanızı her beş dakikada bir kontrol etmek gibi gereksiz şeyleri koyacağınız bölümdür. Ya da mesajlaşma, ikinizin de söyleyecek önemli bir şeyleri olmamasına rağmen. Diğer örnekleri, TV ve online alışveriş izliyor.

İyi zaman yönetimi

Stephen Covey’in zaman yönetimi matrisini kullanan çoğu kişi, doldurulan ilk çeyreklerin 1 ve 3 olduğunu fark eder. Acil-önemli ve acil-ama-önemli olmayan kadranları doldurmak kolaydır.

Covey bunu şöyle açıklıyor çünkü biz genellikle her şeyi acil olarak görüyoruz. Ayrıca, bizi bu kadar sıkıntıya sokan bu aciliyet duygusu olduğunu söylüyor. Bu nedenle, bu iki mekânla daha iyi başa çıkmayı öğrenmek, genel olarak zaman yönetiminde daha iyi olmanıza yardımcı olabilir.

Modelin yaratıcısı, esasen kadran 2’ye odaklanmanız gerektiğini söylüyor. Ona göre, bu, kendinizi iyi hissetme ve mutluluk bulacağınız yerdir. Orada neler olup bittiğini net bir şekilde görebilmeniz ve buna odaklanmanız gerekirse, Stephen Covey’in zaman yönetimi matrisi işe yaramış demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aeon, B., Faber, A., & Panaccio, A. (2021). Does time management work? A meta-analysis. PloS one16(1), e0245066.
  • Covey, S. R. (2015). Los 7 Hábitos de la Gente Altamente Efectiva: Edición de Imágenes. Mango Media Inc..
  • Covey, S. R. (2015). Primero Lo Primero: Edición de Imágenes. Mango Media Inc..
  • Covey, S. M., & Merrill, R. R. (2011). El factor confianza: el valor que lo cambia todo. Paidós.
  • Ping, W. A. N. G., & Xiaochun, W. A. N. G. (2018). Effect of time management training on anxiety, depression, and sleep quality. Iranian journal of public health47(12), 1822.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.