Kendimizi Başkalarıyla Mukayese Etmenin Bize Hiç Faydası Yoktur

Temmuz 16, 2017

Sürekli bir karşılaştırmalar dünyasında yaşıyoruz ve bu durum öz güvenimizi artırmak değil tam tersine hayal edemeyeceğimiz derinliklere batırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bir mukayesede daima kaybeden bir taraf olacaktır, diğer kişi ise tepeye çıkacaktır. Bu hiç de olumlu bir şey değildir. Kazanan kişi için bile. Kendinizi kıyaslamak, başkaları tarafından kıyaslanmak, yaşamlarımızdan çok şey alıp götürür ama hiç bir şey eklemez.

Hiç kimsenin tam bir kopyası değiliz. Bu nedenle kendimizi kimseyle kıyaslamamalıyız. Her birimiz eşsiz ve özeliz. Gerçekten de farklı olduğumuz halde kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak, başkalarından daha iyiymişiz gibi davranmanın faydasız bir yoludur.

Kendinizi kimseyle karşılaştırmayın. Başınızı dimdik tutun ve unutmayın: kimseden daha iyi ya da kötü değilsiniz. Siz sadece sizsiniz ve hiç kimse buna üstün gelemez.

Siz eşsizsiniz!

Belli şeyleri öğrenerek büyüsek de (nasıl davranacağımızı, nasıl konuşacağımızı…) ve bize en yakın aile üyelerimizin konuşmasını ya da yürüyüşünü kopyalasak bile gerçek şu ki her birimiz dünyada eşsiziz.

Asla sizin gibi başka biri olmayacak. Bu yüzden karşılaştırmalar tamamen saçma. Mukayeseler, karşılaştırmanın kazanan ucundaki kişiyi ödüllendirme ihtiyacından doğar ve diğer kişiyi, kazanan gibi olmak için çabalamaya yöneltir.

Bu tamamen imkansızdır. Mukayesede kaybeden kişi, ne kadar denerse denesin asla diğer kişi gibi olamaz. Bu durum onların hüsran duygusuna kapılmasından başka bir şeye yaramaz çünkü başkalarının onlardan istediği şeyi asla başaramazlar. Ya da karşılaştırmayı yapan kendileri ise kendilerinin istediği o şeyi asla başaramazlar.

İçimizden kendimizi başkalarıyla karşılaştırma konusunu düşünmemiz önemlidir. Çünkü bu açık bir imrenme belirtisidir. 

Birine imrendiğimizde ya da birini kıskandığımızda, o kişi gibi olmayı arzular, onların ulaştığı hedefleri gerçekleştirmek isteriz. Peki, onlar gibi olmaya çalışıyor musunuz? Belki de size dağıtılan kartlarda aynı yolu izlemeniz gerektiği yazmıyordur. Kendi yolunuzu izleyin. Size ait olmayan yolları izlemeye çalışmayın.

“Mukayeseler asla iyi değildir, hele kardeşleri kıyaslamak daha da kötüdür. Çünkü bu gücenmiş neslin gönlünü kazanma çabasıdır. Bu durum, kardeşler arasındaki ilişkiyi zamanla yıpratır. Ayrıca ebeveyn olarak onlara duyduğunuz sevginin eşit veya aynı düzeyde olmadığını hissettirir.”

– Anonim

Gördüğünüz gibi mukayeseler hiçbir iyi sonuç getirmez, sadece olumsuz duygulara yol açar. Karşılaştırma, kıskançlıktan doğmamış olsa bile diğer kişiye yani kazanan taraftaki kişiye karşı hınç duygusunu uyandırabilir. 

Karşılaştırmalara ebediyen veda edin

Artık karşılaştırmaların hayatınıza hiçbir olumlu şey katmadığını anladığınıza göre mukayeseleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız önemlidir. Çevrenizdeki kişiler muhtemelen sizi başkalarıyla karşılaştırmayı deneyecektir. İç benliğiniz bile bazen bu eğilimi gösterebilir.

Ama karşılaştırma ister içinizden, isterse dış bir kaynaktan gelsin, bizi alçaltan ve geriye götüren bir şeye sırt çevirme zamanı geldi.

Başkalarının onayını aramayın: kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, onların sizi nasıl gördüğü konusunda endişelenmenize yol açar. Ayrıca kendinizi güvensiz hissedersiniz. Doğru şeyi yaptığımızdan emin olamayız. Kendi yolumuzu izlemeyiz. Kendinizden emin olun ve kendi yolunuzu izleyin. Bu yolda muhteşem şeyler başaracaksınız.

Başkalarının size hayranlık duymasına ya da başkalarına hayranlık duymaya çalışmayın: Bu yalnızca egonuzu büyütür. Size ilham kaynağı olacak birini bulmanız en iyisi olacaktır, böylece hedeflerinizi gerçekleştirmenize faydası olur. Kimseye hayran olmaya ya da kimse gibi olmaya ve aynı şeyleri kendinize yapmaya çalışmayın.

Hiç kimse mükemmel değildir: Şüphesiz, kendinizi karşılaştırdığınız (ya da başkalarının sizi karşılaştırdığı) birine sanki mükemmelmiş gibi bakıyorsunuz ama gerçek bu değil. Bu, zihninizin yaratmaya karar verdiği bir gerçektir. Hiç kimse mükemmel değildir, siz de öyle. Ve mükemmelliğin en güzel kanıtı budur. 

“Kişilik, mukayeselerin bittiği yerde başlar.”

– Karl Lagerfeld

Artık karşılaştırmalardan kaçmanız gerektiğini bildiğinize göre, onları çöpe atma ileri bakma ve kendinizden utanmama zamanı geldi demektir. Siz eşsiz ve özel bir kişiliğe sahipsiniz. Tek yapmanız gereken onu keşfetmek. Kişiliğiniz ortaya çıkınca, kendinizi rahat hissedecek ve başkalarıyla karşılaştırmayacaksınız. Kendinize güvenin, kendinizden ve kim olduğunuzdan emin olun.