Logo image
Logo image

Sizi Bekletiyorlarsa, Bırakın Gitsinler

2 dakika
Sizi Bekletiyorlarsa, Bırakın Gitsinler
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2017

İlişkiler ertelenmek için değildir, duygular da öyle. Yani bir kişi sizi kendi arzularına göre kalıplandırmaya çalışırsa buna izin vermeyin. Aşk dilenmek sağlıklı bir şey değildir çünkü hepimizin bildiği gibi sevgi ve şefkat, onları istemek ya da beklemek zorunda kaldığınızda hiçbir anlam ifade etmez. Biri sizi bekletiyorsa, bırakın gitsin.

Neden mi? Çünkü aşk, acildir. Ertelenebilecek bir şey değildir. Birinin bencilliğinin nihayetinde minnettarlık ve şefkate dönüşeceği fikrine teslim olursanız, zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Birini sevdiğinizde onu her gün seversiniz, güne göre bir sevip bir sevmemezlik yapmazsınız. Fakat insanlar çoğu zaman kendi duygusal sağlıklarını bir talihsizlik oyununa feda edip kumar oynuyor, başkalarının bıraktığı yerde bekleyip durmaya zorluyor onları.

Elbette bazen ilişkideki kişiler, kendi önceliklerini düzenlemek ve hislerini açıklığa kavuşturmak için zamana ihtiyaç duyabilir ama bu başka bir konudur.

Some figure

Öncelik olmayı seçin, mutlu olmayı seçin

Kendinizi bir öncelik yapmak, bunu seçmekle ilgilidir. İç dünyanız kendi arzularınız ve başka insanların beklentileri arasında bir savaş alanına döndüğünde derin bir duygusal kuyuya düşersiniz.

İlgilenilmeyi ve dinlenilmeyi hak ediyorsunuz. Kendi filminizin baş kahramanı olmayı hak ediyorsunuz. Bu, daima kendinize olan sevginiz temelinde ilerleyen bir filmdir. Kendinizi başka insanların hislerinden ayrı görmeye dayalıdır.

HAYIR demek istiyorsanız, buna hakkınız var. Ayrıca YETER deme hakkınız da var. Arzularınızdan taviz verdiğiniz için ilişkinin şartlarını müzakere etmek istiyorsanız, buna da hakkınız var

Kendinizden kurtarın kendinizi. Beklemenize neden olan sahte vaatlere aldanmayın. Arzu ve haklarınız risk altındayken, her şey buna değmez. Aşk ve savaşta her şeyin mübah olduğu şeklindeki yanlış fikri bir kenara bırakın. İyi hissetmeniz bir başkasının kararı değil, kendi kararınızdır.

Some figure

En güzel macera, kendinizi sevmektir

Kendinizi seçmek, size en büyük mutluluğu garanti edecek bir karardır. Bunu yapmanıza yardım etmek için bu süreci daima aklınızda tutmanız gereken farklı başlıklara böldük. İşte önemli birkaç nokta:

Etrafınızı hayatınıza değer katan kişilerle sarın, sizden bir şeyler alıp götürenlerle değil

Size ışık veren, sizi etkileyen ve daima sizi düşünen kişiler, zamanınıza ve mutluluğunuza değer. Acı çekmenize yol açan ilişkileri bırakmak, herkesin tanıması gereken temel bir duygusal sağlık kuralıdır.

Özgün insanlar = özgün ilişkiler

İlişkilerimizi kopyalayıp başkalarına yapıştırma eğilimindeyiz. Belirsizlik korkusu ve duygusal boşluk yüzünden monoton ilişkilere devam ederiz. Ama insanlar her zaman ki olduğumuz ya da neye ihtiyç duyduumuzla uyum içinde olmaz. Korkunun etkisine elveda demek, anlamlı ilişkiler arama hakkını yeniden istemenize yardımcı olacaktır.  

Some figure

Güçlü yönlerinizi kuvvetlendirmek, iç benliğinize bakmanıza yardımcı olur

Mutlu olmak için kendi içinizde bir yolculuğa çıkmanız ve temel özellikleriniz üzerine çalışmanız gerekmektedir. Birinin ya da bir şeyin sizi kontrol etmesine ve gelişmenizi yönlendirmesine izin verirseniz, kendi güçlerinizi riske atmış olursunuz, kendinize derin bir kuyu kazıp güçsüzleştirmiş olursunuz.

Bütün bunları bir dengeye oturtursanız, değişiklikler çok daha doğal ve sağlıklı bir şekilde gelecektir. Bu yüzden, sadece uygun olduğunda ya da kendinizi kapana sıkışmış hissettiğinizde değil, her an öz sevgiden faydalanmak doğrudur. Gözlerinizi açmak ve kendinizi güvenle ifade etmek bunu başarmanın sırrıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.