Siz Hayata Hazırlanırken, Hayat Yanınızdan Geçip Gider

Her zaman ufukta başka bir terfi, iyileştirilecek başka bir beceri, ve gerçekleştirilmesi gereken bir sorumluluk vardır. Peki, zamanınızı gerçekten harcamak istediğiniz şeylere ne olur?
Siz Hayata Hazırlanırken, Hayat Yanınızdan Geçip Gider
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar her zaman hayat bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelmez derler. Ancak, pek çoğumuz kendimizi aldığımız tüm kararları dikte eden adım adım yapılmış bir planı takip ederken buluruz. Fark bile etmeden, değerli zamanımızın çok fazla bir kısmını bir hedefin ardından diğerini gerçekleştirmeye çalışırken buluruz. Bu arada ise hayatlarımız gözlerimizin önünde geçer gider.

Çoğu durumda, kendimiz için belirlediğimiz yaşam planı bizim yaptığımız bir şey dahi değildir. Çoğu zaman diğer insanların başarıya ve mutluluğa gittiğine inandıkları yolu yürürüz. Amerikan psikolog Martin Seligman’ın da bir defasında söylediği gibi, her birimizin kendi mutluluklarımızın mimarı olduğumuzu unuturuz.

Hayata Hazırlanırken Hayat Geçip Gider

Ayçiçekleri ile dolu bir yolda yürüyen bir kadın.

Hepimiz başarılı olmak, iyi fırsatlara sahip olmak, duygusal ve finansal dengeyi bulmak ve genel olarak zengin bir hayat yaşamak istiyoruz. Hepimiz bunun kolay olmayacağını da biliyoruz, bundan dolayı da kendimizi hayatın karşımıza çıkarabileceği herhangi bir şeye hazırlamaya çalışıyoruz.

Ebeveynler çocuklarını erken bir yaştan itibaren, gelecekte ihtiyaçları olacak tüm araç ve becerilere sahip olduklarını garantilemeye dair bir çaba içerisinde, hazırlamaya çalışıyor. En iyi okulları seçmeye çalışıyorlar ve küçüklerini geniş bir okul sonrası aktiviteler seçkisine kaydettirmeye çalışıyorlar. Yabancı diller, basketbol, satranç, yüzme, piyano… Her küçük şey önemli. Yaşam okulunda ekstra kredi almak istiyorsanız her çaba gerekli.

Büyüdükçe; en iyi notları almaya, en prestijli üniversitelere girmeye, ve hatta en fazla rağbet gören yüksek lisans programlarının peşinde koşuyoruz. Gelecekte iyi bir maaş almamızı garantileyebilecek sınavlar için çalışmak adına arkadaşlıklarımızı, uykumuzu ve boş zamanımızı feda ediyoruz.

Nefret ettiğimiz bir işte mesaiye kalmak, kendimizi tatile gidilen bir hafta sonundan mahrum bırakmak, ya da ne olacağından korktuğumuz için yeni kıyafetler almakta hiç tereddüt etmiyoruz. Anın keyfini çıkarmayı ne zaman düşünsek geleceğimiz bizi çağırıyor ve son bir fedakarlık talep ediyor. Yapılacaklar listemizde hep bir iş daha var. Ama biz yarına odaklanırken, hayat bizi geçip gidiyor.

Hayat Bizi Geçip Gidiyor

Biz hayat için hazırlanırken, o yanımızdan geçip gidiyor. Çocuklarımız bir aktiviteden diğerine koşarken oyun oynayarak, keşifler yaparak ve hayal kurarak geçirebilecekleri zamanları kaçırıyorlar. Buna ek olarak, çeşitli yazarlar da geleceğin daha yaratıcı ve meraklı insanlar talep edeceği konusunda bizleri uyarıyor.

Siz gecenin ilerleyen saatlerine kadar yorulmadan çalışırken dans etmek, gülmek, yeni insanlar ile tanışmak ve ufkunuzu genişletmek için fırsatlar yanınızdan geçip gidiyor. Siz tüm zamanınızı sizi perişan eden bir işte çalışarak geçirirken çocuklarınız büyüyor ve değişiyor. Hobilerinizi yapmak, aileniz ve arkadaşlarınız ile zaman geçirmek, seyahat edip dünyayı görmek… Tüm bunlar gözlerinizin önünde kaybolup gidiyor.

Hedefinize ulaştığınızı nasıl bileceksiniz? Hangi noktada hayatınızı yaşamaya hazır olduğunuza karar vereceksiniz? O zaman geldiğinde hayalini kurduğunuz seyahat artık mümkün olmayabilir, istediğiniz kıyafetlerin modası geçmiş olabilir, ve çocuklarınız da yetişkin olmuş olacaklar.

Şu an kaç yaşındasınız? Cevabınız ne olursa olsun, asla şu an olduğunuzdan daha genç olmayacaksınız. Hiç şu an sahip olduğunuz kadar enerjiye sahip olmayacaksınız. Hayat tam olarak şu saniyede, etrafınızdaki her yerde, hatta siz bu yazıyı okurken gerçekleşiyor. Bugün zamanınızı nasıl harcadığınız ile ilgili memnun musunuz?

Bir Denge Bulmak

Tabii ki, tüm sorumluluklarımızı bırakıp yaşamlarımızı 7/24 eğlenmeye adayamayız. Gelecek için eğitilmemiz, çalışmamız ve plan yapmamız gerekiyor. Pek çok durumda, zamanımızla ne yapacağımızı seçemiyoruz. Ancak, sağlıklı bir orta yol bulmaya çalışabiliriz.

Modern toplumda sadece üretkenliği ilerleten şeyler gerekli olarak değerlendiriliyor. Ancak insanlar olarak iyi bir zihinsel ve duygusal sağlığa sahip olmak da bizim için gerekli. Dinlenmemiz, konuşmamız, sevmemiz, yaratmamız ve hedeflerimize ulaşmamız gerekiyor. Bu aktiviteler bize hiç para kazandırmıyor olabilir ancak elzemler. Hayat adlı fantastik macera sonlandığında deneyimleriniz banka hesabınızdaki paradan çok daha değerli olacak. Daha iyi bir yatırım olabilir mi?

Eğer bir yaşam planı takip edecekseniz bunun sizin olduğuna, sizin tarafınızdan ve sizin için tasarlandığına emin olun. Kendinizi hayatın keyfini çıkarmak üzere eğitin, daha meraklı olun ve ilginizi çeken şeyler hakkında daha fazla şey öğrenin. Sizi, bir şekilde, kişisel olarak zenginleştiren bir iş bulmaya çalışın. Resim yapmak, şarkı söylemek, bir şeyler okumak, çocuklarınızla oynamak ya da bir yürüyüşe çıkmak için gününüzden biraz zaman ayırın. Hayat her gün geçiyor. O yüzden, keyfini çıkarın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cusí, I. El futuro educativo: niños más creativos, menos aburridos y estresados.
  • Seligman, M. E. (2017). La auténtica felicidad. B DE BOOKS.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.