Logo image
Logo image

Silvio Rodríguez’in Üzerinde Düşünülecek Şarkı Sözleri

3 dakika
Silvio Rodríguez’in Üzerinde Düşünülecek Şarkı Sözleri
Tarafından yazılmıştır Roberto Muelas Lobato
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Silvio Rodríguez 70 yılı aşkın süredir eğlenceli konserler veren bir müzisyen. Bu Küba’lı şarkıcı-şarkı yazarı, kanser salonlarını düşündürücü sözler ile doldurmaya devam ediyor. Şarkıları alegoriler ve metaforlarla doludur. Aynı zamanda politik temalarla da şarkılar yazar ve bazen bu sözler birden fazla yoruma açıktır.

Silvio Rodríguez Küba devriminden sonra ortaya çıkan Küba müziği Nueva Trova’nın kurucularından biridir. Nueva Trova, geleneksel olarak popüler müziği, politik ideoloji ile yüklü liberal sözlerle birleştirir. Bu tür müziklerin sözleri, insanların “sosyalizm, adaletsizlik, cinsiyetçilik, sömürgecilik, ırkçılık ve diğer benzer temaların ilkelerine odaklanarak, gündelik sıradanlıktan kaçmalarına” izin vermektir.

Silvio’nun en iyi şarkı sözünün ne olduğuna karar vermek imkansız olmasa da, oldukça zor. Ne de olsa, 40 yıldır müzik yapıyor ve 500’den fazla şarkı üretti Rodriguez. İşte en çarpıcı sözlerinden bazıları.

Some figure

Silvio Rodríguez devrimi

“Devrim olduğu zaman, beni kayaların üzerinden sürükleyeceklerini söylüyorlar. Ellerimi ve ağzımı kıracaklarını, gözlerimi ve dilimi parçalayacaklarını söylüyorlar. Bu düşünce yapısı, benim doğmama imkan veren aptallıktır. Bir bedelsiz yaşamın aptallığı.”

Silvio Rodríguez her zaman sözlerinde net olarak Küba devrimini savundu. Bu sözlerde devrimin neye mal olduğunu soruyor. Devrim nedeniyle halkın çok şey kaybettiğini biliyor. Bununla birlikte, devrim bittiğinde en çok kaybedeceklerin kim olduğunu da biliyor. O, sonuçlarından bağımsız olarak, konumunu kabul ettiğini ve onu savunduğunu ifade ediyor.

Öte yandan, bu sözler Silvio’nun kapitalizmi reddetmesini ve her şeye nasıl fiyat biçildiğini gösteriyor. Bir aptal olarak görülüp görülmemesi umrunda değil çünkü, bir çağdan diğerine geçişte aptalca değişimlerin ne olduğunu da biliyor. Bu fikir, şu iki sözde ifade edilmiştir: “Eğer bilgi doğru değilse, kesinlikle bir yanlışı olacaktır” ve “Ben sormak için yaşıyorum. Öğrenmek bir lüks olamaz.

Silvio Rodríguez ve aşk

“Dünya, yılda bir gündür. Mesafeleri, engelleri, denizleri ya da önlerindeki uzun yılları, ön yargılar görmeden evliliğe uzanan kaç tane aşık vardır. Onlar, güzelliği görürler. Sonunda aşk onları mutlu eder ve her zaman aşk hakkında söyleyecekleri iyi şeyler vardır.”

Silvio Rodríguez’in şarkılarının çoğu aşkla ilgilidir. Ancak, Silvio’nun romantik sevgiye atıfta bulunup bulunmadığı her zaman açık değildir. Örneğin, “Aşkımın sınırlara ihtiyacı yoktur. İlkbaharda olduğu gibi, belirli bir bahçeyi tercih etmiyor. ”Bu sözlerde Silvio, insanlığın ve hatta toprağın sevgisine işaret ediyor gibi görünüyor.

Şu açık bir gerçektir ki, Rodriguez sevgiyi bir yaratma silahı olarak görmektedir. Mesela, “Sadece sevgi merak uyandırır. Sadece aşk çamuru mucizeye çevirir. ”Şarkı sözlerinde aşkın her şeyi yapabileceğini gösterir. “Her şeye rağmen sevmeye devam edelim. Aşk, tüm güçler arasındaki gerçek güçtür. ”Bir kaç sözle Silvio,“ Aşk bir keman gibidir. Müzik şimdi durabilir ana teller onu sonsuza kadar hatırlayacaktır.”

Silvio Rodríguez neden bahsediyor?

“İmkansız hakkında konuşmayı tercih ederim. Mümkün olan hakkında çok şey biliyoruz.”

Silvio, bildiğimiz şeyi bize anlatmak istemiyor. Herkesin bildiği şeyi tekrar teyit eden şarkılar yapmak istemiyor. Silvio bizi düşünmeye sevk etmek istiyor. Ayrıca umut ile  geleceğin nasıl daha iyi bir yer olabileceği hakkında konuşuyor.

En çok tanınan sözlerinden birinde Silvio şunları söyler: “Umarım yağmur, vücudunu aşağıya çeken bir mucize olmaktan çıkar. Umarım ay sensiz yükselebilir. Dünya senin adımlarını öpsün istemem. ”Silvio bir şeyi eleştiriyor gibi görünüyor. Bu bir şey onu ya da başka bir ülkeyi hayal kırıklığına uğratan bir lider olabilir. Kendisinin de doğruladığı gibi basit bir kalp kırıklığı bile olabilir.

Silvio Rodríguez kimdir?

“Belki iyi bir zaman değil ya da belki de deliyim. Ben insanların düşündüğü her şeyim. Beni yargılamayın.”

İnsanları etiketleme eğilimimiz var. Onları sınıflara sokmayı ve insanların bir etiketten daha fazlası olduğunu unutmayı seviyoruz. Silvio bu etiketlerden uzaklaşmaya çalışır. Bu sözlerle, bize insanların aradığı her şeyin olduğunu gösterir, ama aynı zamanda çok daha fazlasıdır. Kendimizi yargıdan ve etiketlerden kurtarmamızı ve benzersiz olduğumuzu söylüyor.

Son olarak, Silvio Rodríguez’in sözlerinin bu yorumlarının tüm olası yorumlar arasında sadece bir bakış açısı olduğunu belirtmek gerekir. Şarkıları üzerine düşünülecek sözlerdir. Onların sözleri eleştirel düşünmeyi gerektirir ve bağlam içinde anlaşılmalıdır. Makalemizi son bir söz ile bitireceğiz: “En korkunç şey hemen öğrenildi. Güzel olan, hayatımıza mal oldu. ”

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.