Sessiz Akıl: Rahatlamanın Sırrı

Sessiz Akıl: Rahatlamanın Sırrı
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sessiz akıl, hafif, şeffaf, özgür ve bir deniz yüzeyi kadar parlaktır. Burada, bencillik kaybolur, dışarıdan gelen baskılar azalır ve içimizdeki saplantılı düşünceler yoğunluğunu kaybeder. Hiçbir şey zihnimizi ve düşüncelerimizi rahatlatmak ve kaosun ortasında sakin olmak kadar sağlıklı değildir.

Tanınmış bir akustik ekolojist olan Gordon Hempton, sessizliğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir “tür” olduğunu söyler. Dahası, bu doğa uzmanına göre, ses ve esenlik, sessizlik ve durgunluk yaşamımız için hayati önem taşımaktadır. Bu son ifade biraz fazlaca abartılmış olarak görülebilir, ancak gerçekte bu son derece geçerli ve oldukça önemli bir düşüncedir.

“Huzur, sakin ve sessiz bir aklın algısıdır.”

– Debasish Mridha

İnsan, dinleme yeteneğini kaybediyor. Sadece çevremizin bize ne söylediğini ya da içimizde hangi dışsal uyaranların uyandırdığını duyma yeteneğine değinmiyoruz. Gerçek şu ki, insanlar artık kendilerini hiç dinlemiyorlar. Profesör Gordon Hempton’a göre sessizlik bizi var olmaya ve dürüst olmaya zorluyor. Ruhlarımızı ve zihnimizi çırpmak ve gerçekleri bulmak için kalbimizi açmak adına bir yol olarak görüyor.

Buradan hareket ile, sessiz bir aklın, içimizdeki dünyayı genişletmenin bir yolu olduğu sonucuna varabiliriz. Bizi çevreleyen ve kim olduğumuzla bağlantı kurmanın bir yoldur. Her gün pratik yapmamız gereken bir meşgale olarak, sağlığımıza ve refahımıza, nereye ve nasıl yönelmemiz gerektiğini ortaya çıkaran bir durumdur.

kadının etrafında dönen toplar

Aklınız birincil seviyede tükenen kaynağınızdır

Bununla yüzleşelim, bazen aklınız sınırsız enerjiye sahip bir hayvan gibidir. Yorgun, huzursuz ve her şeyi yutar. Her şeyi karıştırır ve gizlice kendi en büyük düşmanı haline gelebilir.

Aklınız dinlenmek nedir bilmez. Sizi uyandırmak, ayakta tutmak ve size gereksiz düşünceleri ve takıntıları beslemek hakkında hiçbir geri kalır yanı yok. Zihnimizin sisli, endişe ve depresyon dolu okyanusunda kayboluruz.

On üçüncü yüzyılın tanınmış bir Dominik ve Alman filozofu Meister Eckhart, içsel ıstırabı sakinleştirmenin tek yolunun sessizliği kucaklamak olduğunu söyledi. Ona göre, etrafımızdaki sesin durgunluğu ve yokluğu arındırıcı bir ateş gibi davranabilir. Ruhunuzun daha sezgisel hale geldiği, gözleriniz tazelenmiş ve bilginin derinleştiği sessiz bir ev gibidir.

Eckhart’ın neyi kastettiği, mistik çağrışımlara sahip olduğu açıktır. Bununla birlikte, tarih boyunca, din ve maneviyat, aslında sessizliğin önemini desteklemiştir. Örneğin Buddha, sessiz bir zihin uygulanmasının bitkinlik, yalanlar ve bencilliği sona erdirmenin yolu olduğunu ifade etmiştir.

Özünde sessiz zihin, gerçekliğin kendisinden uzaklaştığı ya da ondan kaçtığı bir şey değildir. Buna karşılık, her zaman uyanık ve tetiktedir. Her şeyden önce, hem dış hem de içsel olan gerçekliğin doğasını anlamak ister.

“Sessizlik asla ihanet etmeyen tek arkadaştır.”

– Confucius

kadının burnunda top var

Sessiz akıl ve rahat düşünce

Zihnimizin bizi yıpratabileceği açıktır. İnsanlar, meditasyon, farkındalık ve yoga gibi şeyleri kullanarak zihinlerini rahatlatır. Muhtemelen size meditasyon da önerilmiştir. Bunu denemede başarısız olabilir ve daha sonra sizin için işe yaramadığına karar vermiş olabilirsiniz.

İyi bilinen gözlerinizi kapatıp bir meditasyon haline girmenizi savunmuyoruz. Sessiz bir zihinden pratik yapmak ve faydalanmak için sessizliğin kilidini açmanın birçok yolu vardır. Püf nokta, hayattaki her şey gibi, ihtiyaçlarımıza ve kişiliğimize en uygun cevabı bulmakta yatar. Aşağıda sizi düşünmeye davet ettiğimiz bazı ilkeleri paylaşıyoruz.

kadın tepeden bakıyor

Sessiz zihni uygulamak için 4 ilke

  • İlk amaç, garip görünse de, sessizlikten korkmayı bırakmaktır. Kabul etmeniz zor olacak, ama bu yadsınamaz bir gerçektir. Etrafında medeniyetine dair bir izin olmadığı bir yere gitmek kadar basit bir şey, birçok insan için çok korkutucu olabilir.
  • Sessizlik bizi sarar ve bize bir şeyden “mahrum” olduğumuzu hissettirir. Ancak, bu “bir şey” genellikle etrafımızda sürüklediğimiz yüzeysel şeylerdir. Aklımızda oyunlar oynayan şeyler. Sessizlikle kucaklaşmamıza, yakınlığından zevk almamıza ve hayatımızdaki gereksiz ağırlıklardan kurtulmaya istekli olmamıza korkusuzca izin vermeliyiz.
  • Bir günün bir saatini yalnızlık saati olsun. Sessiz bir zihni şekillendirmek için, yalnız olmayı öğrenmek ya da yeniden öğrenmemiz gerekir. Belirli bir süre için özgürce seçtiğimiz yalnızlık, her yönden sağlıklı, uysal ve canlandırıcıdır.
  • Kendinizle empati kurmak. Huzursuz, doyumsuz zihninizi ve olumsuz düşüncelerinizi sakinleştirmek için kendiniz ile gerçek bir empati kurmayı öğrenin. Bunu yapmak için bakışlarınızı kendinize doğru çevirin. “Her şey yolunda. Sakin ol, bu düşünceleri düşünmeyi bırak. Odaklan. Bundan sonra her şey daha iyi olacak. Sessizliği takdir et.” gibi sözlerle kendimize telkin verelim.
  • İşleri yavaşlatmak, zaman kaybetmek anlamına gelmez. Dikkat çeken bir diğer strateji ise, gün boyunca işleri daha yavaş yapmayı öğrenmektir. Daha yavaş gitmenin her zaman zaman kaybetmek anlamına gelmediğini anlayın. Hayatınızı küçümsemeden, anı takdir etmenize izin vererek, zihinsel huzurunuzu artırır.

Sonuç

Sonuç olarak, sessiz zihin sadece soyut bir kavram değildir. Bu imkansız değil ya da sadece yıllardır meditasyon yapanlar için de geçerli bir kavram değildir. Bu tür bir rahat düşünme tekniği, güçlü bir irade, öz-denetim ve iyi bir kendini sevme dozu gerektirir. Kendinize, zihninizin hiçbir zaman en büyük düşmanınız olmadığına ve olamayacağına inandırın.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.