Rüyada Arkadaşlarınızı Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyalarınızda arkadaşlarınızı görür müsünüz? Bunun ne anlama gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yazıda rüyanızda arkadaşlarınızı görmenin olası anlamlarından bahsedeceğiz.
Rüyada Arkadaşlarınızı Görmek Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2022

Hayatınızın önemli bir bölümünü işgal ettikleri için rüyanızda tanıdığınız insanları görmek doğaldır. Aslında, rüyanızda arkadaşlarınızı görmenin birçok anlamı olabilir. Her şey arkadaşlarınızın göründüğü rüyanın senaryosuna ve onlarla sahip olduğunuz duygusal bağın türüne bağlıdır.

İnsanlığın başlangıcından beri rüyalar yorumlanmıştır. Bu uygulamadan 4000 yıl önce Eski Mısır kültüründe bile bahsedilmektedir. Neyse ki, bugün bunun hakkında daha fazla şey biliyoruz. Şimdi bildiğimiz ilk şeylerden biri, rüya görmenin mistisizmden ziyade bir kendini tanıma etkinliği olduğudur.

Uyku sırasında beyniniz nasıl çalışır?

Rüya, uykunun en derin evresi sırasında beyin aktivitesinden kaynaklanan duyusal deneyimler dizisidir. Prensip olarak, deneyimlediğiniz sahnelerin böyle bir anlatısı yoktur, ancak uyanık olduğunuzda ve onları hatırladığınızda sıralanır ve anlam verilir.

Derin uyku iki faz, REM ve NREM arasında salınır. Aralarında belirli ilgili farklılıklar vardır :

 • REM aşaması veya rastgele göz hareketi. Paradoksal olarak, bu aşamadaki beyin aktivitesi, beyin sapınızın kas hareketini engellemesi dışında, uyanık olduğunuzdakine benzer. Bu aşama, hızlı beyin dalgaları ile karakterizedir.
 • REM olmayan veya NREM. Bu aşamada, düşük frekanslı beyin dalgalarıyla – 4 Hz’den az – daha derin uykuya dalarsınız. Bu durumda, beyniniz dış seslere minimum düzeyde tepki verir ve uyanma olasılığınız daha düşüktür.

REM aşamasında, en tuhaf, en uzun ve en unutulmaz rüyaları yaşarsınız. Bununla birlikte, her iki aşamada da, beyin dalgalarınız zayıf olduğunda rüya görme olasılığı daha yüksektir. Daha güçlü olduklarında, rüya görmemiş ve gece boyunca büyük ölçüde bilinçsizmiş gibi hissetme eğilimindesiniz.

Uyuyan kadın, rüyada arkadaşları görmek

Rüya görmek ilginç ve gerekli işlevleri yerine getirir

Rüyalar, diğer psikolojik süreçler gibi, zihninizin düzgün işleyişinde rol oynar. İşte özelliklerinden bazıları:

 • Anıları pekiştirirler. Gün içinde veya hafta boyunca ne yaptığınız ile ilgili rüya görmek yaygındır.
 • Duygularınızı işlerler. Uyurken bastırılmış duygular serbest bırakılabilir. Aslında, size onları ‘güvenli bir ortamda’ deneyimleme şansı verir.
 • Derin arzularınızı ifade ederler. Yoğun bir şekilde arzu ettiğiniz, ancak elde edemediğiniz her şey muhtemelen rüyalarınızda ortaya çıkacaktır. Bu bir katarsis şeklidir.
 • Gelecekteki sorunlarla yüzleşmek için bir prova görevi görürler. Rüyalarınızda, gelecek şeyleri planlar ve hayal edersiniz. Ancak bu onların önsezili rüyalar olduğu anlamına gelmez.
 • Yaratıcılığı teşvik ederler. Rüya duyumları rastgele ve bilinçli sınırlardan arınmış olduğundan, gerçekte yaratırken hayal ettiğiniz şeyden ilham alabilirsiniz.
 • Dış uyaranları yeniden yorumlarlar. Rüya görürken çalar saatinizi duyduysanız, beyninizin tehlike anında uyanabilmeniz için dış dünyayla bağlantı kurmanıza izin verdiği anlamına gelir.

Rüyada arkadaşlarınızı görmek ne anlama geliyor?

Arkadaşlar hem sevinç hem de endişe kaynağıdır. Ayrıca, uyumlu olduğunuz insanların yanında kendinizi rahat hissetme eğiliminiz göz önüne alındığında, arkadaşlar, rüyalar gibi soyut ve yansıtmalı bir zihinsel bağlamda kişisel bir yansıma haline gelebilir.

Kişilik ve sosyal ilişkiler genellikle karmaşık ve nüanslarla doludur. İşte rüyanızda arkadaşlarınızı görmenin ne anlama geldiğine dair birkaç yorum. Bazı olumlu ve bazı olumsuz çağrışımlar var.

Rüyada arkadaşının öldüğünü görmek

Rüyada bir arkadaşının öldüğünü görmek genellikle bir kabustur. En temel anlamı sezgisel olanıdır. Başlarına ya da sizin için eşit derecede önemli birine kötü ve geri dönüşü olmayan bir şey olacağı korkusudur. Bu tür bir rüya, arkadaşlığınızın sona ereceği korkusunu da canlandırıyor olabilir.

Rüyada geçmişinizden bir arkadaşınızı görmek

En belirgin anlamı, bu insanları özlediğiniz ve onlarla birlikte hatırladığınız anların ve deneyimlerin hayalini kurmanızdır. Öte yandan, onlara karşı sahip olduğunuz duygular veya belirli duygusal izlenimler, rüya bağlamında soyut olarak temsil edilebilir.

Birçok insan rüyalar sonucunda geçmişteki arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurar.

ellerinde harita bir gezi planlayan arkadaşlar

Rüyada tanımadığınız kişileri arkadaşınız olarak görmek

Hepimiz rüyalarda rastgele yüzler yaratırız, hatta kimlikleri ve yüzleri değiştiririz. Bu fenomeni yorumlamak zordur. Ancak, gerçek hayatta tanımadığınız insanları arkadaşınız olarak görmek, genellikle kendinizin şimdiye kadar gizlenmiş olan kısımlarını keşfettiğiniz anlamına gelir.

Rüyalarınızı yorumlarken, arkadaşlıklarınızın karmaşıklığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu, kendini gözlemleme ve iç gözlem için iyi bir alıştırmadır, bu nedenle bu tür rüyaların sizde uyandırdığı duygu ve fikirleri keşfetmek için zaman ayırın. Unutmayın, bu bilimsel bir çalışma değil, ancak zaman zaman arkanıza yaslanıp düşünmekten asla zarar gelmez. İlginizi çekebilir ...

Bazı Rüyalarımızı Neden Unuturuz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bazı Rüyalarımızı Neden Unuturuz?

Rüyalar, hala merak konusu olan bir fenomendir. Peki bazı rüyaları hatırlarken diğerleini neden unuturuz? Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışıy...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Scarpelli S, Alfonsi V, Gorgoni M, Giannini AM, De Gennaro L. Investigation on Neurobiological Mechanisms of Dreaming in the New Decade. Brain Sciences. 2021; 11(2):220. https://doi.org/10.3390/brainsci11020220
 • Dreams reflect nocturnal cognitive processes: Early-night dreams are more continuous with waking life, and late-night dreams are more emotional and hyperassociative. (2021, 1 febrero). ScienceDirect. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810020305389
 • National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Brain basics: Understanding sleep. Updated August 13, 2019.
 • Gujar N, McDonald SA, Nishida M, Walker MP. A role for REM sleep in recalibrating the sensitivity of the human brain to specific emotions. Cereb Cortex. 2011;21(1):115-23. doi:10.1093/cercor/bhq064
 • Rek S, Sheaves B, Freeman D. Nightmares in the general population: Identifying potential causal factorsSoc Psychiatry Psychiatr Epidemiol. 2017;52(9):1123-1133. doi:10.1007/s00127-017-1408-7

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.