Logo image
Logo image

Ruh Haliniz ve Duygularınız Arasındaki Fark Nedir?

4 dakika
Ruh haliniz ve duygularınızı nasıl ayırt edeceğinizi biliyor musunuz? Aynı görünüyorlar, ama değiller. Aslında, her ikisi de nasıl hissettiğinizi tanımlayan farklı özelliklerin izini sürer.
Ruh Haliniz ve Duygularınız Arasındaki Fark Nedir?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aynı görünüyorlar, ama değiller. Gerçekten de, ruh haliniz ve duygularınız iki benzer ancak farklı fenomenin izini sürüyor. Her boyutu sınırlayan özellik, davranışınızı, zihinsel durumunuzu ve çevrenizle etkileşim biçiminizi daha iyi anlamanıza olanak tanır. Sonuçta, hissettiğiniz her şeydir.

Ruh halleri ve duygular arasındaki temel farkın zamanla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Duygular bedeninize aittir ve ilk ortaya çıkanlardır; çok hızlı oluşurlar. Daha sonra, onların zihinsel temsili, hisleriniz gelir. Son olarak, bu duyguların birçoğunun birleştirilebildiği ve size belirli bir zihin durumunun izini bırakan daha karmaşık bir aşama gerçekleşir.

Sizi şu ya da bu yöne gitmeye teşvik eden karmaşık bir süreçtir. Duygular belirli uyaranlara karşı psikofizyolojik tepkilerden başlarken, ruh halleri daha geneldir ve her zaman tanımlanamayan birçok faktöre bağlıdır. Örneğin, birkaç gününüzü sinirli hissederek ve nedenini gerçekten bilmeden geçirebilirsiniz.

Duygularınız ve ruh haliniz arasındaki farkı anlamak, onları daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.

“Öğrendiğimiz gibi, yaşadığımız duyguları seçmiyoruz.”

-Paul Ekman-

Some figure

Ruh hali ve duygular arasındaki farklar

Son zamanlarda nasıl hissediyorsunuz? Mutsuz, hiçbir şey için fazla istek duymadan ve belki de üzgün? Bu basit soruyu yanıtlayarak zaten ruh halinizden bahsediyor olacaksınız. Duygular hayatınızı renklendirir, ancak ruh haliniz daha istikrarlı ve kalıcı bir ton sunar. Aslında duygu, genellikle bir kaynağa yönlendirilen kısa süreli bir histir.

Psikolog Paul Ekman, The Nature Of Emotion adlı kitabında bu iki boyut arasındaki temel farklılıkları açıkladı. Yetersiz anlayış ve yönetimin bize oyun oynayabileceğini iddia etti.

Daniel Goleman’ın dediği gibi, duygusal öz kontrol, tüm başarıların temelidir. Bu nedenle, size ne olduğunu ve neden olduğunu anlamak, her zaman istediğinizi elde etmek için öz kontrolünüzü düzenlemenize izin verecektir. Şimdi ruh halleri ve duygular arasındaki farklara bir göz atalım.

Duygular, çevrenize çok daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olan düzenleme sürecinin bir parçasıdır.

1. Ruh hallerinin ve duyguların farklı amaçları

Ruh halleri ve duygular ne içindir? Her ikisinin de sağlığınızı veya zihinsel rahatsızlığınızı belirlediğini biliyoruz. Bununla birlikte, her biri aynı zamanda belirli bir amacı da yerine getirir:

  • Duygular, çevrenizdeki olaylara (uyaranlara) uyum sağlamanızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Belirli bir uyarana ani bir psikofizyolojik tepki tanımlarlar ve bunu bir dizi nörotransmitter salarak yaparlar.
  • Ruh halleri, birkaç gün boyunca biriken duygu ve hislerin bir karışımıdır. Başka bir deyişle, ruh haliniz, zihinsel, duygusal ve fiziksel rahatsızlığınızın veya refahınızın birleştiği durumlardır. Bu çok faktörlü deneyimlerin hiçbir amacı yoktur. Aslında, bunlar psiko-duygusal duyumların birikmesine geçici bir tepkidir.

2. Süre: duygular daha hızlı ve daha uçucu

Paul Ekman, duyguların yoğun, ancak birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilen kısa duyumlar olduğuna dikkat çekiyor. Ancak ruh halleri saatlerce hatta günlerce yanınızda. Kendinizi özellikle düşük veya motive ve enerji dolu hissettiğiniz zamanlardır.

Öte yandan, birkaç hafta veya ay boyunca kendinizi kayıtsız veya umutsuz hissederseniz, bu büyük olasılıkla bir duygulanım bozukluğu olacaktır. Örneğin, mevsimsel duygulanım bozukluğu veya distimi gibi depresif bir bozukluk.

Ruh haliniz çevrenizden, zihinsel durumunuzdan ve ayrıca vücudunuzdan etkilenebilir. Ayrıca, diyet ve fiziksel egzersiz de nasıl hissettiğinizi düzenler.

3. Tetikleyiciler: Ruh hallerine ve duygulara ne sebep olur?

Canterbury Christ Church Üniversitesi’ndeki (İngiltere) araştırmacılar, ruh halleri ve duygular arasındaki farkı anlamak için bir araştırma yaptı. Görünümlerinin farklı tetikleyiciler tarafından belirlendiğini iddia ettiler. Örneğin James-Lange teorisi, duyguların kökeninin uyaranlara verilen fizyolojik tepkilerle ilgili olduğunu öne sürer.

Örneğin, işe gittiğinizde, çalıştığınız bilgisayarınız çalışmadığını gördüğünüzü hayal edin. Duygusal tepkiniz gerilimdir ve arkasında aldığınız önlemler işe yaramadığı için öfke veya hayal kırıklığıdır. Ancak ruh halinizi şekillendiren tetikleyici karmaşıktır ve zamanla ortaya çıkar; hemen değil. İçinde, her gün hissettiğiniz bir dizi birikmiş duygu nedeniyle belirli bir zihinsel durum birleştirilir. Fiziksel durumunuz da etkilenir. Bazen işte stres, endişe, egzersiz eksikliği ve kötü beslenme gibi faktörler umutsuz ve olumsuz bir ruh halinin ana hatlarını çizer. Aslına bakarsanız, herkes zaman zaman bu tür bir gerçekliği deneyimler.

Some figure

4. Nasıl düzenlenirler?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, duygular psikofizyolojik tepkilerdir. Düşüncelerinizi değiştirirler, dikkatinizi bulanıklaştırırlar, kas gerginliği veya mide ağrısı oluştururlar, vb. Tüm bu reaksiyonlar son derece hızlı gerçekleşir, ancak sorun şu ki, bunlara kapılıp dengesiz bir tepki verebilirsiniz. Örneğin, sinirlendiğinizde saygısızca bir şey söylemek gibi.

Belirli bir duyguyu düzenlemek için yapmanız gereken ilk şey, onu analiz etmeden ve anlamak için onunla temas kurmadan içgüdüsel olarak onun etkisine kapılmanıza izin vermemektir. Aslında amacı basittir: ortamınıza daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olmak. Kızgınsanız, bu haksız durumu çözmeli ve buna kapılmamalısınız.

Ruh halleri daha hassas, derin ve sürekli psikolojik çalışma gerektirir. Taşmadan önce analiz etmeniz gereken birçok malzemeyle dolu bir şişe gibidirler. Örneğin, umutsuz hissediyorsanız, bu durumun arkasında ne olduğunu anlamalısınız. Belki de aşırı endişelisiniz veya değiştirmeniz gereken belirli yaşam alışkanlıklarınız var. Yapmanız gereken, anlamak, değişiklik yapmak, kendinizi daha iyi tanımak ve ihtiyacınız olanı kendinize vermek için kendi içinize bakmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ekman, P. (1992). Are there basic emotions? Psychological Review, 99(3), 550–553.
  • Ekman, P. (2003). Emotions revealed: Recognizing faces and feelings to improve communication and emotional life. New York, NY: Times Books/Henry Holt and Co.
  • Lane, Andrew & Beedie, Christopher & Terry, Peter. (2005). Distinctions between Emotion and Mood. Cognition and Emotion. 19. 10.1080/02699930541000057.
  • Thagard, P. (2018). Brain-mind: From neurons to consciousness and creativity. Oxford: Oxford University Press. Fall publication.
  • Thagard, P., & Schröder, T. (2014). Emotions as semantic pointers: Constructive neural mechanisms. In L. F. Barrett & J. A. Russell (Eds.), The psychological construction of emotions (pp. 144-167). New York: Guilford.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.