Psikolog Büyük Annem

Herkes yıllarca biriktirdiği deneyimleri nedeniyle psikolog olduklarını (ya da bazı psikoloji yeteneklerine sahip olduklarını) düşünüyor. Bununla birlikte, bu beceri genel deneyimin çok ötesine geçer ve profesyonel müdahalecilik buna çok zarar vermektedir.
Psikolog Büyük Annem

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2020

Büyük annem neredeyse doksan yaşında ve en sevdiği sandalyede oturuyor. Bakışları, her şeyin yoluna gireceğini bilenlerin huzuruna ilham veriyor. Geçen zaman aileden, her yıl birlikte eğlenmekten ve aynı masada oturabilmekten bahsediyor. O benim büyük-annem ve aynı zamanda psikolog olduğunu iddia ediyor.

Gurur duyduğu evin duvarlarında asılı bir diploması yok. Onun yerine çocuklarının çerçeveli fotoğrafları ve ayrıca nereden geldiği belli olmayan bazı resimler var. Büyüdüğü şehrin kuş bakışı fotoğrafından bahsetmiyorum bile.

Dikkati okuduğu romanda iken, ben psikolojiyi düşünüyorum. Onun bu alandan edindiği düşüncelerin ve uygulamaların nedenlerinin neler olduğunu merak ediyorum. Onu üniversitede genç bir kadın olarak hayal ediyorum ve gülümsüyorum. Büyük annem, psikolog.

Yaşlı isanlar hayat deneyimleri sayesinde iyi tavsiyeler verebilirler.

Büyük annem psikolog – Diplomanın ötesinde

Birçok insan, bu konuda eğitim almasalar da psikoloji hakkında bir şeyler bildiklerini düşünüyorlar. Bu insanlar  iyi birer dinleyicidirler ya da iyi olduklarını düşünürler ve aynı zamanda tavsiye vermekte oldukça destekleyici ve harikadırlar. Kendilerini depresyondan muzdarip birini tedavi ederken görmezler ancak  güçlü bir duygusal şoktan sonra veya yas tutmakta olan bir kişiyi teselli edebilirler. Evet, bir kaygı anından geçerken bir kişiyi sakinleştirebilirler.

Biriktirdikleri pek çok deneyim vardır. Ayrıca, pek çok yol ayrımıyla karşılaşmış ve başarılı bir şekilde çözüme ulaşmışlardır. Böylece, en az bir kez başarılı olduğunu bildiğimiz birçok tavsiyeleri vardır. Sadece bu da değil, duygularla ilgili her şeyi bildiklerine inanırlar , çünkü onları bir noktada deneyimlemişlerdir. Birçok kez duyguları ile pazarlık etmek zorunda kalmış ve başarılı bir olmuşlardır. Ama bir sebepten, bunların hepsini tek bir tarifte yoğunlaştırabileceklerini düşünürler. Bireysel deneyimlerin toplanmasına dayanarak oluşturdukları sonuçlara dayanan bir çözüm. Diğer çözümlerin varlığını görürler ama tanıdık olanı takdir ederler.

Başka bir deyişle, bu yazı  iyi bir psikolog olmak için gerekenlere belki de sahip olan ama eksik parçaların olması nedeniyle profesyonel olarak bulmacayı çözemeyen kişiler hakkında.

Bu önemli bir kavram çünkü bu tür bir düşünce biçimi zararsız değil. Büyük-annem böyle düşünebilir, çünkü bu durumdan çıkar sağlamaya çalışmıyor. Ama başka insanların böyle düşünmesi kesinlikle zararlıdır. Aslında, bakışlarınızı profesyonel dünyaya çevirirseniz, yakınınızda çok sayıda farklı sahte profesyonel keşfedeceksiniz. Bazıları, tıpkı bir kostüm partisindeymiş gibi saklanırlar, eğitimsiz insanlar. Kendilerini profesyonel psikologlara geçerli bir alternatifmiş gibi gösteriyorlar. Bu insanlar aşk danışmanları ve yaşam koçlarıdırlar. Her neyse, tüm sözde-psikolojik formları saymak için başka bir yazıya ihtiyacımız olabilir .

psikolog

Profesyonel bir yol olarak eğitim

Peki eksik olan ne? Neden psikolog değiller? Çünkü gerekli eğitime sahip değiller. Bilimsel yöntemle yürütülen çalışmaları tarafından desteklenmiyorlar. Başka bir deyişle, bir psikolog, hastanın özel koşullarına en uygun müdahale türünü uygulamalıdır. Başarı olasılıklarını en üst düzeye çıkarmalı ve kaynak ile sonuç arasındaki ilişki yatırımını dikkate almalıdır.

Bunu yapabilmek için, bir terapist  birkaç şey bilmeli ve bu bildiklerini hangi araçlarla en iyi şekilde güncelleyeceğini de bilmelidir. Bu nedenle, müdahaleleri projelendirmek ve tasarlamak zorunda olan profesyoneller hassas değillerse, günlük mesleki uygulamalarında sonuçları ön görebilecek kadar yetenekli değillerse araştırmalar işe yaramaz.

Evet, deneyim gereklidir. Başka bir deyişle, bir psikolog doğar ama aynı zamanda yapılır da. Sezgiyi keskinleştiren ve bilinçsiz klinik uygulamanın ana hatlarını çizen aktif uygulamalardır. Bahsettiğim şeyin potansiyelinin şekillendirildiği: karar verme, dinleme, kendini başkalarının yerine koyma yeteneği, vb.

Sonuç

Herhangi bir kişinin bu çerçevenin dışında bir psikolog olabileceğini söylemek, bir zamanlar üşütmüş ve iyileşmiş birinin birazcık doktor olduğunu düşünmek gibidir. Tıp gibi psikoloji de, zamanın kendisinin iyileştirebileceği hızlı bir çözümle basit sorunların ötesine geçer.

Bu nedenle, sevgili büyük annem bir psikolog değil. Deneyimli ve bu deneyim ona, hatırladığım birçok başarılı çözüm ve tavsiye sunmasını sağlayan bir tür bilgelik kazandırdı. Ancak genel olarak stres ve depresyon gibi bozukluklar hakkında yapılmış araştırmalara dair bir bilgi eksikliği var. Gerçek bir psikolog, bir uzmanın yönlendirme yaparken kendi fikrini önermemesi gerektiğine dair daha duyarlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vera, Isabel (2001). El perfil del psicólogo en la intervención inmediata. Revista de Protección Civil. 8.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.