Öfke Patlamaları Ciddi Bir Şeyin Belirtisidir

Mart 23, 2019
Sıklıkla küplere binip öfke nöbetleri yaşıyorsanız, sadece sinirli birisi olduğunuz söylenemez. Sık gerçekleşen öfke nöbetlerinin tedavi edilmesi gerekir.

Hepimizin hayatımızda en az bir kez öfkeden gözü kararmıştır. Bu hissi tanıyorsunuz. Öfke düşüncelerinizi, konuşmanızı ve davranışlarınızı ele geçirir. Kontrolden çıktığınızı hissedersiniz. Bu şekilde hissetmenin fizyolojik bir nedeni olduğunu biliyor muydunuz? Öfke patlamaları esnasında, aslında geçici bir bilinç kaybı yaşarsınız. Aklınız bir saldırı başlatırken sabitlenir. Hasar verme konusunda çok büyük bir istek duyarsınız.

Gözünüz öfkeden karardığında, beyniniz aslında kapanır ve içinizdeki canavar uyanır. İnsanların asla tam olarak yok etmedikleri vahşi bir yanıdır bu. Birçok insan bu içgüdüleri ılımlılaştırmayı başarır ve sadece en sıradışı şartlarda ortaya çıkarlar. Fakat bazı insanlar da birileri onlarla aynı fikirde olmazsa, tamamen soğukkanlılığını kaybeder.

“Hiddetli tutku içinde hiçbir şey yapmayın; bu, bir fırtınada denize açılmaktır.”

–  Thomas Fuller

Gözünüz öfkeden sık sık kararıyorsa, bu sadece kişiliğinizin bir parçası mıdır? Bazı insanlar öfkelerini kontrol etmekte zorlanıyorlar mı? Hepimiz bazı insanların diğerlerinden daha duygusal olduğunu biliyoruz. Fakat bu tür davranışlar hangi noktada normaldir? Hangi noktada bir hastalığın belirtisi olur?

Öfke patlamaları

Öfke iki temel kaynaktan gelir. Biri herhangi bir korku şeklidir (basit korku, endişe, kaygı ve panik). Diğeri hayal kırıklığıdır. Belki kendinizle ilgili rahat hissetmiyorsunuzdur, hedeflerinize ulaşmıyorsunuz ya da işler istediğiniz gibi sonuç vermiyor olabilir.

öfke ile bağıran kadın

Sık sık öfkeliyseniz, gerçeği korkutucu ve sinir bozucu bir şekilde yorumlamanızı sağlayan bazı yanlış inançlara tutunuyor olabilirsiniz. İşte bu inançlardan bazıları:

  • Başkalarının bana zarar vermesi kolaydır: Bu, herhangi bir küçük onay veya ret belirtisine karşı öfkeyle tepki vermenize yol açar.
  • Başkaları iyiliğim ve ihtiyaçlarım için en iyisini yapmalı: Başkaları düşünceleriniz, hisleriniz veya arzularınıza karşı gelen şeyler yaptıklarında hoşgörüsüz hale gelirsiniz.
  • İstediklerimin önüne hiçbir engel çıkmamalı: Herhangi bir engelle karşılaşırsanız, küplere binersiniz.
  • Diğer insanlar aklımı okumalı ve duygularımın farkında olmalıdır: Başkaları sizi hemen anlamazsa veya duygularınızı dikkate almazsa, bu bir saldırı gibi gelir.
  • Kendimi sinirli hissettiğimi itiraf edemem, ifade etmemeliyim de: Bunu sadece zayıf insanlar yapar. Beni aşırı derecede endişelendiriyor olsa bile, her zaman güçlü olmak zorundayım.

Öfke döngüsü

Öfke patlamaları, birikmiş kaygı ya da korkunun sonucudur. Zaman içinde daha sık hale gelen küçük sıkıntılarla başa çıkmazsanız, sorun haline gelmeye başlarlar. Her şey hafif rahatsızlık ile başlar. Kendinize, başkasına veya genel olarak dünyaya karşı olabilir. Öfkenizi işlemek için zaman ayırmazsınız, sadece geçmesine izin verirsiniz.

döngü simgesi

Zamanla, rahatsızlığı tespit edersiniz ancak ifade etmezsiniz veya durumu yönetmezsiniz. Belki de zamanın onu seyrelteceğini ya da sadece devam etmek zorunda kalacağınızı düşünürsünüz. Ancak, işler değişmez, bu yüzden sinirlenmeye başlarsınız. Sert veya alaycı yorumlar yapabilir veya bir şeyleri reddedebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen, rahatsız edici duruma hala dikkatinizi vermeyebilirsiniz. Bunu görmezden gelmeye ya da aranıza mesafe koymaya çalışırsınız. Yine de işe yaramaz. Bir şey sizi tetiklediğinde, küplere binersiniz. Öfkenizin kontrolünü kaybedersiniz ve bu da yeni çatışma ve öfke döngülerine yol açar.

Aralıklı taşkınlık rahatsızlığı

Aralıklı taşkınlık rahatsızlığı, öfke patlamalarının sık ifadeleriyle karakterize edilen zihinsel bir durumdur. Bu rahatsızlığa sahip bir birey mevcut durumlara uymayan yoğun tepkilere sahiptir. Psikiyatrik bir bakış açısına göre, dürtü kontrol bozukluğu olarak sınıflandırılır. Bu grup diğerlerinin yanı sıra kleptomani, kumar bağımlılığı ve piromani içerir.

Bu rahatsızlıktan muzdarip insanların kısa öfke patlamaları bulunur. Bu patlamalarda, kendilerini özgür ve/veya mutlu hissederler. Ancak birkaç dakika sonra pişmanlık duyacaklardır. Bu rahatsızlığa sahip biri genellikle eşyalara zarar verir veya diğer insanlara karşı fiziksel olarak agresifleşir. Tetikleyici faktörün kendisi çok önemli değildir. Bu insanlar genellikle yüksek kaygı seviyelerine sahiptir.

ellerinde ateş tutan kadın

Asıl soruya geri dönersek, eğer biri önemsiz şeyler yüzünden öfkesini sık sık kaybederse ve şiddetli hale gelirse, açıkça profesyonel yardıma ihtiyaçları vardır. Bu bir kişilik meselesi değildir. Bu, ciddi sonuçlara yol açmaması için ele alınması gereken daha ciddi bir sorundur.

  • Sloterdijk, P. (2014). Ira y tiempo: ensayo psicopolítico (Vol. 70). Siruela.