Nasıl Yardımcı Olabilirim? Karantina Sırasında Önemli Beş Eylem

Çoğu insanın erişimi dahilinde olan, ve hem kendilerini geliştirmenin, hem de pandeminin sonuçlarına hazırlanmanın bir yolu olabilecek bazı eylemler vardır.
Nasıl Yardımcı Olabilirim? Karantina Sırasında Önemli Beş Eylem

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2020

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla ortaya çıkmış olan kriz sayısız olası sonuca sahiptir ve sayısız değişiklik yaratacaktır. Karantina sırasında pek çok insan bir şekilde insanlara yardım etmek istese de ya bunu nasıl yapacaklarını bilmezler, ya da bunu yapmak için gerçek bir şansları olduğunu düşünmezler. Ancak, herhangi birimizin yapabileceği önemli eylemler vardır.

İnsanlığın büyük bir kısmı için şu anın, fiziksel mesafemizi korumak zorunda kalsak bile, dayanışma gösterme zamanı olduğu açıktır. Bu durum, az ya da çok, hepimizi etkileyecek. Bundan dolayı karşılıklı yardım, özellikle de olanakları ya da iyi kaynakları olmayan kişiler için, önemlidir.

Prensipte, ana hedef birbirine göz kulak olmak ve evde karantina halinde olmanın gerektirdiklerini gerçekleştirmektir. Asıl hedef ise elbette enfeksiyon oranını azaltmaktır. Bu karantina sırasında her şeyin daha sorunsuz ve kolay bir şekilde devam etmesini sağlayabilmek için anlamlı şeyler yapabiliriz. Peki ne gibi eylemlerden bahsediyoruz? İşte bunlardan beş tanesi.

“Tek tek olduğumuzda hepimiz ölümlüyüz. Beraber olduğumuzda, sonsuzuz.”

– Apuleyo

Kahve içen bir kadın.

Evde Karantina Sırasında Yapabileceğiniz Beş Önemli Eylem

1. Anksiyeteniz İle Başa Çıkın

Bu krizde başa çıkılması gereken en zor konulardan bir tanesi de belirsizliktir. Kimse bunların nasıl biteceğinden, sonuçların ne olacağından ve hepimiz üzerinde ne gibi etkilere sebep olacağından emin değildir. Hatta kimse enfekte olup olmayacaklarını ve eğer olurlarsa zamanında tıbbi yardım alıp alamayacaklarını, ya da enfeksiyonu atlatıp atlatamayacaklarını bilmez.

Bunların hepsi ciddi miktarda anksiyete yaratmak için yeterlidir. Bazıları bunu daha yoğun bir şekilde hissedeceklerdir, diğerleri ise daha iyi başa çıkacaktır. Ancak gerçek şu ki, hepimiz anksiyetenin yükünü az da olsa çok da olsa taşımaktayız.

Dolayısıyla, bu nedenle, bu dönemde gerçekleştirebileceğiniz en önemli eylemlerden bir tanesi bu duygusal fazlalığın sorumluluğunu almaktır.

Bu da tekrar tekrar geçireceğiniz bu anksiyete zamanları ile başa çıkma yeteneğinizi arttırmanız anlamına gelir. Bunu yapmalısınız ki saldırganlık, hoşgörüsüzlük ya da asabiliğe dönüşen anksiyetenizi başka insanlara doğru çevirmeyesiniz.

Eğer bunu aklınıza koyarsanız kötü hissettiğinizde rahatlamanın ya da kendinizi uzaklaştırmanın yollarını bulabilirsiniz. Ayrıca yardım isteyebilir ya da nazik ve olgun bir şekilde insanlardan sizi dinlemelerini rica edebilirsiniz.

2. En Önemli Eylemlerden Biri, Çatışmalardan Kaçınmak

Kötü bir şekilde yönetilen anksiyetenin en kötü etkilerinden bir tanesi bir çatışma başlatma arzusudur. Hepimiz az da olsa çok da olsa gergin hissediyoruz ve bu durum üzerinde konuşabilmek içimizdeki anksiyetenin bir kısmını boşaltmamıza yardımcı olabilir. Ancak, “çare”, “hastalıktan” daha kötü de olabilir çünkü böyle konuşmalar kolayca çatışmalara dönüşebilir. Bu çatışmalar izler de bırakabilir ve karşınızdaki insanlarda olumsuz hisler ve tutumları besleyebilir.

Her an asla yaralanamaz biriymişsiniz gibi davranamazsınız. Neredeyse herkesin, bir şekilde, karantina sırasında başkaları ile arasında bir çatışma olacağı açıktır. Önemli olan şey bunun farkında olmaktır, ki bu bir alışkanlık haline dönüşmesin. Bundan dolayı, ikinci önemli eylemimiz bu: çatışmalardan kaçınmak, özellikle de bu çatışmalar açıklanamayan nedenlerden dolayı ise.

3. Meşgul Kalmak

Bazılarının önerdiği gibi karantina sırasında şimdiye kadar yaptığınız en harika kreasyonları yapmanız ya da en iyi işleri çıkarmanız gerekmiyor. Herkes kendi zamanını en rahat nasıl geçireceğine kendisi karar vermelidir. Bazıları dinlenmeyi vurgulayacaktır, özellikle de uzun süredir dinlenme şansları olmadıysa. Aksi takdirde bu durumun üstlerine fazla yüklendiğini hissedebilirler.

Bununla birlikte, kendinizi yararlı hissetmenize yardımcı olan bir şeyler üzerinde biraz zaman harcamak ruh halinizi ve huylarınızı iyileştirebilir. Sizi iyi hissettiren aktiviteler bularak size gerçekten ilham veren ve sizi motive eden bir şeyde kendi ilerlemenizi gerçekleştirme şansınız olacak.

4. Arkadaşlarınızı Arayın

Bu arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı içeren “telefon defterinizin” tozunu almak için iyi bir zaman. Neden onları arayıp nasıl olduklarına bakmıyor, ve onların birlikteliğinizin keyfini çıkarmıyorsunuz ki? Bu yeni uyaranlar bulmanın ve evinizin dört duvarı ile kısıtlı olan alanınızı da aşmanın bir yoludur.

Bu zamandaki önemli eylemlerden bir tanesi dostluklarınızı geliştirip zenginleştirmektir. Bu size yalnız olmadığınızı bilmek ve uzaktan da olsa insanlarla etkileşim kurmak yoluyla manevi bir güç verir. Özellikle de bu karantina sırasında yalnız olan insanları düşünün, onlar için arkadaşları ile iletişimin özel bir yeri olacaktır.

Karantina sırasında biriyle görüntülü konuşma yapan bir anne ve kızı.

5. Paylaşmak

Bu kriz sırasında önemli olması gerektiğinin hepimizin farkında olduğu derslerden biri de insanlarla daha fazla şey paylaşmaktır. Eğer bir birlik ve karşılıklı yardım ortamı olursa herkesin bu durum ile başa çıkması ve durumun üstesinden gelmesi daha kolay olacaktır.

Hepimiz aynı maceraya atılmış durumdayız ve kolektif kaderimiz büyük bir ölçüde bireysel eylemlere bağlı. Diliyoruz ki bu zor zamanlar hepimize aynı türün birer parçası olduğumuzu ve hepimizin birbirimize bağlı olduğunu hatırlatsın.

Sadece nasıl yardım edebileceğinizi düşünmek bile bu önemli eylemlerden bir tanesidir, çünkü bu ne yapabileceğiniz hakkında yapıcı bir şekilde düşünüyor olduğunuz anlamına gelir. Diğerleri hakkında düşünmek ve onlara yardım etmenin yollarını aramak çoğu durumda daha güçlü ve iyimser hissetmenizi sağlayacak bir şeydir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.