Mutlu Olmak İçin 5 Soru

Her gün yatmadan önce kendimize daha mutlu olmamız için sorular sormamız tavsiye edilir. Hep gözümüzden kaçırdığımız hoş anekdotlar ve olumlu şeyler vardır. Bunu yaparak kendimize ve hayata haksızlık etmiş oluruz.
Mutlu Olmak İçin 5 Soru
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2021

Daha mutlu olmak için kendimize sormamız gereken sorulardan bahsettiğimizde, hayatımızdaki en önemli noktalarla bizi karşı karşıya getiren soruları işaret ederiz. Bu sahneyi oluşturan ve gerçekten huzur içinde olmamızı ve kendi gerçekliğimize ulaşmamızı sağlayan gerçeklik mutluluğun ta kendisinden türemiştir.

Sorun, bize gerçek mutluluğu veren şeyin ne olduğunu kolayca gözden kaçırmamızdır. Bu nedenle, her gün daha mutlu olmak için kendimize sorular hazırlamamız en iyisidir. Günü sonlandırırken varoluşumuza neyin anlam kattığının farkına varmamızın güzel bir yoludur.

Daha mutlu olmak için sorulması gereken sorular aslında çok basittir. Bunlar, bize hayatımızın ne kadar harika olduğunu gösteren küçük sorulardır. Her gün etrafımızda farkında olmadan geçirdiğimiz pek çok şeyler ve bu şeylerde iyi yaşamanın sırrı yatmaktadır. Bunlardan beş tanesi aşağıdaki gibidir:

“İnsanlığın iyiliği, diğerlerinin mutluluğundan çalmadan her birinin alabileceği maksimum mutluluğu yaşamasında aranmalıdır.”

– Aldous Huxley

1. Gün içinde yaşadığın hangi deneyim az da olsa sizi mutlu etti?

Ne yazık ki, insanlar iyi zamanları kuma ve kötü zamanları ise taşa yazma eğilimindedir. Gün içinde birçok olumlu durum yaşanmasına rağmen, kötü bir an güne zarar verebilir. İçgüdüsel olarak bunu yapma eğilimindeyizdir çünkü hayatta kalmamız aynı zamanda tehditlere karşı tetikte olmamıza da bağlıdır.

Ancak geceleri günün en iyi deneyimini kendinize basit bir şekilde sormak istiyorsanız, kesinlikle gün içinde yaşadığınız çok değerli bir şey aklınıza gelebilir. Farkında olmadan, çeşitli derecelerde mutlu deneyimlerin bir listesini çıkarmaya başlayacaksınız ve bu da bütünüyle hayatınızda olanlara daha çok şükretmenize yardımcı olacaktır.

Mutlu Kadın

2. Diğer insanlardan herhangi bir geri dönüşüm aldınız mı?

Bu sorunun cevabı ister olumlu ister olumsuz olsun, zenginleştirici bir sorudur. Bunu yapın çünkü bu duygusal dünyanızı yönlendirmenize yardımcı olur. Nerede olduğunuzu bilmek bunun için çok değerlidir.

Bunun yanında bazen fark etmediğiniz sevgi dolu jestleri düşünmenize de yol açar. Kahveyi servis eden kişinin gülümsemesi veya bir iş arkadaşının nazik sözleri gibi. Hiçbir şefkat ifadesinin değeri küçük değildir. Başkalarından aldığımız olumlu uyaranlar, hafızamızın belleğinde tutulmaya değer anların bir parçasıdır.

3. Şanslı olduğunuzu hissettiren bir şey oldu mu?

Bu, daha mutlu olmanın yol gösterici sorularından biridir. Eğer bunu her gün yaparsak, bulduğumuz cevapların miktarına kesinlikle şaşıracağız. İlk cevap: hayatta olduğumuz için şanslı olmamızdır. Şu anda, bugün, artık hayatı olmayan insanlar vardır.

Sahip olduğumuz sağlık, zevk aldığımız şeyler, sahip olduğumuz iş veya sevdiklerimizle geçirdiğimiz anlar için de kendimizi şanslı hissetmeliyiz. Bazı günler beraberinde güzel haberler de getirerek hayatımıza ek güzellik getirir.

4. Küçük de olsa neyi başardınız?

Kendi başarılarımızı görmezden gelmemiz mazur görülemez. Bunu yaptığımızda kendimize haksızlık ederiz. Her başarı, ne kadar küçük olursa olsun, en azından kendimiz kabul etmemizi hak eder. Bu, her gün yaptıklarımıza somut bir değer vermenin bir yoludur.

Elbette, ne kadar küçük olursa olsun, her gün bir hedefe ulaşırız. Bu minibüs çok geniş bir yelpazeye açılır: bir tembelliğin üstesinden gelmekten, tamamlamamız gereken önemli bir görevi bitirmeye kadar devam eder. Neden her gün ulaşılan bu küçük hedefler yokmuş gibi davranıyoruz? Sadece büyük başarıları listelemeye alışkınızdır ancak bu kötü bir alışkanlıktır. Dolayısıyla bunu değiştirmek büyük bir servettir.

mutlu olmak

5. Hiç biri için bir şey yaptınız mı? Bu mutlu olmanızı sağlayacak sorulardan biridir

Bu, bizi başkalarını nasıl mutlu ettiğimize yönlendiren, daha mutlu olmamız gereken sorulardan biridir. Birisi için güzel bir şey yapmak her zaman mutluluk nedeni olacaktır. Hiç kimsenin hayatını değiştirmek zorunda değiliz, mütevazı bir şekilde bile olsa yapmamız gereken hayatımızı zenginleştirmektir.

Başkası için bir şeyler yaptığımız her gün boşa giden bir gün değildir. Bu dayanışma tohumunu günlük olarak ekmek sadece başkaları için değil, kendimiz için son derece değerlidir. Eninde sonunda, ne ekersek onu biçeriz.

Daha mutlu olmak için kendimize soracağımız sorular her gün kendimize armağan ettiğimiz bir hediyedir. Belki de ilk başta, uyumadan önce kendinize sorular hazırlamanız biraz tuhaf görünebilir. Ancak, bu analiz çalışmasının sonuçları buna değerdir. Şimdiye kadar gözden kaçırdığınız şeyleri fark ettiğinizde küçük dilinizi yutacağınızı size söyleyebilirim.

İlginizi çekebilir ...
Gerçeği Kabul Etmelisiniz
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Gerçeği Kabul Etmelisiniz

Hoşunuza gitmeyen bir şeyle karşı karşıya kaldığınızda, farklı şekillerde tepki verebilirsiniz. Gerçeği kabul etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Csikszentmihalyi, M. (2012). Fluir: una psicología de la felicidad. Editorial Kairós.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.