Logo image
Logo image

Meraklı Köpek Yavrusu: Özyansıtma Hakkında Güzel Bir Hikaye

3 dakika
Meraklı Köpek Yavrusu: Özyansıtma Hakkında Güzel Bir Hikaye
Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Meraklı köpek yavrusu hikayesi tamamen özyansıtma ile alakalıdır. Hikaye çok uzaklarda, ağaçlık bir yerde başlar. Orada, ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir ev varmış. Evde uzun yıllardır kimse yaşamamış. Köpek yavrusu evin orada olduğunu biliyormuş fakat ondan korkuyormuş. Orada hoşuna gitmeyecek bir şey olduğu korkusundan evden uzak dururmuş.

Fakat köpek yavrusu meraklıymış. Ertesi gün geri dönmüş ve eve biraz daha yaklaşmış, fakat eve girmeye cesaret edememiş. Güneş bastırmaya başlamış ve hava sıcaklığı dayanılmaz bir hale gelmiş. Köpek yavrusunun sıcaktan korunacak bir yere ihtiyacı olmuş.

Bir miktar tereddütten sonra eve girmeye karar vermiş. Mekan tamamen terk edilmiş vaziyetteymiş. “Merhaba!” demiş köpek, fakat kimse cevap vermemiş. Bir köşede bir merdiven varmış, köpek ona yaklaşmaya karar vermiş. Orada kimse yok gibi görünüyormuş ve merdivenleri dikkatle tırmanmaya başlamış. İşte burası, meraklı köpek yavrusu hikayesinin ilginç bir yön aldığı yerdir.

“Aldıklarımızla geçiniriz, fakat verdiklerimizle bir yaşam kurarız.”

– Sir Winston Churchill

Beklenmedik bir karşılaşma

Köpek yavrusu merdivenlerden çıktığında büyük bir oturma odasına rastlamış. Meğer orada kendisi gibi yüzlerce köpek yavrusu varmış! Hepsi de onu bekliyormuş.

Some figure

Meraklı köpek yavrusu çok mutlu olmuş. Diğer köpekler arkadaş canlısı gibi görünüyormuş. Bu da onun kendine güvenmesini sağlamış ve patisini kaldırarak onları selamlamış. Herkes de ona selam vermiş. Küçük köpek arkadaşca bir şekilde havlamış ve diğerleri de aynısını yapmış. “Ne de güzel bir yer!” diye düşünmüş köpek. “Mümkün olduğunca sık gelmeye çalışacağım!”

Günler geçmiş ve bu sefer başka bir köpek gelmiş. Bu köpek farklıymış; çok daha korkak ve tedbirliymiş. Birinci köpeğin yaşadığı şeylerin aynısını yaşamış. Evi gördüğünde yakınına gitmek istememiş. Çok fazla kokuyormuş ve evden uzak durmuş.

Aynı mekan, farklı karşılaşma

İkinci köpek bölgede birçok güzel yer olduğunu fark etmiş. Geri dönmeye karar vermiş fakat terk edilmiş ev ile her zaman mesafesini korumuş. Fakat, bir gün şiddetli yağmur yağıyormuş ve başka bir çaresi kalmamış köpeğin; eve girmek zorunda kalmış.

Some figure

İlk köpek gibi, kazdığı bir delikten girmiş. İçeri girdikten sonra her şeyi çok dikkatle incelemiş. İleride merdivenleri görebiliyormuş fakat yakınına gitmemiş. Zaman geçmiş ve üşümüş. İkinci kata çıkarsa ısınabileceğini düşünmüş, böylece cesaretini toplayıp yukarı çıkmış.

Köpek yukarı çıkınca aynı büyük salonu görmüş. Etrafı koklamış ve mekanda kimse yaşamıyor gibi görünüyormuş. Fakat sonrasında aynı kendisi gibi yüzlerce köpek bulmuş. Anında saldırmaya hazırlanmış fakat diğer köpekler de aynısını yapmış. Saldırgan bir şekilde havlamış, diğerleri de aynı şekilde havlamış! Köpek evden olabildiğince çabuk çıkmış ve kendisine bir daha asla geri dönmeyeceğini söylemiş. “Ne de korkunç bir yer!” demiş.

Öylesine hızlı çıkmış ki evden, yerdeki eski tabelayı görmemiş. Tabelada “Aynalar Evi” yazıyormuş. İlk köpek yavrusu da, ikincisi de kendi yansımalarını gördüklerinin farkına varmamışlar.

Hikayeden alınacak ders: özyansıtma

Meraklı köpeğin hikayesi bize çoğu zaman gözardı ettiğimi bir gerçeği gösterir. Başkalarında gördüğümüz aslında sadece kendimizin bir yansımasıdır. Temel olarak, verdiğimiz şeyi alırız başkalarından. Dünya ile kibarca bir bağ kuranlar kibarlık alırlar. Saldırgan bir bağ kuranlar ise saldırganlık alırlar. Hikaye bize özyansıtmanın önemini anlatmaya çalışmaktadır.

İnsanlar genetik olarak muazzam bir sosyallik becerisine sahiptir. Gruplar halinde yaşamak için doğduk; biyolojik ve kültürel yapımızın bi parçasıdır. Bencil olabiliriz, fakat grup her zaman herkesin yol göstericisidir.

Grubun geri kalanı temel bir referans noktasıdır; bir “aynalar evi” görevi görür. Grupta gördüğümüz şey kendimizde gördüğümüz şeyle yakından alakalıdır –  meraklı köpek yavrusu hikayesinde de olduğu gibi.

Some figure

Hayatımız ile ilgili sorunlar yaşadığımızda, çevremizi değil kendimizi sorgulamalıyız. Sorun çevremizde mi? Belki de onunla çok da pozitif bir biçimde ilişki kurmayan bizizdir. Meraklı köpek yavrusu hikayesi, pozitif özyansıtma vaktinin geldiğini bize düşündürtür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.