Mandala Boyamanın Faydaları

Mandala Boyamanın Faydaları
Cristina Calle Guisado

Yazan ve doğrulayan psikolog Cristina Calle Guisado.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mandala boyamak yaşınız kaç olursa olsun rahatlamanıza ve dikkatinizi geliştirmenize yardımcı olur. Günümüzde, kitapçılarda birçok çeşit boyama kitabı bulunmaktadır. Sürekli büyüyen bu trend bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.

Çocukluk çağında, sadece eğlenme amacıyla yaptığımız birçok boş zaman aktivitesi vardır. Fakat büyüdükçe sorumluluklarımız artar ve bu gibi aktiviteler için vaktimiz kalmaz. Bu da günlük hayatta yaptığımız eğlenceli aktivitelerden zevk almamızın önüne geçer. Ne sorumluluklarımızdan ne de eğlenceden vazgeçemediğimiz için de stresli oluruz.

Hepimiz çocukken boya kalemleriyle saatler harcardık. Bazen favori çizgi film karakterlerimizin veya manzaraların resmini çizerken bazen de kendi hayal gücümüzü kullanarak resimler çizerdik. Ortaya çıkan resmin nasıl olduğuna önem vermeden, sadece boyamaktan zevk aldığımız için çizerdik.

Çok sayıda sanat terapisti, bu aktivitenin olağanüstü yararları olduğunu bildiği için yetişkinlere yönelik mandala boyama kitapları tasarlamaktadır. Bu geometrik çizimleri boyamak, stresi azaltmaya, sakinleşmeye, odaklanmaya ve her şeyden önce iç dünyamızla bağlantı kurmamıza yardımcı olur.

“Her mandala eşsizdir, ve sadece bir kez yapılabilir… O anki ilhamı yansıtır.”

– Celina Emorg

Mandalaları renklendirirken, o ana kadar gizlenmiş olan taraflarımızı aydınlatırız. Bu yolculuk boyunca, farkında olmadan bilinçaltımızın kanatlarını yaymasına izin veririz.

boyama yapmak

Mandala ve tarihçesi

Mandalalar çeşitli geometrik şekillerden oluşur. İlk olarak Hindistan’da çıkan mandalanın kelime anlamı “kutsal çember”dir. Şifa, birlik, bütünlük, ve yaşama gücünün sembolüdür.

Birçok kültürde, mandala çizmek ve boyamak “içsel aydınlanmayı” kolaylaştıran ruhani bir ritüeldir. Ayrıca, tarihin en önemli İsviçreli psikiyatristlerinden biri olan Carl Jung yuvarlak figürlerin, huzur ve sükunet veren iyileştirici bir etkisi olduğunu savunmuştur.

“Daha yeni yeni mandalanın gerçekte ne olduğunun farkına varmaya başladım: Oluşum, dönüşüm, ve sonsuz aklın sonsuz rekreasyonu.”

– Carl Jung

Mandalalar birçok renkte ve figürde olabilir. Ancak, dört kardinal noktada farklı figürlere sahip bir merkez tarafından oluşturulurlar. Bundan dolayı, varlığımızın bütünlüğünü psikolojik bir düzeyde temsil ettiklerine inanılmaktadır. Bu aktivitenin bazı savunucularına göre, bu aktiviteyi yapan her insan yaşına, cinsiyetine, ırkına, veya kültürüne bakılmaksızın, içgüdülerini yansıtmaktadır.

Mandalaların iyileştirici gücünün sırrı, çizimin sonucu hakkında endişe duymadan bilinçaltının dışa vurmasına izin vermesidir. Yani sonuç güzel ya da çirkin olarak değerlendirilmez. Mandalayı istediğimiz renklerle boyarken yapmamız gereken tek şey ana odaklanmaktır.

Mandala boyamak çocuklar için değildir

Boyama yapmak genellikle çocuklara özgü bir aktivite olarak nitelendirilir. Yetişkinliğe adım attığımızda, boyama kalemlerini hayatımızda çıkarırız. Oysa ki boyama yetişkinler için de yararlı bir hobidir. Sadece bize iyi geldiği veya huzur verdiği için değil, aynı zamanda beynin motor becerileri, duyular ve yaratıcılıkla ilgili bölümlerini uyardığı için de tavsiye edilir.

“Boyama, yetişkinlerin kendilerini yeniden çocuk gibi hissetmesini sağlar, onları daha sakin ve mutlu olduğu zamanlara geri götürür. Geçmişteki bazı anıları hatırlamak bizleri rahatlatır, ve hatta geleceğe karşı daha iyimser olmamızı sağlar.”

mandala boyamak

Bugüne kadar sanata ve boyamaya dair öğrendiklerimizin tersine, boyamanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Boyamanın en iyi yönlerinden biri herkesin yapabileceği kadar kolay olmasıdır.

“Boyama ufak detaylara dolu karmaşık bir aktivite olabilir; ya da tam tersine boyamayı istemek kadar kolay olabilir.”

– Lacy Mucklow

Boyama, bir meditasyon eylemi olarak düşünülebilir. Düşüncelerimizi yaptığımız faaliyetler üzerine odaklamamıza ve yaratıcılığımızla bağlantı kurmamıza yardımcı olur. Diğer her şeyi unuturuz ve sadece çizime ve renklere odaklanırız.

Yapılan birçok araştırma ile mandala boyamanın insan psikolojisi üzerinde pozitif etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Birçok psikoloji uzmanı ve sanat terapisti bu aktiviteyi tavsiye etmekle kalmayıp, bizzat kendileri de yapmaktadır. En çok satılan kitapların yetişkinlere özel boyama kitapları olmasının sebebi de budur.

Bu aktivitenin faydalarından yararlanmak isteyenlerin, mandala boyamanın aynı zamanda içinizdeki çocukla bağlantıya geçmenize yardım ettiğini de bilmesinde fayda var. Bu nedenle, çok stresli ve endişeli bir hayatınızın olduğu düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden boyama kitaplarına bir şans verin!

“Boyama yeni yogadır. Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde başarılı olan ve diğer birçok şey gibi sınırların ötesinden bize ulaşan bir akımdır. Bizi rahatlatan ve kısa bir süre için dış dünya ile bağlantımızı kesmemize yardımcı olan bir akım.”

– Esther Bazán

İlginizi çekebilir ...
Boyayarak Stresten Kurtulmak: Rahatlamanın Yeni Yolu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Boyayarak Stresten Kurtulmak: Rahatlamanın Yeni Yolu

Boyama yapmak sayesinde bu dünyadan kaçabilir, yaratıcılığımızı güçlendirebilir, kendimizle bağlantı kurarak hayal gücümüzü serbest bırakabiliriz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.