Lisa Simpson: Zeki Olmanın Yükü

Simpson Ailesi (The Simpsons), belki de tüm zamanların en popüler animasyon sitcomudur. Hemen hemen herkes bu dizinin en az bir bölümünü izlemiştir. Peki dizide yapılan şakaların arkasında ne yatıyor?
Lisa Simpson: Zeki Olmanın Yükü
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Simpson Ailesi (The Simpsons), belki de tüm zamanların en popüler animasyon sitcomudur. Hemen hemen herkes bu dizinin en az bir bölümünü izlemiştir. Peki dizide yapılan şakaların arkasında ne yatıyor? Bu yazımızda Lisa Simpson karakteri üzerinden dizinin toplumsal önyargılarını ele alıyoruz.

Simpson Ailesi, Fox Broadcasting Company için Matt Groening tarafından yaratılan animasyonlu bir durum komedisidir. 1989’da gösterime girmiş ve o zamandan beri pek çok televizyon ağında yayınlanmıştır. En ikonik Amerikan televizyon programlarından biridir.

Dizi, Groening’in kendi ailesinin bir parodisi olan Simpson ailesi etrafında dönüyor. Simpson ailesini Homer, Marge, Bart, Lisa ve küçük Maggie oluşturuyor. Bu aile, Amerika Birleşik Devletlerinin küçük ve uzak köylerini simgeleyen kurgusal Springfield kasabasında geçiyor.

Bu animasyon sitcomu, esas olarak Amerikan kültürünün, toplumunun ve geleneklerinin bir parodisidir. Bununla birlikte, aynı zamanda insanlık durumunun hicivli bir temsilidir. Hatta bazı hayranlar Simpson Ailesi‘nin felsefenin yanı sıra etik ve ahlaki tartışmaları sunmanın da yeni bir yolu olduğunu iddia ediyor.

Örneğin Homer’ın karakteri, bir beyaz yakalı işçi sınıfı erkeğini temsil eder. Homer’ın hobileri yemek ve televizyon etrafında döner. Karısı Marge, çocuklara ve evlerine bakmaktan sorumlu bir ev hanımıdır. En büyük oğlu Bart, babasının tam bir kopyasıdır ve akademik ya da profesyonel bir hedefi yoktur. Lisa 9 yaşında erken gelişmiş ve son derece zeki bir kızdır. Son olarak, bebek Maggie vardır.

koltukta oturan Simpson ailesi

Altın çağın ardından

2018 yılında, Simpson Ailesi yirmi dokuzuncu sezonunu bitirdi. Bu dizi artık eskisi gibi değil. Dizinin en sadık hayranlarının çoğu, Simpson Ailesi‘nin aşağı yukarı ilk 13 sezondan oluşan bir “altın çağ” yaşadığını açıklıyor. Bu altın çağda sitcomun tonu çok daha hafifti.

Bu takipçi grubu için Simpson Ailesi‘ndeki karakter gelişimi altın çağdan sonra dikkat çekici bir değişime uğradı. Bu, her karakterin anlaşılmasının daha kolay hale geldiği anlamına gelir. Senaristlerin olay örgüsünü geliştirmek için tüm bu “saçma” mizahtan kurtuldukları sonucuna vardılar.

Lisa Simpson: Ailenin kara koyunu

İlginç bir şekilde, Lisa Simpson’ın karakteri onuncu sezondan sonra değişti. Değişiklik ilk başta fark edilmeyecek kadar küçüktü ancak zamanla daha belirgin hale geldi. Dizinin yapımcıları bu karakteri haksız ve gereksiz şekillerde cezalandırmaya başladılar.

Diğer karakterler genellikle küçük cezalardan sonra ödüllendirilirler. Bu ödüller, kişisel gelişim, sevgi ve şefkatten topluluklarının onayına kadar uzanır. Ancak, sürekli olarak nasıl hiç kimsenin Lisa Simpson’ın acısını ve ıstırabını ödüllendirmediğini görüyoruz.

Lisa Simpson, kimsesiz ve yalnız bir karakterdir. Lisa herhangi bir şeyde nadiren teselli bulur ve hatta depresif davranış belirtileri gösterir. Zekası ve öğrenmeye olan ilgisi nedeniyle, insanlar Lisa’yı “çok bilmiş” biri olarak sınıflandırır ve bu nedenle ona zorbalık ederler.

Zekayı küçümseyen bir toplumda yaşamak

Lisa Simpson, ailesinin diğer üyelerinden açıkça farklıdır. Bilimin yanı sıra müzik ve edebiyat konularında da çok bilgilidir. Kurnazdır, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek ister ve daha da önemlisi basit bir köy hayatıyla yetinmek istemez.

Zekası onu diğerlerinden farklı kılar. Ancak, asla mutluluğu bulamamasının nedeni de zekası gibi görünüyor. Simpson Ailesi‘nin birkaç bölümünde, Lisa’nın asla gerçek arkadaşları olmayacağı fikri vurgulanır. Lisa’nın iyi anlaştığı insanları bulduğu birkaç bölüm vardır. Ne yazık ki, bu arkadaşlar her zaman bir şekilde ortadan kaybolur.

Günlük hayatın bir hicvi olan Simpson Ailesi, istisnai insanların mutlu olamayacağı fikrini öne sürüyor gibi görünüyor. Sanki zeka günlük tatmini engelliyor.

Zeki bir insanın mutlu olmaması için hiçbir gerçek sebep yoktur. Cehaleti bir lütuf olarak sınıflandıran bir efsane vardır. Bir şeyi anlamamak ya da bilmemek mutlaka kötü bir şey olmasa da, dünyayı anlayabilmek övülmesi gereken bir erdemdir.

üzgün Lisa Simpson

Güçlü olmanın önemi

Batı toplumları genellikle farklı şeyler hakkında bilgi edinmek isteyenlerle alay eder. Buna rağmen, mutluluğun bir karar olduğunu hatırlamak önemlidir. Azınlığın bir parçası olduğunuzu hissettiğinizde doğrudan ve dolaylı saldırılara direnmek zor olabilir. Ancak, her zaman sizinle aynı zevklere ve ilgi alanlarına sahip başka insanlar olacaktır. Lisa Simpson ile özdeşleştiğinizi düşünüyorsanız, bilginizi paylaşabileceğiniz bir arkadaş grubu bulana kadar aramaya devam edin.

İlginizi çekebilir ...
Friends Dizisi Bir Nesli Nasıl Tanımladı?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Friends Dizisi Bir Nesli Nasıl Tanımladı?

Bu program neredeyse 25 yıl boyunca genç neslin kendine bakış açısını değiştirdi. Friends dizisi bu dönemde yaşayanlar için gerçeküstü beklentiler ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.