Kuru Üzüm Egzersizi: Rahatlamanızı Nasıl Sağlar?

Kuru üzüm egzersizi, meditasyona başlamak isteyen ancak bunu yapmakta zorlanan insanlar için önerilmektedir. Bu egzersiz aynı zamanda zihni ve duyguları dengelemek için de kullanılabilir.
Kuru Üzüm Egzersizi: Rahatlamanızı Nasıl Sağlar?
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 27 Mart, 2020

Bugünlerde meditasyonun faydaları hakkında birçok şey konuşuluyor. Belki de bu alışkanlığı edinmenin çok karmaşık olduğunu düşünüyorsunuz. Kuru üzüm egzersizi bu varsayımın doğru olmadığının bir kanıtı. Bu bağlamda meditasyon aslında basit bir aktivite ve düşündüğünüz kadar vaktinizi almıyor. En iyi tarafı ise dakikalar içinde sizi rahatlatması!

Kuru üzüm egzersizi odaklanma ve dikkat konusunda kendinizi eğitmenizi sağlayacak. Aynı zamanda nefes alma egzersizi de yapmış olacaksınız. Nefes alma eylemi her meditasyon türü için hayati önem taşır. Çünkü hayattaki çoğu şey bu eyleme dayanır.

“Anda olduğunuzda, zihnin dolanmadan olduğu gibi akmasına izin verebilirsiniz.”

– Eckhart Tolle

Kuru üzüm egzersizi özellikle çok fazla meditasyon deneyimi olmayan kişiler için önerilmektedir. Bu egzersiz şekli meditasyon egzersizlerine  alışmanızı sağlayacak. Bu yüzden kaygılı olduğunuzda veya zor bir deneyim yaşadığınızda bu tür egzersizler yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

üzgün kız eliyle yüzünü kapatıyor ve kuru üzüm egzersizi

Nefes almanın önemi

Nefes alışınızı kontrol etmek, bütün rahatlama teknikleri için son derece önemlidir. Eğer doğru bir şekilde nefes alırsanız, tüm vücudunuza oksijen sağlayabilirsiniz. Özellikle beyninize yeteri kadar oksijen gitmesi gerekir. Bu şekilde vücudunuz ve zihniniz daha dingin bir şekilde çalışmaya başlayacak.

Genelde endişeli ve kaygılı insanlar hızlı ve kesik nefes alır. Ancak bir anlığına durup derin bir nefes alırsanız zihniniz ve duygularınız daha dengeli bir hale gelecektir.

Aklınızda tutmanız gereken ilk şey, ağzınız kapalı bir şekilde burnunuzla nefes almanızdır. Buna ek olarak, aslında günlük hayatınızda nefes alırken de bu kurala uymanız gerekir; ağzınız yarım açıklıkta bile olmamalıdır. Benzer şekilde derin bir şekilde nefes alıp vermeniz, bu esnada da karnınızı şişirmeniz gerekir.

Başlangıçta basit bir şekilde nefes alış şeklinize odaklanın. Nefesinizi kontrol etmeye veya değiştirmeye çalışmayın. Nefesiniz dahil her şeyi kontrol etme arzunuz sizin için bir engeldir. Doğal ve spontane bir şekilde nefes alışınıza dikkat ederseniz, zaten otomatik olarak daha yavaş ve sakin bir şekilde nefes almaya başlayabileceksiniz.

Kuru üzüm egzersizi

Kuru üzüm egzersizi aslında son derece basittir. Bu egzersizi yapmak için ihtiyacınız olan tek şey üç adet kuru üzüm. Buna ek olarak, egzersizi gerçekleştirmek için sessiz bir yere ihtiyacınız var; egzersiz esnasında yalnız olmalı ve rahatsız edilmemelisiniz. Bu koşulları sağladığınız zaman üzümlerden birini alın ve her zamanki gibi ağzınıza atın ve yiyin.

Egzersizin ikinci kısmı, nefes alıp vermenize odaklanmanızı gerektiriyor. Sonrasında ise ikinci üzümü ağzınıza atın ancak bu sefer direk çiğnemeye ve yutmaya çalışmayın. Bunun yerine ağzınızdaki kuru üzümün dokusunu ve tadını kavramaya çalışın.

Acele etmeyin ve yavaşça çiğneyin; kuru üzümün dilinize, dişlerinize, damağınıza ve boğazınıza nasıl değdiğini hissetmeye çalışın. Kuru üzümün ağzınızdaki hareketlerini elinizden geldiğince takip etmeye gayret edin.

Son olarak üçüncü üzümü yemeye başlayın. Ancak bu sefer direkt ağzınıza atmadan önce dikkatli bir şekilde bu üzüm tanesini gözlemleyin. Kuru üzümü elinizde yavaşça hareket ettirin ve dokusunu hissetmeye çalışın. Sonrasında ise gözlerinizi kapatın, kuru üzümü koklayın ve aromasını keşfedin. Eğer isterseniz kuru üzümü iki parçaya ayırabilirsiniz. Son olarak ise kuru üzümü ağzınıza atın ve herhangi bir şey yapmadan çiğneyin. Hepsi bu kadar!

kuru üzüm ve tahta kap

Kuru üzüm egzersizinin anlamı

Meditasyonun amacı, zihninizdeki duygu ve düşüncelerin biraz olsun yavaşlamasını sağlamaktır. Ancak bu çok da kolay bir iş değildir; çünkü duygularınız devamlı olarak zihninizi meşgul eder ve düşüncelerinizi etkiler. Aslında başlangıçta muhtemelen zihninizi boşaltma fikrini reddetmek isteyeceksiniz.

Kuru üzüm egzersizi, zihninizi istila eden fikirleri ve duyguları ortadan kaldırma amacınıza ulaşmanız için yavaş yavaş size yardımcı olacak bir eğitim egzersizidir. Dikkatinizi tek bir noktaya odaklayarak ve tamamen düşünmenize izin vererek, zihninizi boşaltmaya başlayacaksınız. Bu egzersiz sonucu huzur ve yenilenme hissi kendini gösterecek.

Eğer üzgün veya gergin hissediyorsanız, bu egzersiz şekli sakinleşmeniz için harika bir yöntemdir. Bu egzersizin en harika tarafı, herhangi bir meyve ile yapılabilmesidir. Ancak küçük olması ve sağlığa sayısız fayda sağlaması nedeniyle kuru üzümü tercih etmenizi öneriyoruz.

Peki o zaman neyi bekliyorsunuz? Hemen bu egzersizi yapmayı deneyin ve faydalarını anında keşfedin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kornfield, J. (2012). Meditación para principiantes. Editorial Kairós.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.