Logo image
Logo image

Kötü Bir Alışkanlık: Başkaları Hakkında Kötü Düşünmek

3 dakika
Başkaları hakkında kötü düşünmek gibi kötü bir alışkanlığı olan insanlar genellikle insanlarda pozitif herhangi bir şey göremezler. Ne yazık ki, sosyal ve duygusal yaşamları giderek daha da fakir hale gelir ve bu onları diğer insanları incitmeye dahi sürükleyebilir.
Kötü Bir Alışkanlık: Başkaları Hakkında Kötü Düşünmek
Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2020

Başkaları hakkında kötü düşünmek önyargıdan doğan kötü bir alışkanlıktırEn kötü kısmı ise, bu davranışın genellikle kehanet özellikleri göstermesidir. Yani diğer bir deyişle, birinin kötü davranacağı ya da onları inciteceği beklentisi, bunları bekleyen kişinin müdahalesi dolayısıyla genellikle gerçeğe dönüşür.

Başkaları hakkında kötü düşünmek alışkanlığını benimsemiş kişiler genellikle geçmişte şaşırtıcı ve negatif deneyimler yaşamış olan insanlardır. Problem bu tip deneyimler değildir, onların detaylandırma eksiklikleridir. Yorgun ve önyargılıdırlar ve ne yazık ki genellikle daha fazla hasara yol açarlar.

Başkaları yüzünden hayal kırıklığına uğramak zordur. Dahası, bu, aşması kolay olmayan acı verici bir deneyimdir. Bunun ana sebebi, sizin bakış açınızdan bu durumun aldatma, güvene ihanet ya da göz ardı edilmeyi temsil etmesidir. Ancak, acıyla başa çıkmak ya da acıya takılıp kalmak sizin elinizdedir.

“Şüpheli olan kişi ihaneti davet etmektedir.”

– Voltaire

Some figure

Başkaları Hakkında Kötü Düşünmek

Kötü bir alışkanlık olan başkaları hakkında kötü düşünmek, olası zararlara hazır olmanın bir yoludur. Eğer uyanık kalmazsanız ya da savunmada olmazsanız birilerinin sizi aldatacağı fikrine dayanır. Bazen, insanlar incinmemek için başkalarına zarar verirler. Durum ne olursa olsun en kötüsünü beklerler çünkü sürprizleri önlemeye çalışmaktadırlar.

Bunun bir sonucu olarak, bu haklı olsa da olmasa da, insanlarla gereksiz ya da savunmacı bağlantılar kurarlar. Bu şekilde kendilerini, maskeler ve kalkanlar olmadan, oldukları gibi göstermenin keyfinden mahrum bırakırlar. Benzer şekilde, biri ile samimi bir bağ kurmanın yarattığı neşeyi deneyimlemeyi de bırakırlar.

En kötüsü de, bir şekilde, insanları kendilerinin bu negatif beklentilerini bir şekilde doldurmaya yönlendirirler. Güvenmeyen bir kişi sadece güvensizlik ve mesafe üretebilir. Bu, kendilerini çevreleyen negatiflik için bir mıknatıs gibidir. Bundan dolayı, bu, gergin ve savunmacı oldukları bir duruma yol açar.

Bir köpeğin size saldırması, korkunuzu hissettiğinde daha olasıdır. Bunun nedeni hayvanın bunu kavga etmeye hazır olmak olarak yorumlamasıdır. İnsanlarda da benzer bir içgüdü bulunmaktadır.

Geçmişin Olumsuz Deneyimleri

Başkaları hakkında kötü düşünen bir kişi, bunu kabul etmese bile, acı içerisindedir. Bu alışkanlık iyiliklerini tüketir ve geçmiş hayal kırıklıklarının alevini canlı tutar. Ayrıca, savunmacı tutumları nedeniyle başkalarına karşı zararlı davranışlar da geliştirebilirler.

Bir kişi acıları ele almaz ve bunların üzerinde durmazsa bunu bir eksen olarak kullanır ve bunların etrafında dönerler. Daha önce incitilmiş olan insanların başkalarına güvenmemek için her zaman bir nedenleri vardır. Bu tutumlarının arkasında büyük bir hayal kırıklığı bulunur. Bu sık sık, derinden sevdikleri ya da güvendikleri biri ile ilgilidir.

Reddedilmeleri, terk edilmeleri ya da canlarının acıması onlara bir sürpriz olmuştur. İşte bu onları en çok etkilemiş olan şeydir. Bir zamanlar güvendikleri birinin onları hayal kırıklığına uğratması. Bu tip bir deneyimin kurbanı olmuş olan bir kişi, genellikle kendisini suçlar ve bir daha asla hazırlıksız yakalanmak gibi bir niyeti yoktur.

Some figure

Acıyı Detaylandırın

Herkesin başkalarını hayal kırıklığına uğratma, ve başkaları tarafından hayal kırıklığına uğratılma ihtimali vardır. Kimse hayatını başkalarını hayal kırıklığına uğratmadan geçiremez. Çünkü insanlar ne melektir, ne de şeytandır. Kimse mükemmel değildir, ve herkes birilerine zarar verir.

İnsanlığa güvensizlik duymak hayatınızı kolaylaştırmaz. Hatta bunun tam tersi geçerlidir. Yaptığı tek şey hayal kırıklığınızı hayatınızın ana odak noktasına dönüştürmek ve sizi hapsetmektir. Bundan çıkış yolu savunmalarınızı güçlendirmek ve bir gecede herkese güvenmeye başlamak değildir. Daha ziyade, sizin için o kadar zor olan o anılara geri dönmektir.

Bu olayları affetmeyi ve gitmelerine izin vermeyi, esas olarak kendinizle barış içerisinde olmanın bir yolu olarak yapmalısınız. Eğer bir kişiye güvenirseniz ve bu kişi sizi aldatır ya da hayal kırıklığına uğratırsa o zaman bu eylem onlarla ilgilidir, sizinle değil. Bu kişi size, siz doğru şeyi yapıp onlara güvendiğiniz için yanlış yapmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Vivalda, N. (2016). Paulo o los riesgos espirituales de la altivez intelectual: Impertinencia cognitiva y castigo en El condenado por desconfiado. Bulletin of the Comediantes, 68(2), 22-45.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.