Logo image
Logo image

"Konuşmamız Gerekiyor": Her Çiftin Köşe Bucak Kaçındığı 2 Kelime

4 dakika
"Konuşmamız Gerekiyor": Her Çiftin Köşe Bucak Kaçındığı 2 Kelime
Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2017

Eşiniz “konuşmamız gerek” dediğinde dünyanın sonu gelmiş gibi geliyor, öyle değil mi? Bir saniye için kalbiniz duruyor ve söyleyebileceği en kötü şeyi düşünmeye başlıyorsunuz. Bunu demesi için ne yapmış olabilirsiniz? Doğum günlerini veya yıldönümünüzü mü unuttunuz acaba? Fakat genelde konu bunlardan daha basit bir şey oluyor. Genellikle, sadece sizinle iletişim kurmak istiyor oluyorlar.

Konuşmak, bir çiftin günlük rutinin bir parçası olmalıdır. Sağlam bir ilişki için en başından beri kişilerin başarılı bir iletişim kurması kaçınılmazdır. Hiç kimse başkalarının aklını okuyamaz, ve bu nedenle iletişim kurmazsanız, eşiniz ne düşündüğünüzü veya hissettiğinizi bilemez.

Bazen insanlar belli konulardan, özellikle ilişkinin başlarında konuşmaktan korkuyorlar. Ancak, ilişkinin gerçekten samimi ve uzun süreli olabilmesi için her anlamda kendiniz olmak zorunda olduğunuzu bilmeniz önemlidir. Bunun olması için, her konuyu konuşmak ve birbirine yeterince güvenmek esastır.

Başkasının sizinle ilgili düşüncelerinin ne olacağı konusunda utanç veya korku duyduğunuz için belirli konulardan söz etmek size zor geliyorsa, kendinizi rahat hissettiğiniz bir şekilde onları ifade etmenin bir yolunu bulun, ancak bir kenara koymayın, onları konuşmaktan vazgeçmeyin. Her türlü konuyu tartışmak çok önemlidir ve bu yazıda bunların birkaçından konuşacağım ve eşinizle iletişiminizi geliştirebileceğiniz bir kaç ipucu vereceğim.

Ne düşündüğünü söyle bana sevgilim. Seni her anlamda görmek istiyorum, sesini tatmak istiyorum.

Seks hakkında konuşmaya ihtiyacımız var

Seks hakkında konuşmalıyız. Her kişinin, önceki ilişkilerinden getirdiği yükler vardır. Ya da belki de yoktur ama böyle bir şey varsa bunu bilmek her halükarda faydalı bir şey. Onlara her cinsel ayrıntıyı söylemek zorunda değilsiniz, ancak bu bağlamda ne sevdiğinizi ve ne düşündüğünüzü bilmek onlar için iyi bir şey.

Vücuduna dokunmadan önce bedenini tanımak istiyorum, çünkü hiçbir beden aynı değildir.

Korkularınızı onlarla paylaşmanız çok önemli. Güvenli seks hakkında konuşmanız da bir o kadar önem taşıyor. Cinselliğin geniş bir konsept olduğunu ve sadece fiziksel birliktelikten ibaret olmadığını ve özgürlüğünüzün aradaki güvene bağlı olup bir şeylerin değiştirilip değiştirilmemesi konusunda herhangi bir gereklilik olup olmadığını bilmek büyük bir önem taşıyor.

Konu seks olduğunda, çiftlerin yaptığı hiç bir konuşma çok fazla veya gereksiz değildir. Seks birlikte yaşamanın önemli bir parçasıdır ve her gün bu konuyla ilgili bir şeyler değişebilir. Seks hakkında konuşmak, uzun süre birlikte olduğunuzda, birbiriniz hakkında her şeyi bilmeniz durumunda bile son derece faydalı olabilir. Yaş ve gebelikle birlikte, vücut değişir, aynı şekilde kişinin endişeleri de farklı bir boyut kazanır, bu nedenle de cinsel yaşamınızın gelişmesi için iletişim kurmak iyi bir şeydir.

Kişilerin vücutlarındaki değişiklikler, endişeler, arzular, fanteziler ve sekse dair korkular hakkında konuşmak, her zaman bir ilişkideki güveni artıracaktır. Anlaşma olduğu sürece, karşılıklı rıza olduğu sürece, seks kötü bir şey değildir, ancak tadını çıkarmak için öncelikle bu konuda konuşmak ve kişilerin birbirinin tercihlerini bilmesi gerekmektedir.

Some figure

Duygular hakkında konuşmalıyız

Duygular hakkında konuşmalıyız çünkü ilişkinin tutkalları duygulardır. İlişkimizde, tek bir kalbe sahip iki insan gibiyiz.

Partneriniz size açık bir şekilde söylemedikçe, onların sizin bir davranışınız veya bir sözünüzden etkilenip etkilenmediklerini bilemezsiniz. Size söylemedikleri takdirde iş yerinde kötü bir gün geçirip geçirmediklerini de bilemezsiniz. Her insan kendisini tanımaktan ve kendi duygularını başkasına iletmekten kendisi sorumludur. Duygularla iletişim kurabilmek için duygusal zekanın olması esastır.

Eşinizin sizinle aynı olmadığını anlayın ve buna saygı gösterin. Sessizliklerine ve yalnız kalma ihtiyaçlarına saygı gösterin. Bazen, insanlar hemen iletişime geçmek istemezler, çünkü duygular çok yoğun yaşanıyor olabilir ve olanları sindirmek için zaman gerekebilir. Bu, iletişim ve empati ile anlaşılabilir bir durumdur; ve bunlar zaman içinde karşılıklı güvenle kazanılabilir olgulardır.

Herkesin kötü günleri olur, ancak bu konuda yüzünden takıncağınız tutumunuzla birine zarar vermeden önce bu konuda konuşmak çok daha sağlıklı bir şey.

Bizden bahsetmeliyiz

İki kişi, birbirlerine düşündüklerini söyleyecek ve söylediklerine saygı duyacak kadar birbirlerine güvenirlerse, bu neredeyse mükemmel bir ilişki olur.

Some figure

  • Saygı ve sevgi ile farklı görüşleri hakkında eşinizle konuşun ve tartışın. Bunlar, yanlış olduklarını düşündüğünüz zamanlarda bile onları sakince dinlemeyi içerir.
  • Hiçbir şekilde bağırma olmamalı, daha yüksek sesle konuşuyorsunuz diye daha haklı olan siz olmayacaksınız. Partnerinizin söylediklerinden memnun değilseniz, önce dinleyin ve sonra argümanınızı sunun, ancak bunu yaparken kontrolünüzü kaybetmeyin.
  • Onların itibarını zedeleyen etiketler kullanmadan iletişim kurun. Hakaret dışında hiçbir şey sansürlenmemelidir. Bazı konuları güvenle konuşabilmek için eleştirilerinizi bir kenara koymalı ve onları eleştirme cazibesine kapılmadan yanlış olabileceğinizi kendinize itiraf etmelisiniz.
  • O anda konuşmak istemediğiniz şeyleri başka bir zaman yüzlerine vurmayın. Bir şey sizi rahatsız ettiğinde, ne kadar küçük olursa olsun, onu partnerinize söylemek en iyisidir. Büyük kavgalar sırasında sizi rahatsız eden küçük şeyleri söylemeyip içinizde tutmak, her an patlamaya hazır bir bombaya ek dinamitler eklemek gibidir. Bunu yaparak sadece onları incitmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda sahip olduğunuz bağdan da olacaksınız.
  • Sessizliklerine saygı gösterin. Eşiniz size belirli bir konuda konuşmaya zamanı olmadığını söylerse, buna saygı gösterin. Bazen duygular, ifade edilmeden önce kimsenin zarar görmemesi için sindirilme sürecinden geçmelidir.
  • Eğer sizin için önemliyse, önemlidir. Sizi endişelendiren ve ilişkinizi etkileyen her şeyi paylaşın, böylece güçlü ve kalıcı bir ilişkiniz olur.

İletişim, başarılı bir ilişkinin temel direklerinden biridir. Konuşarak ve birbirinizi anlayarak ilişkiyi devamlı hale getirirsiniz. Bu yüzden “konuşmamız gerek” sözcüklerine önem vermeye devam edin ve korkmadan iletişim kurmaya başlayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.