Kıskançlık Duygusu: Başkasının Mutluluğu Sizi Rahatsız Ettiğinde

Mayıs 4, 2019

Kimse yüksek sesle ifade etmeye cesaret edemez, ancak sık sık olur: başkalarının mutluluğu bizi rahatsız edebilir. Tüm insanlar bu durum karşısında savunmasızdır çünkü kıskançlık duygusu sadece insan doğasının bir parçasıdır.

Birilerini sevdiğimiz zaman, işleri yoluna gittiğinde onlar adına mutlu olmamız ve üzgün olduklarında da onlarla birlikte ağlamamız gerekir. Beklentiler bu yöndedir. Ama gerçekte, olaylar her zaman bu şekilde ilerlemez. Başkaları adına mutlu olmak isteriz, ama bazen kendimizi tam tersini hissederken buluruz. 

“Kıskançlığımız her zaman kıskandığımız kimselerin mutluluğundan daha uzun sürer.”

– François De La Rochefoucauld

Bu durumu çoğu zaman kabullenemiyoruz. İçimizde başka duygular kaynarken karşı tarafı tebrik ederiz. Ya da başarılarını, “ama…” ya da “dikkatli ol, düşündüğün gibi bir şey olmayabilir” gibi ifadelerle küçümsemeye çalışırız. Çünkü derinlerde, bu başarının bir şekilde bizi hayal kırıklığına uğrattığını biliyoruz. Peki, neden böyle oluyor? Bunu nasıl değiştirebiliriz?

Başkalarının mutluluğu bizi rahatsız ettiğinde

Başkaları mutlu olduğunda bu bizi her zaman rahatsız etmez. Bazen, etrafımızdakilerin başarılarından gerçekten gurur duyabiliriz. Bu, içimizi sevinçle dolduran ve onlarla olan ilişkimizi güçlendiren harika bir duygudur. Bu nedenle, başka durumlarda neden kıskançlık duyduğunuzu kendinize sorabilirsiniz.
başkalarının mutluluğu sizi rahatsız ettiğinde

İlk olarak, gelin bir şeyi açıklığa kavuşturalım: hepimiz insanız ve iyi ya da kötü olsun, herhangi bir duyguyu hissedebiliriz. Bu nedenle, gurur duyulacak bir şey olmasa da, sevdiğimiz birinin başarısını kıskandığımız zaman kendimizi cezalandırmamalıyız.

Diğer kişinin mutlu olması bizi rahatsız ediyor çünkü mutlu değiliz. Belki de benzer bir sonuç elde etmek için çok çalıştık, ama diğer kişi hedeflerine ulaştı ve biz yapamadık. Onlara değer veriyoruz, ancak yerine getirilmemiş arzularımızı bir kenara atmak ve haklarında düşünmemek imkansız.

İstemeden, onların mutluluğunu kendi üzüntümüzle karşılaştırırız ve bunun haksızlık olduğuna karar veririz.

Diğer insanlar sizin kim olduğunuzun bir yansıması değildir

Bütün bunlar, diğer kişiyi kendimizin bir yansıması olarak gördüğümüzde başımıza gelir. Başka bir deyişle, onların hayatlarını sanki bizim hayatımız gibi algılarız.

Genellikle, kıskançlık duygusu, karşı tarafın başarılarını bir kenara bırakıp yalnızca kendimiz için istediğimiz ancak onların elde ettiği sonuçlara odaklandığımız anlamına gelir.
aynaya bakan bir kadın ve kıskançlık duygusu

Kilit nokta bu perspektifi genişletmektir. Sadece o kişinin elde ettiğine odaklanmayın, ama onu elde etmek için aşması gereken her şeyi ve henüz başaramadığı her şeyi inceleyin. Bu, durumu insanlaştırmanın ve bizi onlardan ayıran unsurları bulmanın bir yoludur.

Başkalarını aynalar olarak gördüğümüzde, aklımızda onlara dair narsisistik bir görüntü oluşturuyoruz. İşte o zaman egomuz inciniyor ve onların mutluluğu bizi rahatsız ediyor. Bunun yerine, kendi hikayemizin onlarınkinden tamamen farklı olduğuna karar verirsek, başarılarını idrak edebiliriz. İşte o zaman onlar için gerçekten mutlu hissederiz.

Kıskançlık duygusu kişisel gelişim için bir fırsattır

Sevdiğiniz birini kıskanmak normaldir. Bu sizi kötü biri yapmaz. Kesinlikle kaçınmanız gereken şey bu duygunun bir içerlemeye dönüşmesine izin vermektir. Bu, kendisinden çok şey öğrenebileceğiniz bir kişiyle aranızda olan bağa zarar verebilir.

Büyüme zamanı. Derinden arzuladığımız ama asla elde edemediğimiz bazı şeyler vardır. İstediğimiz ve sadece çok çalıştıktan sonra elde edebileceğimiz şeyler de. Ve elbette, bazı şeyleri düşündüğümüzden çok daha kolay bir şekilde elde ederiz. Diğer insanlara da böyle oluyor. Aradaki fark, onlara bizden daha hızlı veya daha sık olabileceğidir.
düşünceli bir adam ve kıskançlık duygusu

Başkalarının başarısından ötürü kendinizi yargılamayın. Bu büyük bir hatadır. Her kişinin kişisel gelişimi bir başkasınınkinden tamamen bağımsızdır.

Eğer onu tanımlarsanız ve kabul ederseniz kıskançlık duygusunun önüne geçebilirsiniz. Başkalarının elde ettikleri başarıyı hak ettiklerini ve onlara olan sevginizin bu küçük ve önemsiz düşüncelerin ötesinde olduğunu nezaketle ayırt edin.